"Ono što se čulo su poruke ohrabrenja i optimizma, a to je da je proširenje Evropske unije ne samo živo, već i veoma realistčno i moguće. Crna Gora se izuzetno dobro kotira i to je primijećeno na sastanku koji sam pomenuo. Naročito je upućena pohvala Crnoj Gori zbog njene stoprocentne usklađenosti sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU i u tom kontekstu sam i ja u svom izlaganju istakao upravo tu činjenicu i zatražio od zemalja, naših partnera da Crna Gora dobije status posmatrača u Savjetu za vanjske poslove EU", kazao je Ivanović.
Takva ideja je, ističe Ivanović, podržana od strane mnogih država članica i ja sam siguran da će biti i realizovana.
"Imao sam i niz susreta i vrlo dobrih i produktivnih sastanaka sa visokim predstavnikom za vanjske poslove i bezbjednosnu politiku EU Žozepom Boreljom, izvjestiocem Evropskog parlamenta Toninom Piculom i komesarom za susjedstvo i proširenje Oliverom Varheljijem, diplomatskim savjetnicima predsjednice Evropske komisije, Evropskog savjeta, evropskim parlamentarcima Toninom Piculom, Vladimirom Bilčikom, kao i specijalnim izaslanikom Miroslavom Lajčakom", kazao je Ivanović.
Na svim sastancima ponovljena je, dodaje, čvrsta opredijeljenost nove Vlade procesu evropskih integracija.
"A sa druge strane dobili smo poruke ohrabrenja da, ukoliko ispunimo kriterijume i krenemo snažno u proces integracije, vrata Evropske unije su širom otvorena za Crnu Goru. Takođe, imao sam i niz bilateralnih susreta sa kolegama ministrima drugih država i dobili smo podršku na evropskom putu. Postoji optimizam i riješenost u Crnoj Gori da se imenovanja u pravosuđu dese do kraja godine u Parlamentu. To je nešto što će nam, svakako, pomoći u ispunjavanju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, to će biti odlučujući korak za dalji napredak Crne Gore i to je nešto na šta smo ohrabreni u svim razgovorima. Bilo mi je posebno zadovoljstvo da učestvujem i na sastanku grupe “Prijatelji Zapadnog Balkana“", kazao je Ivanović.
To je, dodaje, grupa država EU koje sa izuzetnim optimizmom i entuzijazmom gledaju na proširenje.
"Razmatrani su brojni predlozi i mogućnosti za tzv. postepeno priključenje država Zapadnog Balkana. Mi smo i tu istakli nekoliko prioriteta, za koje smatramo da su izuzetno važni. To je, između ostalog, status posmatrača u Savjetu za vanjske poslove ali i brojne druge inicijative, kao što je priključenje jedinstvenom tržištu, priključenje programu SEPA i druge inicijative koje se tiču infrastrukturnih projekata. Mogu reći da je sve na nama i ako mi sprovedemo odlučujuće korake u reformama, njihova podrška neće izostati", istakao je Ivanović.