Redovni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore dr Veselin N. Ivanović smatra da je jedan od mogućih razloga nedavno lošijeg pozicioniranja UCG na Vebometriks listi to što je prošle godine umanjena nagrada za citate i objavljene naučne radove u međunarodnim časopisima.
On je istakao da je nedavno, 15. februara donešen novi pravilnik i da je nagrađivanje na osnovu citata izbačeno, a da su nagrade u najmanju ruku - prepolovljene.
Tokom 2021. godine iznosi za ove nagrade su, ističe profesor, skoro prepolovljeni. Do tada su se nagrade obračunavale kroz 14 obračunskih koeficijenata, odnosno iznosile su oko 800 eura. Tačnije, toliko se dobijalo za više od 40 citata, a za 20 se dobijalo upola manje. A za svaki naučni rad je ponovo dodjeljivana nagrada, u zavisnosti od kategorije časopisa u kome je objavljen rad.
Vebometriks lista, koja pozicionira svjetske univerzitete se, s druge strane, sređivala na kraju 2021.godine.
"Umanjiti iznos za nagrađivanje, a očekivati napredak – to je kontradiktorno. Kada nagradite ljude, jasno je da će i ostali biti motivisani da rade kako bi dobili sličnu nagradu". kazao je profesor Ivanović.
Sa UCG juče nam nijesu odgovorili na pitanja zašto je rukovodstvo Univerziteta na čelu sa rektorom prof. dr Vladimirom Božovićem prošle godine smanjilo iznose za ove nagrade i kakvog su oni stava – je li lošiji status ove visokoškolske ustanove na Vebometriks rangiranju posljedica takve odluke.
Nagrade su i ukidali
Ivanović podsjeća da je za vrijeme rektora prof. Ljubiše Stankovića uvedeno nagrađivanje na UCG po osnovu publikovanih radova. Visina nagrade je zavisila od kategorije časopisa u kome je rad publikovan. To je trajalo izvjesno vrijeme i ukinuto je zbog ekonomske krize. Profesor ističe da je nakon par godina ponovo nastavljeno – nagrađivali su se po osnovu publikovanja naučnih radova u međunarodnim časopisima. Nagrađivanje po osnovu citiranosti, po osnovu recenziranja i po još nekim osnovama (članstva u uredništvima međunarodnih časopisa) uvedeno je 2019. god za vrijeme rektora prof. Danila Nikolića. Tada su uvećane i nagrade koje se dobijaju po osnovu radova publikovanih u međunarodnim časopisima.
"Sada su nagrade skoro obesmišljene. Stvarao ili ne stvarao, dođe na isto. To nije dobro" istakao je profesor Ivanović.
Globalna rang lista univerziteta Vebometriks u januaru je svrstala Univerzitet Crne Gore na 1939. mjesto. Iz Centra za građansko obrazovanje nedavno je saopšteno da je ovo najgora pozicija UCG-a u odnosu na polugodišnje rezultate za prethodne dvije godine.
Sa UCG nam još nijesu odgovorili na pitanja o tome.
CGO je istakao da osim pada na generalnoj listi, bilježi se i na poljima uticajnosti, ali i otvorenosti, gdje se UCG nalazi na 4349, odnosno 1643. mjestu.
"Jedini rast postignut je na polju izvrsnosti, gdje je UCG napredovao i sada zauzima 1927. mjesto", naveli su oni.
Dodaju da upozoravaju na negativan trend kretanja Univerziteta na mjerodavnim međunarodnim rang listama.
Na ovoj listi Univerzitet Donja Gorica zauzeo je 6742. mjesto, a Mediteran 9.442.
Uporedba sa regionom
Kada je riječ o regionu, crnogorski univerzitet je bolje pozicioniran od kosovskog i albanskog. Univerzitet u Prištini je svrstan na 4077. mjesto, a Univerzitet Tirana na 3786. Najbolje se kotira Univerzitet Ljubljane koji se nalazi na 333. mjestu. Tu je i beogradski – na 447, potom zagrebački – na 571. Univerzitet u Sarajevu rangiran je na 1679. poziciji.
Ovo rangiranje obavlja Sajbermetriks lab, istraživačko tijelo koje radi pri Španskom nacionalnom istraživačkom savjetu iz Madrida. Prvi put obavljeno je 2004. godine i od tada se rezultati objavljuu dva puta godišnje, u januaru i julu. Lista se smatra jednom od najboljih koja obuhvata najveći broj univerziteta na svijetu.