Opština Andrijevica je u novu godinu ušla sa blokiranim parlamentom i političkom krizom za koju se još ne pronalazi rješenje. Lokalna vlast je stava da, ako se ubrzo ne usvoji budžet za ovu godinu, treba raspustiti parlament, uvesti prinudnu upravu i nakon toga raspisati vanredne izbore. Sa druge strane, u odboru Demokratske partije socijalista smatraju da se ne može uvesti prinudna uprava kad odbornici nijesu skratili mandat Skupštini, te da opozicija ima većinu za formiranje nove vlasti.
U toj partiji, koja je u julu prošle godine inicirala smjenu predsjednika Opštine Željka Ćulafića, što su potom podržala tri „odbjegla“ odbornika iz redova aktuelne većine, kažu da ne „piju vodu“ tvrdnje prvog čovjeka grada da se opozicija plaši novih izbora.
“Sigurno je da se ne plašimo izbora. Manje ih se plašimo, nego gospodin Ćulafić. Ali da je Vlada reagovala, da je Uprava policije omogućila da se održe sjednice i da su odbornici mogli da rade svoj posao, ne bi se pomišljalo o prinudnoj upravi, već bi u roku smijenili Ćulafića i u periodu od mjesec izabrali novog predsjednika Opštine. Ukoliko se to ne bi desilo, onda bi se mogla uvesti prinudna uprava”, rekao je za Pobjedu šef Odborničkog kluba DPS-a Andrijevica Dejan Ivanović.
Bezvlašće
On je konstatovao da ni nakon sedam mjeseci nema odgovora Vlade na pravnu anarhiju koja vlada u toj opštini zbog nemogućnosti održavanja sjednica na kojima je trebalo da se razmatraju njihove inicijative za smjenu Ćulafića i predsjednika Skupštine opštine Mladena Đukića, za šta u DPS-u tvrde da imaju većinu.
Od jula prošle godine propalo je sedam pokušaja za smjenu čelnika Andrijevice jer su nezadovoljni aktivisti vladajućih stranaka prekidali zasijedanja zauzimajući odborničke klupe i poručujući da neće dozvoliti „prekrajanje izborne volje bez novih lokalnih izbora“.
Isti scenario su ponovili prilikom pet pokušaja izglasavanja nepovjerenja Đukiću, posljednji put 25. novembra kada je i istekao rok za odlučivanje po ovom prijedlogu.
Ministarstvo javne uprave ranije je ustvrdilo da SO Andrijevica nije postupila u skladu sa izdatom preporukom za održavanje sjednice o smjeni Ćulafića i o tome informisala tadašnju vladu Dritana Abazovića, koja je zaključila da taj resor treba da nastavi da prati situaciju u lokalnom parlamentu i novu informaciju dostavi do kraja oktobra. Međutim, to se nije desilo i prema informacijama iz decembra vlada Milojka Spajića nije razmatrala situaciju u Andrijevici jer joj MJU nije dostavilo potrebnu informaciju.
U međuvremenu, zbog cjelokupne situacije koja uključuje i nezadovoljstvo opozicije reakcijom nadležnih na dešavanja u lokalnom parlamentu i mimoilaženje vlasti sa bivšim odbornicima većine, izostala je podrška rebalansu za 2023, a nije usvojen ni budžet za 2024. godinu.
Budžet na čekanju
Zbog toga je na snazi odluka o privremenom finansiranju za period januar – mart, a predsjednik Opštine Željko Ćulafić čeka da Vlada presiječe i stvori uslove za održavanje izbora.
Dejan Ivanović iz DPS-a je za Pobjedu kazao da bi do kraja januara trebalo da bude zakazana sjednica na čijem dnevnom redu će ponovo biti budžet za ovu godinu.
On je ranije ukazao da se priča o prinudnoj upravi ne bi potezala i da problem sa usvajanjem budžeta ne bi postojao da su nadležni omogućili da se održe sjednice na kojima bi bila smijenjena aktuelna lokalna uprava.
“Jasno je da Ćulafić godinu i po dana nema većinu. Sve je pokušao – da vrati većinu, ali to je nemoguće”, istakao je Ivanović.
Podsjećamo, odbornici koalicije DPS-SD zatražili su smjenu Ćulafića zbog tvrdnji da je sa funkcionerima Socijalističke narodne partije zloupotrijebio službeni položaj i omogućio da se suspenduju Ustav i zakoni Crne Gore.
Podnosioci inicijative smatraju da Ćulafić nije obezbijedio sprovođenje strateškog plana Opštine i drugih razvojnih planova, programa i strateških dokumenata od državnog značaja.
Kao razlog za smjenu Ćulafića navedeno je i to što, kako tvrde, lokalnom parlamentu nije na vrijeme dostavio izvještaj o svom radu i radu lokalne uprave i službi.
Skupštinu u Andrijevici čini 31 odbornik, a vlast čini koalicija SNP, bivši DF i Demokratska Crna Gora.