Pored Ivanovića, među govornicima su bili Stjuart Pič, specijalni izaslanik britanskog premijera za Zapadni Balkan, Natali Toći, direktorka italijanskog Instituta za vanjske poslove, Petar Grk, generalni sekretar Bledskog strateškog foruma i nacionalni koordinator za Zapadni Balkan u Ministarstvu vanjskih i evropskih poslova Slovenije, Loukas Cukalis, predsjednik Helenske fondacije za evropsku i spoljnu politiku (ELIAMEP) iz Grčke i Joanis Armakolas šef programa za Jugoistočnu Evropu, Helenske fondacije za evropsku i spoljnu politiku.
„Za Crnu Goru je proširenje EU do 2030. realnost, a uvjereni smo da se to može desiti i prije. To su poruke koje posljednje vrijeme možemo čuti sa svih važnih adresa, a mi istovremenož radimo veoma naporno da to i ostvarimo“ kazao je Ivanović.
On je podsjetio da je politika proširenja najuspješnija politika EU koja podstiče demokratske i ekonomske reforme u zemljama koje žele postati članice i promoviše stabilnost i prosperitet u Evropi.
„Jasno je da je rat na tlu Evrope promijenio geopolitičku stvarnost i uticao da proces proširenja EU dobije novu dinamiku i podstakne da nešto, što je prije nekoliko godina moglo biti san, sada može biti i biće stvarnost“, ocijenio je ministar.
Kako je istakao „Crna Gora je u savršenoj poziciji da bude prva sljedeća članica i pokaže da je proširenje EU izvodljivo i relevantno".
Sa panela je poručeno da je unutrašnja reforma EU potrebna, ali da ne smije poslužiti kao izgovor za odgađanje prijema novih članica.
Ocijenjeno je da proces proširenja EU može i treba da se odvija paralelno sa reformom EU, a da politika proširenja ostane čvrsto utemeljena
na principu napredovanja zasnovanom na individualnim zaslugama.
Bilo je riječi i o postepenom gubitku entuzijazma u odnosu na proširenje među zemljama Zapadnog Balkana, iz različitih razloga. U tom kontekstu, ministar Ivanović je kazao da je stepen podrške građana u Crnoj Gori oko 80%, što je dodatan razlog da upravo Crna Gora bude 28. članica Unije.