"Crna Gora je zemlja kandidat koja je najviše napredovala u pregovorima. Iako se može činiti da cijeli proces predugo traje, važno je da imamo na umu da se i sama EU u periodu od 2010. godine, od kada je Crna Gora zemlja kandidat, suočavala sa brojnim izazovima, od ekonomsko-finansijskih, preko zdravstvene krize (COVID) do posljednjih prijetnji stabilnosti i miru Evrope i šireg regiona. U svim ovim okolnostima uspjeli smo da otvorimo sva pregovaračka poglavlja i da privremeno zatvorimo tri", rekao je on.
Promjene na unutrašnjem planu u Crnoj Gori, kako je istakao, uz navedene faktore, ali i promjenu metodologije, uticalo je na dinamiku procesa.
"Ipak, rekao bih da smo na dobrom putu", dodao je on.
Kaže i kako Crna Gora ostaje čvrsto orijentisana ka Zapadu.
"Crna Gora je članica NATO-a, kandidat za članstvo u Evropskoj uniji i zemlja koja se u potpunosti usaglašava sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom Evropske unije. Pored toga, prioriteti naše vanjske politike su jačanje dobrosusjedskih odnosa, regionalne saradnje i snaženje učešća u multilateralnim forumima. Dakle, naše pozicije i vanjskopolitička orjentacija su jasni, a posvećenost ostvarenju postavljenih ciljeva je potvrđena rezultatima veću prvim mjesecima rada aktuelne vlade", naglasio je Ivanović.
Smatra kako u našoj regiji ima dovoljno "džavničke i političke mudrosti" kako bi se izbjeglo bilo kakvo razbuktavanje sukoba.
"Vjerujem da apsolutno nikome na Zapadnom Balkanu nije u interesu bilo kakvo zaoštravanje odnosa ili produbljivanje podjela", zaključio je on.