Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da je ta zemlja od Danske dobila drugu seriju aviona F-16.
“Druga serija F-16 iz Danske je već stigla u Ukrajinu. Prva serija aviona koju su dali Danci već obara ruske rakete i spasava naše ljude, našu infrastrukturu”, istakao je Zelenski.
On je napomenuo da je trenutno “vazdušni štit” Ukrajine dodatno ojačan.
“Da su svi partneri bili podjednako odlučni, već bi bilo moguće onemogućiti ruski teror”, dodao je Zelenski.
Ukrajina do kraja godine i početkom sljedeće, očekuje značajnu vojnu pomoć, ali ulaže u vojnu industriju. Predsjednik Volodimir Zelenski predao je Odbrambenim snagama Ukrajine prvu domaću seriju bespilotnih raketa dronova. Domet je 700 kilometara, brzina 700 kilometara na sat.
Sjedinjene Američke Države obećavaju da će Ukrajini obezbijediti stotine hiljada dodatnih artiljerijskih granata, hiljade projektila i stotine oklopnih vozila do polovine januara.
O ukrajinskom sukobu, pregovorima sa Kijevom i odnosima sa Amerikom govorio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. On je u intervjuu američkom voditelju Takeru Karlsonu poručio je da su Rusija i SAD zvanično u miru, a da ono što se dešava u Ukrajini predstavlja “hibridni rat”. Poziva zapadne zemlje da prestanu sa pomjeranjem “crvenih linija”.
Ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je da će raketni sistemi Orešnik, koji su nedavno testirani u napadu na Ukrajinu, biti raspoređeni u Bjelorusiji istovremeno sa njihovim uvođenjem u ruske strateške raketne snage (RVSN).
Govoreći nakon sastanka Vrhovnog državnog savjeta rusko-bijeloruske unije u Minsku, Putin je rekao da bi sistemi Orešnik mogli biti stacionirani u Bjelorusiji već u drugoj polovini 2025. godine.
Izjava otvara novu fazu u vojnoj strategiji i razvoju odnosa između Rusije i Bjelorusije, te dalje produbljivanje vojne integracije između dvije zemlje.
Za Rusiju, postavljanje naprednih raketnih sistema u Bjelorusiji ukazuje na njenu spremnost da razvije vojne kapacitete blizu istočnog krila NATO-a. Blizina Bjelorusije državama članicama NATO-a, posebno Poljskoj, Estoniji, Letoniji i Litvaniji, čini je vrlo strateškom lokacijom za rusko raspoređivanje raketa.
Osim raspoređivanja raketa, Rusija i Bjelorusija izvode zajedničke vojne vježbe i integrišu svoje sisteme protivvazdušne odbrane i strategije koordinacije odbrane.