Predsjednik SAD Džozef Bajden, suočen sa time da će republikanci u Predstavničkom domu Kongresa vjerovatno blokirati američku pomoć Ukrajini, izjavio je večeras da planira da održi veliki govor o tom pitanju i ukazao da možda postoji „drugi način“ da se pomogne Kijevu ako prepreke u Kongresu potraju.
"Uskoro ću najaviti svoj veliki govor po ovom pitanju, zato što je za SAD i naše saveznike izuzetno važno da ostanemo privrženi Ukrajini“, rekao je Bajden novinarima u Bijeloj kući.
Ukrajinski Ombudsman Dmitro Ljubinec upozorio je kako Rusija planira otvaranje kampa za mlade na okupiranom Krimu.
Ljubinec je kazao kako će kamp biti otvoren u Jevparotiji i da će služiti za indoktrinaciju mladih ljudi. 4.
Ukrajina je danas preuzela odgovornost za uništenje modernog protivvazdušnog sistema S-400 na ruskoj teritoriji. Izvor unutar ukrajinskih bezbjednosnih službi (SBU) rekao je za AFP da je Kijev napao taj sistem bespilotnim letjelicama u ruskoj pograničnoj regiji Belgorod, koja je redovita meta.
"Uzrok noćnih eksplozija u regiji Belgorod je poznat: SBU je napao protivvazdušni sistem S-400", rekao je izvor koji je želio ostati neimenovan.
Ukrajinske specijalne snage pristale su na krim i tamo su izvršile napad, prenose ukrajinski mediji, pri čemu su objavili i video.
Na snimku se vide specijalci koji se noću iskrcavaju iz plovila.
Navodno je nakon toga došlo do borbe sa okupatorskim snagama, a za sada nije poznato više detalja o svemu.
Britansko Ministarstvo odbrane danas je objavilo najnovije obavještajne podatke. Navode kako je "vrlo vjerovatno" da su ruske snage protivvazdušne ofbrane oborile jedan od sopstvenih aviona iznad Tokmaka u jugozapadnoj Ukrajini.
Gubitak bi bio značajan jer je to "vjerovatno" tek peti Su-35S - najnapredniji ruski borbeni avion u širokoj upotrebi - koji je uništen tokom rata, kako su izvijestili.
Lokacija je takođe relevantna, navodi Ministarstvo, jer je Tokmak "jako utvrđen grad u kojem se često nalazi rusko zapovjedništvo koje zapovijeda jednim od najintenzivnijih sektora na frontu".
Ruski avioni osujetili su pokušaj iskrcavanja ukrajinskih trupa na rt Tarhankut na Krimu, izvijestilo je rusko Ministarstvo odbrane, a prenosi agencija RIA Novosti.
Tvrde da su ukrajinske oružane snage pokušale izvršiti teroristički napad u noći 4. oktobra.
“U sjeverozapadnom dijelu Crnog mora djelovanjem aviona ruskih vazduhoplovno-svemirskih snaga zaustavljen je pokušaj prodora na teritoriju Krima desantne grupe Oružanih snaga Ukrajine, koja se kretala u smjeru rta Tarhankut. U akciju su bili uključeni brzi vojni čamac i tri vodena skutera, naveli su iz Ministarstva.
Pišu da ovo nije prvi takav incident. RIA Novosti prenosi da su 10. septembra ruski avioni kod otoka Zmeiny uništili tri broda s ukrajinskim vojnicima koji su išli prema Krimu.
Vladimir Putin napao je Ukrajinu prošle godine jer je vjerovao da je NATO slab, prema Institutu za proučavanje rata (ISW).
Ruski predsjednik vjerovao je da bi postavljanje proruske vlade u Kijevu bilo sigurno i lako. Njegov cilj nije bio odbraniti Rusiju od navodnih prijetnji, već proširiti moć Rusije, iskorijeniti državnost Ukrajine i uništiti NATO, kaže ISW, dodajući da su to ciljevi kojima još uvijek teži.
Najmanje jedna osoba poginula je u ruskim napadima u posljednja 24 sata, saopštio je guverner ukrajinske regije Herson Oleksandr Prokudin.
Kako je kazao, u tim napadima povrijeđeno je 16 osoba.
Prokudin je na Telegramu naveo da su u noćnim napadima oštećeni i upravni, obrazovni, ekonomski i poljoprivredni objekti.
Ukrajinski predsjednikVolodimir Zelenskipozvao na jačanje odbrane regije Harkov od ruskih napada nakon posjete istoimenom gradu na sjeveroistoku Ukrajine.
“Izuzetno je važno da se Harkov, uprkos svemu, ne samo održi, već pomogne da cijeli naš istok ostane jak”, rekao je u svom noćnom videoobraćanju.
O razminiranju i zaštiti energetskih objekata od ruskog granatiranja razgovaralo se na sastancima “sa svim odgovornima za odbranu i socioekonomsku situaciju u Harkovu i regiji”, rekao je.
“Mnogo je pitanja koja su važna za regiju. Naročito uoči zime. Naročito s obzirom na stalni ruski teror protiv Harkova, nad regijom i pokušaje okupatora da intenzivira napade na naše položaje”, dodao je.
Saveznicima ponestaje zaliha municije koju mogu isporučiti Ukrajini, rekao je predsjednik Vojnog komiteta NATO-a admiral Rob Bauer na Varšavskom bezbjednosnom forumu 3. oktobra, prenosi CNN.
"Vidi se dno bureta. Potrebna nam je industrija da poveća proizvodnju u mnogo većem tempu", rekao je zvaničnik.
Britanski državni ministar za oružane snage Džejms Hipij, govoreći na istom panelu kao i Bauer, priznao je da britanske zalihe "izgledaju malo tanke", ali je dodao da to ne znači da će dotok pomoći prestati.
"Moramo podržati Ukrajinu u borbi večeras i sjutra i prekosjutra i nakosjutra. A ako prestanemo, to ne znači da (ruski predsjednik Vladimir) Putin automatski prestaje", rekao je Hipij.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je putem svog Telegram kanala da su njene snage tokom noći 4. oktobra oborile 31 ukrajinski dron iznad regiona Belgorod, Brjansk i Kursk.
Tvrdnje o ukrajinskim udarima bespilotnih letilica unutar ruske teritorije porasle su posljednjih sedmica, iako Kijev rijetko komentariše te izvještaje.
Ruske snage napale su osam naselja duž granice Sumske oblasti, izazvavši 79 eksplozija tokom dana, izvijestila je lokalna vojna uprava u utorak.
Ruska vojska je izvela minobacačko i artiljerijsko granatiranje i bacala mine.
Eksplozije su se dogodile u zajednicama Kotin, Mikolajvka, Krasnopilija, Velika Pisarivka, Bilopilija, Junakivka, Šalihine i Esman.
Nema prijavljenih žrtava niti štete na civilnoj infrastrukturi.
Granatiranje se dešava svakodnevno u zajednicama u blizini sjeveroistočne granice Ukrajine s Rusijom. Stanovnici ranjivih pograničnih naselja u regionu doživljavaju višestruke napade dnevno, pokrenute raznim oružjem.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden predvodio je poziv liderima savezničkih nacija da "koordiniraju stalnu podršku narodu Ukrajine", saopšteno je iz Bijele kuće u utorak.
Pozivu su se pridružili lideri Kanade, Njemačke, Italije, Japana, Poljske, Rumunije, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske, kao i čelnici Evropske komisije, Evropskog savjeta i NATO.
Lideri su razgovarali o strategijama za snabdijevanje ukrajinske vojske municijom i oružjem, jačanje ukrajinske protivvazdušne odbrane i jačanje energetske infrastrukture uoči zimskih mjeseci.
"Predsjednik Bajden je ponovo potvrdio opredijeljenost Sjedinjenih Država da podržavaju Ukrajinu onoliko dugo koliko je potrebno dok brani svoj suverenitet i teritorijalni integritet", navodi se u saopštenju.