Iz DMEN navode da se Crna Gora odlikuje veoma specifičnim geomorfološkim, hidrološkim, klimatskim, biodiverzitetskim i drugim karakteristikama i da dostupne informacije govore da će u budućnosti klimatske promjene značajno uticati na ovo područje. Zbog toga ističu da je bitno kako na državnom tako i na lokalnim nivoima "da se prilikom planiranja i izrade strateških dokumenata uzmu u obzir uticaji klimatskih promjena u datom vremenskom intervalu važenja dokumenata".
– Podatak Ujedinjenih nacija u izvještaju Uneska govori da će se, između ostalih planina, u roku od tri decenije istopiti glečer na Durmitoru. Takav slijed događaja dovodi do uzročno - posledičnih veza. Vode koje nastaju na tom terenu su jako važne za kompletan bidiverzitet ali su važne i sa aspekta snadbijevanja postojeće akumulacije HE Piva, a imaju i važnu ulogu u budućim planovima koji se odnose na izgradnju HE Komarnica, prevođenja voda Zete u jezera Slano i Krupac - navode iz DMNE i dodaju da snabdijevanje vodom i proizvodnja energije posredstvom vode mogu biti značajno destabilizovani usljed klimatskih promjena.
– Uzročno-posljedična veza znači da usljed smanjenja kapaciteta vodoizvorišta i vrela usljed klimatskih promjena može doći do posljedica za bidiverzitet područja, a takođe i do smanjenja obima i isplativosti proizvodnje električne energije iz vodnog resursa - ističu iz DMEN.
Projekat "Bolje razumijevanje voda usled klimatskih promjena" realizuje DMEN u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2. ReLOaD2 koji finansira EU, a sprovodi UNDP u partnerstvu s 14 lokalnih samouprava u Crnoj Gori, podijeljenih u pet klastera među kojima je klaster "Zajedno Nikšić i Plužine".