Odgovor na pitanje - zbog čega je Vlada u Odluci o obrazovanju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, usvojenoj 22. februara, iz ovog tijela izopštila predstavnika, odnosno direktora Uprave policije, suprotno dosadašnjoj praksi - nije juče stigao na adresu Pobjede ni iz Generalnog sekretarijata, niti iz Kabineta potpredsjednika za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Moma Koprivice.
Potpredsjednik Koprivica je krajem januara, nakon sastanka sa predstavnicama Savjeta Evrope, najavio da njegov kabinet priprema novu odluku o formiranju Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, u čijem fokusu će, između ostalog, biti i priprema Strategije za borbu protiv korupcije.
- Time kabinet izražava opredjeljenje za beskompromisnu borbu protiv korupcije na strateškom, zakonodavnom i operativnom planu, što je i prioritet 44. vlade – saopštio je tada Koprivica.
Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije prvi put je formirala vlada Dritana Abazovića u ljeto 2022. godine i od tada je kao član, uz direktore drugih uprava, poput poreske i Uprave carina, u njemu bio i direktor Uprave policije.
Pobjeda je juče od Vlade tražila objašnjenje zbog čega je u Odluci o obrazovanju Savjeta od 22. februara iz članstva ovog tijela izostavljen direktor Uprave policije, te koji su bili razlozi da se, prilikom definisanja odluke, iz ,,borbe protiv korupcije“ isključi predstavnik te uprave.
Iz Vladine Službe za odnose sa javnošću obaviješteni smo da je upit novinara „proslijeđen Generalnom sekretarijatu Vlade i kabinetu potpredsjednika za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju na uvid i dalje postupanje“, no do zaključenja broja, sa ove dvije adrese, Pobjeda nije dobila nikakav odgovor.
Na čelu Uprave policije u vrijeme donošenja Odluke o formiranju Savjeta još uvijek je bio Zoran Brđanin, kojeg je desetak dana kasnije Vlada razriješila dužnosti u sitne sate, u nedjelju 3. marta, na „telefonskoj sjednici“ i u upitnoj proceduri, u kojoj i leži korijen institucionalnog haosa i bezakonja koji je uslijedio tokom izbora v. d. direktora UP.
Mira Popović-Trstenjak, koordinatorka programa Demokratizacija i evropeizacija u Centru za građansko obrazovanje, isključenje Uprave policije iz Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije ocjenjuje zabrinjavajućim.
- Kako je riječ o tijelu koje bi trebalo da bude, kako su to najavili i iz Vlade, značajno za unapređenje antikorupcijskog normativnog okvira, prepoznavanje izazova u ovoj oblasti, ali i predlaganje rješenja za njih, te ostvarivanje koordinacije i inkluzivnosti u definisanju i realizaciji strateških ciljeva u oblasti antikorupcije, zabrinjava činjenica da se isključuje Uprava policije, koja je, podsjećam, bila dio ranijih savjeta ovog karaktera – kazala je Popović-Trstenjak Pobjedi.
Ona je podsjetila da je Uprava policije, koja obavlja lepezu poslova koji se odnose na zaštitu bezbjednosti građana, nezaobilazan institucionalni akter u suzbijanju korupcije.
- Znamo da je problem korupcije sveprisutan u Crnoj Gori, te isključenje takve institucije nema nikakve održive argumentacije, ako se iole kreće u neki sistematičniji pristup, a ne nastavak fingiranja borbe protiv korupcije – ističe ona.
Popović-Trstenjak naglašava da je zbilja teško govoriti o borbi protiv korupcije ukoliko se ne uključe sve nadležne institucije i zainteresovane strane, kako bi dale doprinos u adresiranju jednog od najvažnijih problema sa kojima se Crna Gora suočava.
- Nekome može da se dopada, ili ne dopada, određeno kadrovsko rješenje, ali to nije i ne smije biti razlog da se čitava institucija, i to jedna od ključnih, na ovaj način zaobilazi. Time se šalje poruka da su partikularni interesi iznad javnog interesa, a to je upravo u osnovi koruptivnih radnji. Nadamo se da će ova odluka biti hitno promijenjena, jer čelni ljudi se mijenjaju, a institucije su te koje ostaju i koje se moraju jačati – kaže koordinatorka programa Demokratizacija i evropeizacija u CGO-u.
Ona je poručila da je neke ranije prakse trebalo prekinuti, da to nije učinjeno, a da se na drugoj strani donose pogrešne odluke koje osnažuju uvjerenje da nema suštinskih promjena koje prate drugačije politike i strategije.
Vlada je na posljednjoj sjednici, u četvrtak, u skladu sa navedenom odlukom iz februara, donijela i rješenje o imenovanju 24 člana Savjeta i njegovog sekretara.
Prema tom rješenju, predsjednik Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije je Momo Koprivica, a njegov zamjenik ministar pravde Andrej Milović. Članovi su još dva potpredsjednika Vlade Srđan Pavićević (za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu politiku) i Dragoslav Šćekić (za demografiju i mlade) koji je i ministar sporta i mladih.
U Savjetu je još sedam ministara - Danilo Šaranović (MUP), Novica Vuković (finansije), Janko Odović (prostorno planiranje, urbanizam i imovina), Maraš Dukaj (javna uprava), Vladimir Martinović (turizam i ekologija), Saša Mujović (energetika) i Vladimir Joković (poljoprivreda).
Direktori agencija za sprečavanje korupcije i nacionalnu bezbjednost - Jelena Perović i Boris Milić takođe su članovi Savjeta, kao i v. d. direktori Poreske i Uprave carina - Sava Laketić i Vladimir Bulajić.
Kao predstavnici pravosuđa u Savjetu su vrhovni državni i glavni specijalni tužilac - Milorad Marković i Vladimir Novović, kao i predsjednica Vrhovnog suda Vesna Vučković.
Kao predstavnik Privredne komore član Savjeta je Nikola Vujović, a kao predstavnik Zajednice opština Crne Gore Nemanja Vuković. Ispred Crnogorske akademije nauka i umjetnosti član Savjeta je prof. dr Zoran Stojanović, dok su predstavnici nevladinog sektora Almer Mekić (EUROMOST), Dragana Jaćimović (Institut Alternativa) i Vladimir Simonović (CeMI).