Podsjetimo, to pitanje već sedmicama izaziva oštre reakcije crnogorskih stvaralaca, no, uprkos tome, Sindikat kulture nije podržao zahtjev da Granskim kolektivnim ugovorom i njima budu povećani koeficijenti, kao u slučaju ostalih kulturnih radnika.
Nedugo po završetku sjednice, oglasili su se iz Sindikata kulture, pri čemu su – uprkos tome kako su glasali – naveli da će “uvijek podržati sve inicijative za poboljšanje socio-ekonomskog statusa svih zaposlenih u kulturi”.
“Današnja sjednica Odbora, koja se odnosi na Granski kolektivni ugovor ne može riješiti ovaj problem, niti je to adresa za rješavanje ovog problema. Članovima Odbora koji su ujedno i predstavnici Sindikata kulture se u kontinuitetu prijeti i vrši se pritisak na njih zbog pokušaja uticaja na ishod glasanja i prebacivanja odgovornosti na SKCG, a iz Ministarstva kulture CG cure dezinformacije koje zbunjuju javnost do mjere ugrožavanja života naših članova”, naveli su iz te sindikalne organizacije.
Oni u prilog svom stavu tvrde kako rješavanje pitanja usklađivanja zarada nije u ingerenciji Sindikata kulture.
“Naš sindikat je sve ovo vrijeme bio aktivno angažovan da se nađe najjednostavniji, najkraći i najprimjereniji način pozitivan za kolege umjetnike, bez obzira na medijsko pojavljivanje i silne dezinformacije plasirane u javnosti”, dodali su oni.
Iz Sinikata kulture kažu i da je "ispravljena nepravda".
"Granskim kolektivnim ugovorom za oblast kulture ispravljena je sedamnaestogodišnja nepravda i diskriminacija koja je nanošena stručnoj grupi zanimanja, a koja je za to vrijeme strpljivo ćutala i radila svoj posao, pritom ne svaljujući odgovornost na svoje kolege iz umjetničke grupe poslova, koji su za to vrijeme u prosjeku primali na godišnjem nivou oko 5.000€ više do 2016. , a potom polovinu tog iznosa, do ovog GKU. To je moralo biti jednom izjednačeno kako bi se ispoštovali zakon i osnovna ljudska prava u smislu ujednačenosti i zarada i društvenog statusa, kao i Ustavom zagarantovanih jednakih prava zapošljenih u istom nivou obrazovanja, kvalifikacija, složenosti poslova, odgovornosti", navode oni.
Na koncu, kažu, nije riječ o tome “da li Sindikat kulture podržava uvećanje”.
“Nego o tome kako je i zašto Ministarstvo kulture i medija Crne Gore dozvolilo dugogodišnju diskriminaciju ovolikog broja zapošljenih u kulturi ili, jasnije, onih koji čuvaju i njeguju kulturno i prirodno blago i baštinu ove zemlje. Javnost sve ovo vrijeme vidi isključivo procenat povećanja, koji za umjetničku grupu ovog puta jeste najmanji, svega 3,5 odsto, što se moralo desiti u Granskom kolektivnom ugovoru zbog upodobljavanja sa važećom zakonskom regulativom, sprovedenom od strane Zakonodavstva, Ministarstva kulture i medija i Ministarstva finansija”, stoji u njihovom saopštenju.