Protivpožarna oprema osnovni je uslov da bi se djelovalo u slučaju pojave požara, a kada su u pitanju stambeni objekti u Nikšiću, ona je i osnovni problem. U većini stambenih zgrada na području grada ta oprema je zastarjela ili nije održavana, dok je u višespratnicama, koje su i u najvećem riziku od požara, uglavnom nema.
"Naš grad ima preko 10 stambenih zgrada sa osam i više spratova i one nam predstavljaju veliki problem. Hidrantska mreža je neispravna, ne postoje hidrantski ormarići sa opremom, pa apelujemo na stanare da preko kućnih savjeta riješe te probleme. Služba zaštite nema auto-ljestve, i za sada je to za nas skupa investicija, ali se nadamo da ćemo ih nabaviti u narednih godinu-dvije", kaže za "Dan" komandir nikšićke Službe zaštite i spašavanja Slavko Tadić.
Tadić ističe da bi veliku pomoć u prevenciji, a posebno u ispravljanju pomenutih nedostataka, Službi pružio inspektor zaštite od požare, kojeg Nikšić već godinama nema. Njegov zadatak je, pojašnjava Tadić, da obilazi objekte i vrši kontrolu po pitanju postojanja protivpožarne opreme.
"Mi već godinama apelujemo na nadležni direktorat da se uradi krovni zakon iz ove oblasti, a jedan od nedostataka je i to da mi na terenu opštine nemamo inspektora zaštite od požara. Došlo je do izmjene zakona i mi imamo mogućnost da angažujemo dva lica, ali to još nije "stalo na svoje noge" jer nemamo kadrova na tržištu pa ćemo u narednom periodu vidjeti šta ćemo po tom pitanju", ističe Tadić i naglašava da su sa policijom počeli patrole u rejonu Park šume Trebjesa i na još nekoliko rizičnih lokaliteta koje i dronom nadgledaju.
Mjesnim zajednicama nabaviće naprtnjače
Na sastanku Opštinskog tima za zaštitu i spasavanje dogovoreno je da se preventivne mjere sprovode i u mjesnim zajednicama. Opština će za te rejone nabaviti naprtnjače kako bi mještani mogli reagovati do dolaska ekipa iz Nikšića. Pomoć u ovoj sezoni pružiće im i nekoliko dobrovoljnih vatrogasnih društava, a između ostalih i Društvo mladih ekologa Nikšića (DMEN) koje je kreiralo aplikaciju za prijavu nelegalne sječe šume, i požara u početnim fazama. Direktor DMEN-a Miodrag Karadžić kaže da su u fazi formiranja Dobrovoljnog vatrogasnog društva u kojem već imaju desetak volontera.
"Nabavili smo opremu, i dio dali Službi zaštite i spasavanja. Kroz neki drugi projekat nabavili smo i dron koji može biti koristan kad budu požari", kaže Karadžić.
Kaže i da su u ljetnu požarnu sezonu ušli potpuno spremni jer su uz pomoć Opšine nabavili veliki dio lične opreme, a po prvi put u poslednjih deceniju sva vozila su servisirali. Služba raspolaže sa 57 operativaca, od kojih nekoliko ima uslov za penziju, ali Tadić ističe da se uskoro završava šestomjesečna obuka 20 mladih vatrogasaca-spasilaca kojima će biti potpomognuti. Inače, Služba zaštite i spasavanja Nikšić prva je u Crnoj Gori koja je pokrenula školu za vatrogasce-spasioce, dobiće licencu od resornog ministarstva i već od jeseni postaće i regionalni centar za obuku. Novina je i što se radi na tome da nikšićki vatrogasci napokon dobiju Vatrogasni dom kakav zaslužuju. Tadić ističe da je izrada projekta u toku, lokacija je već određena, a u budžetu obezbijeđeno preko 800.000 eura.