Prva na sjeveru Crne Gore

Iz sredstava NATO, u Beranama nabavljena magnetna rezonanca

Zdravstveni sistem Crne Gore iz dana u dan jača, a to dokazuje i posljednji primjer sa sjevera države. Prvi put, jedna javna zdravstvena ustanova izvan Kliničkog centra Crne Gore, dobila je magnetnu rezonancu. To je Opšta bolnica Berane, saopštila ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović tokom posjete ovoj bolnici.

Iz sredstava NATO, u Beranama nabavljena magnetna rezonanca Foto: Foto: Ministarstvo zdravlja Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Osim magnetne rezonance, dodaje ona, obezbijeđen je i digitalni rendgen aparat.

“Vrijednost ove savremene dijagnostičke opreme je skoro 720 hiljada eura, od čega je 432 hiljade obezbijeđeno iz sredstava mehanizma NATO-a za pomoć u vanrednim situacijama, dok su preostalih, gotovo 300 hiljada eura iz državnog budžeta”, objasnila je Borovinić-Bojović.

Ljekari i medicinsko osoblje bolnice u Beranama, kako je dodala, imaće mogućnost da na novoj dijagnostičkoj opremi obavljaju preglede mnogo efikasnije i brže i dobijaju pouzdanije i preciznije rezultate u mnogo kraćem vremenu nego ranije.

“Riječ je o aparatima najnovije generacije sa izuzetnim karakteristikama”, istakla je Borovinić-Bojvić.

“Takođe, tehnološkim osavremenjivanjem bolnice u Beranama, kao regionalnog centra za sjever Crne Gore, što nam je posebno važno, stanovnici ovog područja ovaj vid dijagnostičkih procedura od sada će dobijati u svom mjestu boravka i samim tim kvalitetnije, efikasnije i brže ostvarivati zdravstvenu zaštitu”, napomenula je ona.

Magnet bi, prema najavi menadžmenta bolnice, trebalo da počne da radi u što ranijem roku, a kadar je već na obuci.

„Važno je i to što će, prvi put poslije devet godina, u OB Berane opet početi da radi rendgen sa skopijom. I to već narednih dana, kako su mi kolege najavile”, kazala je Borovinić-Bojović.

Direktor OB Berane Milorad Magdelinić zahvalio je na, kako je rekao, svesrdnoj podršci ministake u nabavci opreme i jačanju ljudskih resursa. 

“Obezbijeđen nam je magnet, digitalni rendgen, a dobili smo i pomoć u unapređenju laboratorije za patologiju, EEMG i EEG kabineta. Zahvaljujem i na velikom broju odbrenih specijalizacija koje smo podijelili u toku prošle godine, njih devet. Imao sam zadovoljstvo i danas da sa dr Borovinić-Bojović razmijenimo mišljenja o budućim planovima, počev od rekonstrukcije zgrade, opremanja i stručnog usavršavanja”, naveo je Magdelinić.

Ministarka zdravlja je podsjetila da je nabavka savremenog magneta i digitalnog rendgena samo jedno u nizu značajnih ulaganja u zdravstveni sistem, posebno kada su u pitanju zdravstvene ustanove na sjeveru države.

“U posljednjih godinu, otvorili smo PCR laboratorije u Domu zdravlja Berane i Opštoj bolnici Bijelo Polje, u kojoj je prvi put oformljen konzilijum za onkološke pacijente, dok smo za Opštu bolnicu Pljevlja nabavili novi, najsavremeniji skener i digitalni rendgen aparat. Dakle, poseban senzibilitet i pažnju posvetili smo sjeveru zemlje, u koji se u proteklom periodu nije dovoljno ulagalo, već je bio neopravdano zapušten i zapostavljen”, kazala je ministarka zdravlja. 

Na taj način se, kako je dodala, ostvaruje osnovna misija Ministarstva zdravlja, a to je da svaki građanin u Crnoj Gori dobije kvalitetnu zdravstvenu zaštitu u svakom momentu i na svakom mjestu.

“To smo obećali našim građanima i kao što vidite ispunjavamo obećanje. Cilj države i Ministarstva zdravlja je da obezbijedimo uslove da građani u svojoj zemlji mogu da dobiju najkvalitetnije, najsloženije i najskuplje zdravstvene usluge, da ih liječe i o njihovom zdravlju brinu naši ljekari, koji su stub zdravstvenog sistema. I u nardonom periodu planirano jeunapređenje tehnoloških i prostornih kapaciteta i poboljšanju uslova za pružanje zdravstevnih usluga, kako na sjeveru, tako i u svim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori”, zaključila je Borovinić-Bojović.

Portal Analitika