“Sada možemo krenuti sa sprovođenjem i oporavkom naših ekonomija”, objavio je Mišel na Tviteru.
Dogovor znači da su sve članice sada prihvatile kompromisni prijedlog za otklanjanje mađarsko-poljske blokade velikog finansijskog paketa prema kojem se odluka o povezivanju dodjele evropskih sredstava s vladavinom prava ne bi mogla primijeniti dok to ne odobri Sud EU.
Mađarska i Poljska blokirale su cijeli paket jer nisu pristajale da se dodjela evropskih sredstava uslovljava vladavinom prava.
Na kraju je uredba o mehanizmu vladavine prava ostala nepromijenjena, a Mađarska i Poljska su kroz interpretativnu izjavu dobile garanciju da će se mehanizam koristiti objektivno i nepristrasno.
U interpretativnoj izjavi se pojašnjava kako i kada se može aktivirati mehanizam kojim se uslovljava dodjela evropskih sredstava poštovanjem vladavine prava.
Prema toj izjavi, Komisija neće predlagati mjere prema uredbi o mehanizmu uslovljavanja dok ne razradi smjernice za primjenu mehanizma, a te smjernice mogu biti dovršene tek nakon odluke Suda EU. To znači da nema odluke o sankcijama prije odluke Suda.
Prema usvojenom rješenju “primjena mehanizma uslovljavanja biće objektivna, pravedna, nepristrasna i utemeljena na činjenicama”, pri čemu će se sve države članice tretirati jednako i bez diskriminacije.
Takođe, prema interpretativnoj izjavi koja će ući u zaključke Europskog savjeta, mehanizam uslovljavanja primjenjivaće se samo za programe koji se finansiraju u okviru novog VFO-a i plana za oporavak, ne i za projekte koji se finansiraju iz sadašnjeg VFO-a za period od 2014. do 2020.
Ranije je bilo predviđeno da se mehanizam primjenjuje za sve isplate iz evropskog budžeta počevši od 1. januara 2021. uključujući i finansiranje iz sadašnjeg VFO-a, iz kojeg se sredstva mogu trošiti još naredne tri godine.
To u praksi znači da se mehanizam i ne može primjenjivati prije 2022. ili 2023. kada će početi da se sprovode projekti u okviru novih programa iz sljedećeg sedmogodišnjeg budžeta.
Višegodišnji finansijski okvir (VFO) za period od 2021. do 2027. godine težak je 1074 milijarde eura, a vanredni instrument za oporavak nazvan EU sljedeće generacije iznosi 750 milijardi, od kojih bi se 390 milijardi državama članica dodijelilo kao bespovratna pomoć, a 360 milijardi kroz povoljne zajmove.