
Na ovom trodnevnom vebinaru razmatran je uticaj duvanskih proizvoda i proizvoda koji sadrže nikotin na generalno zdravlje i navike građana.
Direktor Centra za kontrolu duvana pri FDA (Američka agencija za hranu i ljekove), Mičel R. Zeler, posebno se osvrnuo na najnovija istraživanja koja pokazuju porast korisnika koji svakodnevno "vejpuju" odnosno koriste elektronske cigarete koje ispuštaju vodenu paru.
Ove elektronske cigarete imaju različite ukuse, među kojima je najpopularniji mentol.
Kako je dodao, od početka ove godine FDA uvela je striktne mjere protiv neovlašćenih duvanskih i drugih proizvoda koje sadrže nikotin.
''Od drugog februara mjere su sprovedene u djelo i ticale su se svih ''kertridž'' proizvoda sa raznim ukusima osim ukusa duvana i mentola. Dodatno mjere se odnose i na bilo koji proizvod čak i ako je duvanskog ili mentol ukusa ukoliko proizvođač nije uspio da obezbijedi sigurnosne mjere da ti proizvodi ne dođu do maloljetnika, kao i proizvodi koji izgledom privlače maloljetnike'', istakao je Zeler.
Veliki problem koji dodatno pogoršava situaciju, kako je Zeler predstavio, su firme koje svoje proizvode ciljano prave da budu privlačne djeci i maloljetnicima.
Veliki broj elektronskih cigareta nemaju naučno-istraživačku potporu
Regulator pravnih afera Denis Heningen je na panelu poručio da bez naučno-istraživačkog pokrića, FDA ne bi smjela da dozvoli bilo koju vrstu elektronske cigarete koja ima bilo koji ukus osim duvanskog.
Kako je rekao, FDA mora biti striktna pri zabrani svakog mogućeg proizvoda koji ne ispunjava sve kriterijume manje štetnosti za okolinu i pojedinca.
''Kompanije moraju dostaviti dokaze da je njihov proizvod značajno manje štetan, da će njihov proizvod koristiti pušači koji bi u suprotnom nastavili da puše kao i da će ti pušači u potpunosti preći na njihov proizvod. Ukratko FDA bi trebala da odobri jedino proizvod koji će biti koristan pušačima ali koji neće doprinijeti ''maloljetničkoj epidemiji'', zaključio je on.
Naučna istraživanja potvrdila da je za pušače IQOS korisna alternativa
Mič Zeler dao je primjer proizvoda čija je autorizacija uslijedila nakon obimnog naučnog istraživanja i dokaza.
Naime, kako je rekao, u julu 2020. FDA je autorizovala IQOS, proizvod kompanije Filip Moris, kao sistema koji zagrijava a ne sagorijeva duvan.
''Proizvod je autorizovan zbog značajno manje izloženosti štetnim supstancama jer kod IQOS-a nema duvanskog dima. Saglasnost je izdata takođe zbog potvrđenih dokaza koji pokazuju da IQOS ne sagorijeva duvan već ga zagrijava, što drastično umanjuje štetne i potencijalno štetne supstance. Takođe u prilog je išao i značajan broj naučnih istraživanja koja su pokazala da prelazak sa klasičnih cigareta na IQOS značajno smanjuje izloženost vašeg tijela štetnim i potencijalno štetnim supstancama kao i brojna istraživanja koja su pokazala da je ogroman procenat pušača koji su prešli na IQOS u potpunosti ostavio cigarete'', zaključio je Zeler.
Podsjećanja radi, u svojoj dokumentaciji koju je Filip Moris podnio ka FDA nalaze se i rezultati istraživanja koji ukazuju da IQOS nije privlačan maloljetnicima, niti osobama koje nikada ranije nisu koristile duvanske i nikotinske proizvode, te potvrde da proizvođač konstantno vrši nadzor da uređaj ne dospijeva u ruke maloljetnika, odnosno da je namijenjen isključivo odraslim pušačima koji bi u drugačijim okolnostima nastavili pušiti cigarete.
Krajnje vrijeme da FDA očisti tržište
Denis Heningen je, na kraju panela, poručio da je krajnje vrijeme da FDA očistiti tržište od elektronskih cigareta koje imaju neduvanski ukus.
"Istraživanja su zaista pokazala da bilo koja nepotpuna polisa FDA prema elektronskim cigaretama sa različitim ukusima dovodi do daljeg rizika zavisnosti najmlađih i da je krajnje vrijeme da se FDA obračuna sa ovim proizvodima i u potpunosti očisti tržište'', zaključio je Heningen.