Demokratska partija socijalista, Socijaldemokratska partija i Bošnjačka stranka podržavaju inicijativu Centra za demokratsku tranziciju (CDT) za obrazovanje odbora za praćenje inostranog uplitanja u demokratske procese – kazali su Pobjedi predstavnici ovih partija, dok su Socijaldemokrate ranije saopštile da i ta partija daje podršku ovoj inicijativi.
Danijel Živković, predsjednik poslaničkog kluba DPS-a, kazao je za Pobjedu da je Klub poslanika DPS-a već imao sastanak sa predstavnicima CDT-a koji su inicirali ovu temu.
''Formiranje odbora u parlamentu vidimo kao dodatak institucionalnoj borbi protiv svih oblika uplitanja u demokratske procese, sa posebnim aspektom na miješanja u izborni proces čiji svjedoci smo bili prethodnih nekoliko godina - od 2016. godine i pokušaja da se Crna Gora zaustavi na putu učlanjenja u NATO, preko parlamentarnih izbora 2020. godine do bitke za Nikšić'' kazao je Živković.
Istakao je da je „sve ovo imalo za cilj skretanje Crne Gore sa evropskog puta i poništenje svih vrijednosti građanskog društva i usvojenih civilizacijskih vrijednosti savremenog svijeta“.
''Zbog toga i podrška ovoj inicijativi, uz neophodnost snaženja institucionalnog odgovora u odnosu na kontinuiran uticaj na razvoj demokratskih procesa u Crnoj Gori'' rekao je Živković.
DPS je pokazala državnu odgovornost, poručio je, i kada smo bili opozicija, a danas uz podršku manjinskoj vladi želimo da ubrzamo naš put ka EU i završimo dio obaveza koji proističu iz integracionog procesa, kako bismo dodatno ojačali imunitet u odnosu na snažan uticaj trećih zemalja na razvoj demokratije u našem drustvu.
Portparol Bošnjačke stranke Adel Omeragić kazao je za Pobjedu da je veoma važno da na nivou Skupštine bude formirano radno tijelo koje bi se studiozno bavilo političkim, medijskim i ekonomskim miješanjima sa koje god strane da ono dolazi.
''Crna Gora je nezavisna država i smatram da institucionalno moramo djelovati, u cilju suzbijanja stranog uticaja na izborni proces u našoj zemlji'' kazao je Omeragić.
Prema njegovim riječima, i dalje su svježa sjećanja, kako kaže, očiglednog miješanja raznih centara moći sa strane tokom parlamentarnih izbora 2016. i 2020. godine, kao i tokom lokalnih izbora u Nikšiću.
''Osim političkog uticaja sa strane pred izbore u Nikšiću, vidljivo je bilo i medijsko miješanje i ekonomski uticaj na politička dešavanja. Zato i mislimo da je veoma važno da na nivou Skupštine bude formirano jedno radno tijelo koje bi se studiozno bavilo političkim, medijskim i ekonomskim miješanjima sa koje god strane da ono dolazi. Vjerujem da unutar većine političkih konstituenata postoji dobra volja da krenemo u ovom pravcu'' rekao je Omeragić.
Dodao je da je „interes Crne Gore i našeg društva da imamo transparentan izborni proces, bez stranog uplitanja kroz medijsku kampanju i političko miješanje“.
Socijaldemokrate su u subotu saopštile da podržavaju inicijativu CDT-a za institucionalizovanje okvira za borbu protiv stranog uplitanja. Direktorica te stranke Irma Nišić kazala je da očekuju da će se brzo naći u skupštinskoj proceduri.
''Podrška za inicijativu CDT-a od SD-a, za institucionalizovanje okvira za borbu protiv stranog uplitanja, očekujemo da će i druge partije dati podršku i da će se brzo naći u skupštinskoj proceduri'' napisala je Nišić na Tviteru.
Kazala je da se na uticaj političkih i parapolitičkih organizacija na političke prilike u Crnoj Gori mora pružiti snažan odgovor institucija.
''Jer je naša država već duže meta raznih stranih uticaja, a obrazovanje odbora je prvi signal da nećemo dozvoliti narušavanje demokratskog poretka'', navela je Nišić.
Prema njenim riječima, inicijativa se mora prihvatiti kao javni interes, koji se mora ozbiljno shvatiti i čemu se mora s ozbiljnošću pristupiti s obzirom na različite nivoe i oblasti stranog uticaja.
CDT u petak je Skupštini Crne Gore ponovo uputio inicijativu za obrazovanje odbora za praćenje inostranog uplitanja u demokratske procese. Izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica pozvao je poslanike da omoguće da se, ovoga puta, više od godinu nakon što su se inicijalno obratili Skupštini, njihov prijedlog nađe u parlamentarnoj proceduri.
''Iz dosadašnjih javno izrečenih stavova partija o ovom pitanju, te iz sadržaja razgovora sa predstavnicima poslaničkih klubova u toku nekoliko prethodnih dana, uvjereni smo da za formiranje ovog odbora postoji više nego dovoljna politička većina'' saopštio je Koprivica.
Osnivanje ovog odbora i njegov aktivan rad, istakao je, bila bi jasna poruka da se Skupština, kao najvažnije političko tijelo, ne miri sa narušavanjem demokratskih procesa, bez obzira na to od koga ono dolazilo.
''Cilj je da rasprave o ovoj temi institucionalizuju i da se u narednom periodu one, sa svim zainteresovanim stranama, vode na mjerodavnom mjestu. Naš prijedlog pretpostavlja obrazovanje radnog tijela koje bi se, između ostalog, bavilo praćenjem eventualnih inostranih uplitanja u sve demokratske procese u Crnoj Gori i kontrolom učinaka Vlade na ovom polju. Pored ovoga, predložili smo da Odbor utvrđuje moguća područja za koja bi bile potrebne zakonodavne i nezakonodavne mjere koje mogu dovesti do efikasnog odgovora na sistemsko ugrožavanje demokratskih procesa ne dovodeći pritom u pitanje ključne političke i medijske slobode'' naveo je Koprivica.
Pojasnio je da je inicijativa CDT-a pripremljena po uzoru na Posebni komitet za strano miješanje u sve demokratske procese u EU (INGE), koji djeluje u okviru Evropskog parlamenta.
Stanić: SDP će insistirati da formalni prijedlog što prije dođe na dnevni red
Mirko Stanić, portparol SDP-a, kazao je za Pobjedu da Socijaldemokratska partija iskazuje punu podršku inicijativi CDT-a povodom formiranja parlamentarnog odbora za praćenje inostranog uplitanja u demokratske procese, ali i da će ta partija insistirati da se prijedlog što prije nađe na dnevnom redu sjednice parlamenta.
''Vjerujemo da će se ova inicijativa, pretočena u formalni prijedlog akta, što prije naći na dnevnom redu Skupštine Crne Gore, na čemu će insistirati poslanici SDP-a. Crna Gora je posebno posljednjih godina postala meta raznih štetnih i malignih uticaja od pojedinih adresa koje permanentno rade na destabilizaciji prilika u regionu Zapadnog Balkana'' istakao je Stanić.
Poručio je da se taj uticaj sprovodi kroz razne forme, a strukture koje su na usluzi toj vrsti destrukcije su razne, od političkih, medijskih pa do vjerskih institucija.
''To je, uostalom, veoma eksplicitno naznačeno i u Rezoluciji Evropskog parlamenta o inostranom uplitanju u demokratske procese iz marta ove godine''kazao je Stanić.
Prema njegovim riječima, SDP očekuje da će se ova inicijativa, pretočena u formalni prijedlog akta, što prije naći na dnevnom redu i biti usvojena u Skupštini Crne Gore.