Njih dvojica, ali i delegacije BS i SDA, razgovarali su o intenziviranju saradnje i jačanju veza među Bošnjacima.
"BS i SDA, koji većinski artikuliraju političku volju Bošnjaka u Crnoj Gori i BiH, pri čvrstom su stavu da je političku, ekonomsku, obrazovnu i kulturnu saradnju nužno, prije svega, razvijati putem institucija dviju država, te kroz djelovanje Bošnjačkog nacionalnog vijeća, Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i bošnjačkih institucija kulture", saopšteno je iz BS.
Ocijenjeno je, kako dodaju, da je potrebno intenzivirati saradnju Bošnjaka u svim državama regije, uz jasno poštivanje državnih granica, te uvažavajući specifičnosti koje se odnose na brojnost, ukupni položaj i stepen ostvarenih prava bošnjačkog naroda u svakoj od država.
"Tokom razgovora je istaknuto da se politička volja Bošnjaka mora reflektovati u institucijama vlasti, te da se predstavnici bošnjačkog naroda kojima su gradjani na izborima dominantno dali mandat da ih politički predstavljaju ne bi smjeli zaobilaziti, što je trenutno slučaj u obje države. Iskazano je opredjeljenje da se intenzivira komunikacija dviju stranaka o svim važnim nacionalnim i regionalnim pitanjima", istakli su u saopštenju.
BS i SDA su osudile sistematsko negiranje genocida u Srebrenici i veličanje njegovih počinilaca.
"Istaknuta je neophodnost usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici od strane Generalne skupštine UN, kao važnog koraka u pravcu suočavanja sa prošlošću na bazi činjenica utvrđenih u sudskom postupku pred Međunarodnim sudom u Hagu i Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, te još jednom podvučena činjenica da odgovornost za genocid ne može biti pripisana narodu u cjelini. Naglašeno je da se od Crne Gore očekuje da podrži usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Ujedinjenim nacijama kao jedini ispravan stav i logičan slijed nakon što je Skupština Crne Gore 2021. godine dvotrećinskom većinom usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici", naglasili su oni.