Za subotu je zakazan prvi ispit provjere znanja stečajnih upravnika, koji je uslov za dobijanje petogodišnje licence predviđene izmjenama Zakona o stečaju (ZOS) koje su na snazi od početka godine.
Zbog obavezne prijave ispita, prema podacima Ministarstva pravde, manjinskih i ljudskih prava (MP), od 222 upravnika, koliko ih je bilo prije stupanja zakona na snagu, na listi ih je ostalo 113. Upravnici ovo zakonsko rješenje ocjenjuju diskriminatornim te problematizuju to što moraju da dokazuju svoje, kako navode, stečeno znanje, pa će od stava Ustavnog suda zavisiti da li će se ove zakonske izmjene održati, imajući u vidu da je Komora stečajnih upravnika inicirala ocjenu ustavnosti.
Saša Zejak, koji je odobrenje o ispunjavanju uslova za stečajnog upravnika nakon položenog ispita dobio 2011. godine, za Pobjedu ukazuje da su se prema ZOS-u iz 2011. godine sa liste mogli brisati samo oni upravnici koji su pravosnažno osuđeni za krivično djelo izvršeno sa umišljajem, ukoliko je izrečena zabrana zbog povrede dužnosti ili zabrana članstva, kao i na svoj zahtjev, te da nijesu bile predviđene periodične provjere znanja. Smatra da ne bi trebalo ponovo da polažu ispite i dobijaju stručno zvanje koje su već jednom dobili i ukazuje da se u izmjenama zakona ne navodi ponovno polaganje, već se govori o postojećoj listi upravnika koji su već položili ispit.
Provjera
Ukazujući da je sistem provjere znanja svakih pet godina predviđen samo za upravnike, Zejak se pita zašto isto ne važi i za advokate, notare i izvršitelje. Navodi da se za sudske vještake našao kompromis tako što se biraju na svakih pet godina sa obavezom provjere znanja samo za one koji se prvi put postavljaju za vještaka.
- Nije jasno zašto se iz sistema struke izdvajaju posebno stečajni upravnici, dok su sva ostala stručna lica koja su stekla određena stručna zvanja zaštićena Ustavom Crne Gore – navodi Zejak.
Iz Ministarstva pravde to objašnjavaju time što je za posao upravnika osim pravničkog, potrebno znanje i iz ekonomije, računovodstva i menadžmenta.
- Pored toga, ne postoje kvalifikatorni uslovi kao što postoje kod isključivo pravničkih struka, a koje se odnose na stepen i vrstu obrazovne kvalifikacije, godine rada u pojedinim organima i položenim posebnim ispitima. Priroda posla stečajnog upravnika nije uporediva sa poslovima advokata, notara i izvršitelja, jer zahtjeva multidisciplinaran pristup i integralno znanje iz različitih oblasti – objašnjavaju iz MP.
Zejak navodi da propisi, koji se odnose na polaganje ispita, nijesu prilagođeni ZOS-u te da polaganje stručnog ispita nije istovjetno novom ispitu provjere znanja, pa dovodi u pitanje odakle MP crpi svoje pravo da provjerava njihovo znanje.
- Obavještenje o provjeri znanja, koje nije predviđena ZOS-om, objavljeno je 16. marta, dok je Pravilnik o programu ispita objavljen u ,,Službenom listu“ tek 21. marta, što znači da nije ni postojao na dan zakazivanja nezakonite provjere znanja stečajnih upravnika – navodi Zejak.
Sistem
Polaganje je prvobitno bilo zakazano za 2. april, što je bilo suprotno Pravilniku koji propisuje da sekretar komisije obavještava kandidata najkasnije 15 dana prije ispita, ali je 29. marta na sajtu MP postavljeno obavještenje o odlaganju za 9. april. Zejak smatra da pojedine odredbe ovog pravilnika mogu uticati na pristrasnost komisije.
- Različitim kandidatima mogu se dati različiti zadaci, kandidati se prozivaju i daju im se šifre „po želji“ te uopšte nije poznato kakvog su karaktera zadaci, dok polaganje usmenih ispita traje 15 dana „po želji kandidata“. Dakle u uslovima potpunog odsustva javnosti, u situaciji u kojoj kandidati polažu usmeni dio u terminu u kom žele, bez prisustva drugih kandidata, dovodi se u sumnju ovako osmišljeno postupanje državnog organa – ocjenjuje Zejak.
Kritike iznosi i na račun programa ispita, navodeći da je neprilagođen struci, a dijelom i netačan, literatura nije obezbijeđena, dok je problematika stečaja najmanje zastupljena.
- Radi se o specijalizovanim znanjima koje stečajni upravnici nijesu dužni da poznaju i koja ne moraju da koriste tokom stečaja. Čak nije dozvoljeno ni priznavanje ispita koji su polagani više puta pred državnim organima, dok stečajni upravnici moraju ponovo da snose troškove ponovnih polaganja – navodi Zejak.
Smatra da će se odredbom kojom će upravnici, koji u tom trenutku vode postupak stečaja, biti razriješeni ako se ne prijave za polaganje, narušiti načela hitnosti i ekonomičnosti, imajući u vidu da neće biti jednostavno za nekog novog da tek tako nastavi postupak, te da će se otvoriti mogućnost uticaja na izbor novih upravnika.
- Kao osnivaču Komore, koja postoji već preko sedam godina, a čiji je cilj edukacija i licenciranje za obavljanje djelatnosti i zaštita prava upravnika, smatram da je Program provjere znanja u potpunosti neusklađen sa zakonima države Crne Gore, da imamo pravo da direktno u skladu sa članovima 25a i 25č ZOS dobijemo licence za rad i da iza ovako hitnog donošenja neprilagođenih zakonskih rešenja ne stoje stručne veze sa stečajnim postupcima - zaključuje Zejak.
KSU djelimično iskoristila pravo na mišljenje
Iz MP navode da su predstavnici komore bili informisani o namjeri implementacije ovih rješenja preko njihove radne grupe, da su aktivno učestvovali na javnoj raspravi te da nijesu imali primjedbi na predložena rješenja.
- Stečajnim upravnicima je data mogućnost da se informišu o konkretnim izmjenama i dopunama zakona, kao i svim građanima Crne Gore putem javne rasprave i sredstava javnog informisanja, a pružena im je i mogućnost da se informišu i preko svog strukovnog udruženja. KSU je, od najranije faze pisanja nacrta zakona, pozvana da iznosi svoja mišljenja radnoj grupi, što je samo djelimično iskoristila - navode iz MP.
Ispit
Upravnici će u okviru pisanog dijela ispita dobiti zadatak da riješe hipotetički slučaj koji će odrediti predsjednik i članovi komisije. Biće im ostavljeno na slobodu da odluče da li će svim kandidatima dati isti zadatak ili će svako od njih dobiti poseban. Upravnici će zadatak raditi pod šifrom koja će im biti dodijeljena nakon prozivke, a zatvorena i pečatirana koverta sa šiframa i imenima, biće dostavljena predsjedniku komisije. Nakon ocjenjivanja, test će biti dešifrovan u prisustvu kandidata, predsjednika, članova i sekretara komisije. Usmeni dio se može polagati istog dana kada se saopšte rezultati pisanog, ali i u roku od 15 dana. Ispit će uključivati privredno i stečajno pravo, kao i menadžment, a upravnike će koštati 158 eura.