Viši savjetnik za medije u OEBS-ovoj centrali u Beču Majkl Stoun ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da u Crnoj Gori postoji jako izražen medijski pluralizam. Stoun, koji je bio osnivač nekoliko medija u tranzicionim zemljama, naglašava da je iznenađen činjenicom da u našoj državi postoji čak pet dnevnih novina.
- Iz onogo što sam do sada vidio, vidim da se mediji kod vas bave temama od javnog interesa što je jako dobro. Tržište je to koje u krajnjem odlučuje, ali je definitivno Crna Gora karakteristična po velikom broju štampanih medija - kazao je Stoun za Portal Analitika.
Govoreći o dekriminalizaciji klevete koju je uradila Crna Gora, Stoun je kazao da je u pitanju suvereno pravo države da donese takvu odluku, ali je i dodao da se ne može reći da je u pitanju praksa u državama OEBS-a.
- Svega 13 od 56 država OEBS-a dekriminalizovalo klevetu, podsjetio je Stoun i naglasio da ga zabrinjava povratak govora mržnje u nekim državama. Članicama OEBS-a.
- Ono što je upozoravajuće jeste i pojava govora mržnje u pojedinim državama OEBS-a. I ono o čemu posebno treba obratiti pažnju jeste da je poneki put tanka linija između klevete i govora mržnje, ocjenjuje Stoun. Inače, razgovor sa gospodinom Majklom Stounom je vođen u hotelu Maestral gdje je Stoun, kao ekspert za medije, učestvovao u radu OEBS-ovog seminara "Saradnja policije u zajednici i medija".
ANALITIKA: U Crnoj Gori boravite već nekoliko dana, kakva je Vaša ocjena medijske scene u Crnoj Gori?
STOUN: Pratio sam medijsku situaciju u gotovo svim državama članicama OEBS-a. Kada govorimo o Crnoj Gori mogu otvoreno reći da u vašoj državi postoji jako izražen medijski pluralizam. Iz onogo što sam do sada vidio - zapažam da se mediji bave temama od javnog interesa, što je jako dobro. Ipak, bio sam veoma iznenađen kada sam jutros uzeo četiri dnevne novine, a rekli su mi da ima i peta. To je iznenađujuće za zemlju koja ima 650 hiljada stanovnika.
ANALITIKA: Mislite da je previše dnevnih novina?
STOUN: To je na tržištu da odluči! U mom Koloradu na 2,5 miliona stanovnika postoje svega tri dnevne novine i njihovi centri gdje se štampaju su udaljeni međusobno po nekoliko hiljada kilometara. Definitivno je Crna Gora karakteristična po velikom broju štampanih medija.

ANALITIKA: Znači li to da postoje i neki drugi razlozi za takvu koncentraciju medija, politički, ekonomski...
STOUN: Ne bih mogao odmah da dođem do takvog zaključka. U nekim državama u tranziciji, koje su kasnije postale članice EU, mediji su bili spona između stranih investitora i lokalnih i državnih vlasti. U nekim državama je bilo i političkih razloga za osnivanje medija.
ANALITIKA: Tokom Vašeg izlaganja na temu odnosa medija i policije kazali ste da ste iznenađeni dobrim odnosom te dvije zajednice u Crnoj Gori. Zbog čega ste dali takvu ocjenu?
STOUN: Iskreno, bio sam veoma iznenađen jer je odnos bio veoma prijateljski. Rijetki su takvi slučajevi u zemljama OEBS-a za koje sam ja nadležan.
ANALITIKA: Zašto mislite da su odnosi prijateljski?
STOUN: Apsolutno sam siguran u to što tvrdim. Ako uporedite te odnose u SAD i Crnoj Gori, činjenica je da je kod nas taj odnos znatno lošiji nego što je to ovdje slučaj. Ipak, svjetska iskustva su različita. Isto tako, imamo slučajeva poput onoga u Britaniji, kada su policija i mediji previše blisko sarađivali i kada je zbog tog došlo do afera i hapšenja.
ANALITIKA: Kod nas se mnogo se govori i o izvještavanju medija kada su u pitanju policijske istrage, a dešava se i često puta da i sami mediji obavljaju istrage i izlaze sa svojim podacima. Mislite da je to dobro?
STOUN: To je svakako dobro. To je osnov slobodnih medija, naravno pod uslovom da se ne ugrožava sama istraga. Posao medija je da izvještavaju na nepristrasan i objektivan način o radu policije i ostalih Vladinih službi kao i da imaju svoj ugao posmatranja u svemu tome.
ANALITIKA: A što je sa kršenjem prezumpcije nevinosti? U tom pravcu su najčešći prigovori kada je u pitanju izvještvanje medija o akcijama policije ili tužilaštva...
STOUN: Da, u pravu ste, to je bio izražen problem u pojedinim držama članicama OEBS-a. Tu je vrlo bitno i kako sami mediji prilaze tom pitanju. Jako je dobro što postoji neki metod samoregulacije medija i obaviješten sam da kod vas postoje dva ili tri takva tijela iako radi, valjda, samo jedno. To je ključno za medijske slobode - samoregulacija medija - a ne Vlada ili bilo koji državni organ koji će da prepisuje ili nameće bilo kakva pravila. Znači, suština je da Vlada ne treba da govori novinarima što da rade, to novinari treba sami da znaju.

ANALITIKA: Crna Gora je zakonom dekrimionalizovana klevetu. Kako vi gledate na takav potez?
STOUN: Svega 13 od 56 država članica OEBS-a su dekriminalizovali klevetu. To je suvereno pravo vaše države da donese takvu odluku.
Što se tiče upoređivanja, i tu je svaka država primjer za sebe. Vidite, ove godine su dva italijanska novinara završila u zatvoru zbog svojih članaka! U stručnoj javnosti se kod nas u Beču mnogo govori o tome. Međutim ono što je upozoravajuće jeste i pojava govora mržnje u pojedinim državama OEBS-a.. I ono o čemu posebno treba obratiti pažnju, jeste da je poneki put tanka linija između klevete i govora mržnje.
ANALITIKA: Rekli ste da ste prijatno iznenađeni stanjem medijske zajednice u Crnoj Gori. Da li biste rekli da je recimo Crna Gora na 104. mestu po medijskim slobodama kada je u pitanju izvještaj "Reportera bez granica"?
STOUN: Naravno da sam pohvalio medijski pluralizam u vašoj državi. Nijesam pročitao taj izvještaj Reportera i ne bih mogao da ga komentarišem dok ne vidim što tamo sve piše.
ANALITIKA: U Crnoj Gori se takođe govori i o neriješenim slučajevima napada i zastrašivanja novinara. Da li je država po vašoj ocjeni dovoljno efikasna u rješavanju takvih slučajeva?
STOUN: Apsolutno smatram da država i policija moraju uraditi sve da se rasvijetle svi ti slučajevi o kojima se govori u javnosti. To je od presudnog značaja i za slobodu medija i imidž i vaše države i medijske zajednice. Državni organi moraju da štite novinare kada oni rade svoj posao.
Nenad ZEČEVIĆ