
Vlasti Francuske bile su primorane zbog epidemije koronavirusa da uvedu strogu zabranu izlaska iz kuće i da propišu drakonske novčane kazne za prekršioce, ali i to nije disciplinovalo građane pa se sada svakodnevno izriče stotine i stotine kazni, sve u nastojanjima da se ograniče socijalni kontakti u cilju borbe protiv epidemije smrtonosnog virusa. Ovako o situaciju u Francuskoj govori Kotoranin Vaso Stešević koji duže od decenije živi u Parizu.
Francuski parlament je u nedjelju veče usvojio Zakon o uvođenju dvomjesečne vanredne situacije zbog pandemije koronavirusa. Ovaj zakon omogućava vladi da privremeno ograničava kretanja i okupljanja građana ali i da prisvoji neophodna dobra i usluge u borbi protiv koronavirusa.
Mjere
Osim novčanih izriču se i zatvorske kazne. Od kako je 17. marta na snagu stupila mjera o izlasku iz kuće, osim u posebno propisanim slučajevima, Stešević kaže da je sprovedeno skoro milion kontrola, kao i da je izrečen veliki broj kazni.
- Izlazak iz kuće moguć je jedino radi kupovine hrane i ljekova ili odlaska na posao, uz potvrdu o pravdanju kretanja. Ukoliko vas policija na ulici zatekne bez prethodno popunjenog formulara u kojem se navodi početna i krajnja destinacija, vrijeme kada ste napustili dom, kao i razlog izlaska iz kuće, novčana kazna iznosi - 135 eura. Ovo važi za prvi put – pojašnajva Stešević.
On dodaje da, ako policija utvrdi da ste prekršili neko od pravila mogućeg izlaska iz kuće i već jednom platili kaznu, te da od tada nije prošlo 15 dana, kazna drugi put iznosi - 1.500 eura.
- U slučaju da u 30 dana napravite i treći prekršaj, odnosno ne poštujete propisane mjere, kazna je 3.700 eura i maksimalno pola godine zatvora – kazao je Stešević.
Na pitanje kako izdržava u samoizolaciji, Stešević šaljivo kaže da mu, kao i svakom Crnogorcu odmaranje i izležavanje na koje je, eto, ,,prinuđen” već 15 dana, ne pada tako teško.
- Dozvoljen je izlazak iz kuće na sat vremena u radijusu od jednog kilometra od mjesta stanovanja kako bi se kupile hrana i ostale neophodne potrebštine, ali u najbližoj trgovini. Na ulicama se mogu vidjeti ljudi dok odlaze na posao, ali samo oni koji rade u bolnicama i apotekama – kazao je Stešević.
Mnogo toga je, kaže, u Francuskoj zamro, od privrede, sporta, kulture, do – normalnog života.
Panika i strah
Među građanima Francuske je, svjedoči Stešević, u jednom periodu zavladala panika i strah, pa su ispražnjeni rafovi u prodavnicama. Međutim, već narednog dana i narednih dana, uredno su police popunjavane.
Najviše su, ističe Stešević, promjene su evidentne, kada je u pitanju javni prevoz i avio saobraćaj.
- U srijedu je u Parizu zatvoreno 50 metro stanica, a promjenjen je i red vožnje zbog smanjenja broja putnika usljed mjera francuske Vlade koje se tiču ograničenja kretanja. Takođe, zbog velikog broja ukinutih letova, aerodrom na jugu Pariza, Orly, od 31. marta biće zatvoren.
Na ovom aerodromu je drastično smanjen broj letova – čak za 92 odsto, a nije bolja situacija, priča Stešević, ni na aerodromu Šarl De Dol gdje je broj letova smanjen za 89 odsto.
- Epidemija je paralisala, ne samo Francusku, već i cijeli svijet – kaže Stešević iocjenjuje da je jedna od rijetkih pozitivnih stvari od kada su Francuzi u problemu od koronevirusa - znatno čistiji vazduh, zbog drastično redukovanog saobraćaja.
- Izvještaji Airparfa pokazao je da je kvalitet vazduha u Parizu i okolini na nivou od prije 40 godina. Iako je povećano korišćenje grijanja ovakva pojava se objašnjava velikim smanjenjem automobilskog i avio saobraćaja. Parižani ovih dana imaju mogućnost da dišu punim plućima – zaključuje Stešević.
To je, međutim, za sada i jedina dobra strana. Sve ostalo ukazuje da Francuska preživjava teške dane, kao i mnoge druge države u Evropi.
Zaraza koronavirusom u Francuskoj je, do petka uveče, potvrđena kod 33.402 osoba, od kojih su 1.997 umrle.