Politika

Izvještaj Manivala: Efikasan sistem, ali broj istraga i presuda za pranje novca nizak

Rizik od zloupotrebe nevladinih organizacija u svrhe finansiranja terorizma nije dovoljno shvaćen i adresiran, niti su uvedene mjere za nevladine organizacije zasnovane na riziku i nema nadzora nad ovim sektorom, istaknuto je u izvještaju Manivala

Izvještaj Manivala: Efikasan sistem, ali broj istraga i presuda za pranje novca nizak Foto: UGC
PobjedaIzvor

"Crna Gora ima efikasan sistem borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma, posebno kada je u pitanju razumijevanje rizika od ovih krivičnih djela, ali je zabilježen nizak broj istraga i krivičnog gonjenje za pranje novca, dok krivičnog gonjenja i osuđujućih presuda nije bilo za finansiranje terorizma", ocijenio je Komitet eksperata za procjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma – Manival (Moneyval).

Ovo stalno monitoring tijelo Savjeta Evrope je, u izvještaju petog kruga evaluacije, navelo da se koriste finansijske istrage za traženje i oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnim radnjama, ali ne dosljedno i sistematski.

"Crna Gora je u određenoj mjeri oduzela prihod stečen teškim krivičnim djelima, kao što su organizovani kriminal, trgovina drogom i korupcija. Međutim, ukupna vrijednost oduzete imovine proistekle iz izvršenja ovih krivičnih djela visokog rizika (uključujući trgovinu drogom koju su počinile crnogorske organizovane kriminalne grupe i korupciju na visokom nivou) je još niska", ističe se u dokumentu.

Sudski epilog

Iz Komiteta eksperata Savjeta Evrope je ocijenjeno da je potrebno uložiti više napora da bi se postigao značajan nivo usklađenosti, a posebno u pogledu istrage, krivičnog gonjenja i osude za pranje novca u skladu sa profilom rizika Crne Gore.

"Tužilački i policijski organi Crne Gore imaju dovoljno ovlašćenja da identifikuju i istraže pranje nova. Ovo se, međutim, dogodilo u ograničenom broju slučajeva, uglavnom u vezi sa pranjem novca u vezi sa domaćim predikatnim krivičnim djelima. Tužioci često preferiraju oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalom nego da istražuju i krivično gone povezano pranje novca. Istrage o pranju novca su u ograničenoj mjeri u skladu sa profilom rizika Crne Gore. Krivične sankcije za pranje novca se ne primenjuju na efikasan, srazmjeran i odvraćajući način", ističu u Manivalu.

Nadležni organi Crne Gore su, kako su kazali, postavili za zakonski cilj da kriminalcima oduzmu profit.

"Neophodno je uložiti više napora da se uđe u trag i zaplijene strana sredstva i prihodi prebačeni u inostranstvo. Kontrole prekograničnog kretanja gotovine dale su određene rezultate, ali je potrebno više napora", navodi se u dokumenti.

Progon

Tužioci i sudije, kako su istakli, u nedostatku sudske prakse i smjernica neujednačeno razumiju šta predstavlja prihod stečen kriminalnom djelatnošću za samostalne slučajeve pranja novca.

"Ovo dovodi do postavljanja visokog standarda za dokazivanje pranja novca. Istrage i krivično gonjenje pranja novca su u ograničenoj mjeri u skladu sa profilom rizika zemlje. Progoni su u opadanju posljednjih godina, dok je osuđujućih presuda malo i nisu u skladu sa rizikom", navodi se u dokumentu.

Oduzimanje lažnog/neprijavljenog prekograničnog kretanja gotovine, kako su rekli, nije uvedeno kao sankcija u Crnoj Gori.

"Finansijsko-obavještajna jedinica je nedavno počela da koristi direktan pristup informacijama o prekograničnom kretanju gotovine za taktičku analizu da bi se otkrile sumnje o pranju novca/finansiranja terorizma i daje pozitivne rezultate", rekli su iz Manivala.

Zapljena

Nadležni organi Crne Gore imaju ovlašćenja da uđu u trag i oduzmu imovinsku korist, sredstva i imovinu ekvivalentne vrijednosti, što se ostvaruje kao zakonski cilj.

"Finansijske istrage se donekle vode i dovele su do konfiskacije većeg iznosa imovinske koristi. Tim za ocjenjivanje međutim primjećuje da se takve istrage nisu primjenjivale na dovoljno dosljedan i efikasan način zbog nedostatka svijesti i stručnosti tužilaca i policije (osim Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja), nedovoljne primjene postojećih zakona za finansijske istrage koja je takođe rezultat neefikasnog praćenja istih i nedostatka ljudskih resursa u Specijalnom državnom tužilaštvu i Specijanom policijskom odjeljenju", kazali su iz Manivala.

Crna Gora je u određenoj mjeri oduzela prihod stečenu domaćim krivičnim djelima.

"Strana imovinska korist stečena krivičnim djelima i prihodi trećih lica su oduzeti u ograničenom obimu, dok imovina ekvivalentne vrijednosti i imovina prebačena u druge zemlje nisu konfiskovani. Nepoznato je u kojoj su mjeri sredstva zaplijenjena iako su vlasti dale neke ograničene informacije koje dokazuju njihovu sposobnost da to urade. Prihodi stečeni nizom teških krivičnih djela, kao što su organizovani kriminal, trgovina drogom i korupcija, donekle su zaplijenjeni. Ukupna vrijednost zaplijenjene imovine proistekle iz izvršenja predikatnih krivičnih djela visokog rizika (uključujući trgovinu drogom koja uključuje velike organizovane kriminalne grupe i korupciju na visokom nivou) još nije u skladu sa rizičnim profilom zemlje", navodi se u dokumentu.

Vlasti su, kako dodaju, pokazale određeno iskustvo u upravljanju zaplijenjenom i oduzetom imovinom.

"Neopravdano odugovlačenje u krivičnim postupcima stvara dodatni pritisak na upravljanje zaplijenjenom imovinom", istakli su iz Manivala.

Obavještajni podaci

Vlasti su, kako su ocijenili, pokazale dobro razumijevanje rizika od finansiranja terorizma.

"Razumijevanje izloženosti riziku od finansiranja terorizma određenih sektora kao što su banke, sektor usluga prenosa novca i vrijednosti ili nevladin sektor je ograičeno", naglasili su iz Manivala.

Kazali su da crnogorske vlasti usvajaju pristup zasnovan na obavještajnim podacima za otkrivanje terorizma i sumnje na finansiranje terorizma, čime se obezbjeđuje dovoljan i efikasan nivo otkrivanja i trenutnog koordinisanog reagovanja.

"Agencija za nacionalnu bezbjednost i Specijalno policijsko odjeljenje prate finansijske transakcije, prekogranična kretanja gotovine, ali se ne preduzimaju radnje da se uđe u trag drugim sredstvima koja se mogu koristiti u svrhe finansiranja terorizma (na primjer virtuelna imovina)", navodi se u dokumenti.

Tim za ocjenjivanje je primijetio da se primjenjuje visoki dokazni prag za pokretanje istrage o finansiranju terorizma.

"Nemogućnost Specijalnog policijskog odjeljenja da pokrene potpune finansijske istrage po prijemu obavještajnih podataka bez odobrenja Specijalnog državnog tužilaštva, zajedno sa potrebom za više stručnosti u finansijskim istragama u vezi sa finansiranjem terorizma (naročito za nove metode finansiranja terorizma) i ograničeni ljudski resursi (i sposobnost zadržavanja i regrutovanja osoblja), ograničava sposobnost zemlje da istražuje i krivično goni finansiranje terorizma", ocijenjeno je u izvještaju.

Akcija i saradnja

Nadležni organi su, kako je ocijenjeno, pokazali razumno razumijevanje o tome kako se pranje novca dešava u Crnoj Gori.

"Strateški akcioni planovi za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u velikoj mjeri adresiraju identifikovane rizike od pranja novca i finansiranja terorizma, međutim određeni broj akcija je još na čekanju. Većina ključnih organa mogla je da artikuliše jasan pogled na prijetnje i ranjivosti od finansiranja terorizma i pokazala je dobar nivo saradnje. Dokazana je domaća koordinacija i saradnja između nadležnih organa", naveli su iz Manivala.

Ističu i da rizik od zloupotrebe nevladinih organizacija u svrhe finansiranja terorizma nije dovoljno shvaćen i adresiran, niti su uvedene mjere za nevladine organizacije zasnovane na riziku i nema nadzora nad ovim sektorom.

"Veće finansijske institucije su pokazale generalno dobru svijest o obavezama targetiranih finansijskih sankcija koje se odnose na finansiranje terorizma/finansiranje proliferacije, međutim, zabrinutost ostaje u vezi sa drugim sektorima. Još nisu uspostavljeni relevantni mehanizmi koordinacije i saradnje za targetirane finansijske sankcije, niti procesi za zamrzavanje i odmrzavanje sredstava i obezbjeđivanje pristupa zamrznutim sredstvima", naglasili su u izvještaju.

Preventivne mjere

Banke dobro razumiju rizike pranja novca i efikasne procedure za procjenu rizika. Među većinom drugih finansijskih institucija, razumijevanje opštih rizika pranja novca je adekvatno, međutim razumijevanje rizika specifičnih za biznis sektor ili specifičnih rizika ponekad nedostaje.

"Razumijevanje organizatora igara na sreću i agenata za nekretnine o rizicima od pranja novca kojima su izloženi je zanemarljivo. Razumijevanje rizika od finansiranja terorizma je generalno niže u svim sektorima", rekli su iz Manivala.

Ističu da ne postoje uslovi za ulazak i tekuće provjere u vezi sa sektorom dobavljača usluga virtuelne imovine, agentima za nekretnine, dobavljačima usluga kompanije, prodavcima plemenitih metala i kamenja i računovodstvenim ili pravnim firmama, dok je, kako dodaju, sumnjivo da li je Uprava za igre na sreću u stanju da spriječi kriminalce da posjeduju kazina.

Crnogorske vlasti, pored ostalog, nisu bile u mogućnosti da pokažu da su efikasne, srazmjerne i odvraćajuće sankcije primjenjene protiv osoba koja ne ispunjavaju zahtjeve u vezi sa osnovnim podacima i podacima o stvarnom vlasništvu.

Prioritetne aktivnosti

Crna Gora, kako su pored ostalog preporučili iz Manivala, treba da unaprijedi nacionalno razumijevanja rizika dubljim analiziranjem rizika pranja novca u vezi sa sa upotrebom gotovine i neformalne ekonomije, korupcije na visokom nivou i zloupotrebe pravnih lica.

To može postići i sveobuhvatnijom analizom rizika finansiranja terorizma i posebno izloženosti riziku finansiranja terorizma banaka, usluge prenosa novca ili vrijednosti i nevladinih organizacija i potencijalne zloupotrebe prekograničnog kretanja gotovine i novih tehnologija kao što su i rizici virtuelne imovine koji se pojavljuju

Neophodno je napraviti i procjenu sektorskih ranjivosti advokata, notara, priređivača igara na sreću, pružalaca usluga kompanija, investicionih firmi, agenata za nekretnine i virtuelne imovine/dobavljača usluga virtuelne imovine.

"Crna Gora treba da konsoliduje i odredi prioritete nacionalnih akcija za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma koje su utvrđene u okviru različitih akcionih planova i da preduzme brze akcije da završi aktivnosti koje su na čekanju", naveli su iz Manivala.

Crnogorski organi za sprovođenje zakona i Specijalno državno tužilaštvo treba, pored ostalog, da razviju smjernice za identifikaciju i istragu pranja novca koje se primjenjuju na sve tužioce i policijske službenike, što promoviše i obezbjeđuje bolju upotrebu krivičnih istraga, finansijskih istrage i dolazeće međunarodne saradnje na otkrivanju i istrazi pranja novca u vezi sa visokorizičnim krivičnim djelima.

Usklađenost i efikasnost

Crna Gora, u pogledu ocjene tehničke usklađenosti, ima jednu oblast u kojoj je neusklađena, a to je nevladin sektor, dok su dvije oblasti usklađene - finansijsko-obavještajne jedinice i nadležnosti organa za sprovođenje zakona i istražnih organa.

U 19 oblasti je ocijenjeno da su one u velikoj mjeri usklađene (poput nacionalne saradnje i koordinacije, krivična djela protiv pranja novca i finansiranja terorizma, prijaljivanje sumnjivih transakcija), dok je za 18 oblasti data ocjena da su djelimično usklađene (pored ostalih su to nove tehnologije, elekntronski transferi i regulacija i nadzor finansijskih institucija).

Što se tiče ocjene efikasnosti, dvije oblasti su ocijenjene kao znatno efikasne – rizik, zakoni i koordinacija, te međunarodna saradnja, dok je devet oblasti ocijenjeno „umjereno“ efikasnim (nadzor, preventivne mjere, pravna lica i aranžmani, finansijske obavještajne službe, istrage i gonjenje pranja novca, zapljena, istrage i gonjenje finansiranja terorizma, preventivne mjere i finansijske sankcije za finansiranje terorizma, finansijske sankcije za finansiranje proliferacije).

Crna Gora nema nijednu oblast za koju je dobila ocjenu „visoka efikasnost“, kao ni „niska efikasnost“.

„Balkansa ruta“ i rizici

Geografski položaj Crne Gore, kako su rekli u izvještaju Manivala, utiče na rizike vezane za krijumčarenje droge, migranata, duvana i oružja, kao i na trgovinu ljudima.

"Transnacionalne organizovane kriminalne grupe iskorišćavaju sistem za preduzimanje ovih zločina, a takođe se bave i zelenašenjem. Crna Gora je međunarodno priznata kao dio „balkanske rute“ za tranzit droge širom Evrope. Vlasti smatraju da je visok nivo prijetnji za pranje novca od „trgovine drogom na međunarodnom nivou“, „zelenašenja“ i „utaje poreza i doprinosa“. Srednji nivo je određen za „korupciju“, „teška ubistva u vezi sa organizovanim kriminalom“ i „trgovine drogom na nacionalnom nivou“, dok je nizak nivo prijetnji od pranja novca određen za „imovinski zločini“". 

Međunarodna saradnja

Crna Gora, kako se notira u dokumentu, traži informacije putem međunarodne pravosudne saradnje na generalno zadovoljavajućem nivou u vezi sa prekograničnim slučajevima organizovanog kriminala i trgovine drogom.

"Međutim, takva saradnja nedostaje u pogledu korupcije, utaje poreza i pranja novca, što odražava slabiju istragu i krivično gonjenje ovih krivičnih djela u zemlji. Primećuje se i pad odlaznih zahtjeva", ističu iz Manivala.

Finansijsko-obavještajna jedinica je, kako se ocjenjuje, dobro integrisana u međunarodnu zajednicu i smatra se pouzdanim partnerom, što se manifestuje povratnim informacijama koje je dala globalna zajednica.

"Međutim, ova jedinica je manje proaktivna u razmjeni relevantnih obavještajnih podataka na spontanoj osnovi. Centralna banka Crne Gore dopire do međunarodnih kolega tokom procesa licenciranja i učestvuje u nadzorima, dok su drugi supervizori manje proaktivni. Glavni finansijski supervizori su takođe pokazali kapacitet da pomognu svojim stranim kolegama", navodi se u dokumenu. 

Portal Analitika