Politika

Izvještaj EK: Treba dokumentovano pratiti korupciju na visokom nivou

Izvor

Izvještaj je dio ovogodišnjeg Paketa proširenje koji je prezentovao Štefan File, komesar za proširenje i usvojen u Evropskoj komisiji. Ovo je prvi izvještaj o napretku otkad je Crna Gora 29. juna otvorila pregovore sa EU. U dokumentu se na 66 strana temeljno opisuju svi do sada preduzeti koraci koji se tiču pristupnih pregovora i pojedičnog napretka zemlje u 33 poglavlja.

Ističe se kako je korupcija i dalje široko rasprostranjena i predstavlja razlog za brigu. Ona i dalje predstavlja osjetljiv dio istražnih postupaka za organizovani kriminal.

- Crna Gora je unaprijedila dokumentovano praćenje borbe protiv korupcije. Tri drugostepene i četiri prvostepene presude su izrečene protiv 29 osoba zbog položaja i primanje mita. Među onima koji su osuđeni na zatvorske kazne, su i bivši predsjednik opštine Budva, njegov zamjenik, član lokalnog parlamenta i jedan broj opštinskih funkcionera.

U izvještaju se dodaje da je neophodno stalno unaprijeđivanje dokumentovanog praćenja borbe protiv korupcije, naročito u dijelu koji se tiče istraga i presuda za slučajeve korupcije na visokom nivo. Treba poraditi na poboljšanju kapaciteta tužilaštva i policije u sprovođenju finansijskih istraga, praćenju kriminalnih radnji i prezentovanju za to vezanih dokaza pred sudom. Ostaje i problem saradnje institucija, kao i razmjena informacija, naročito između tužilaštva i policije. I dalje nema naredbi za zaplijenu ili konfiskaciju imovine u slučajeva korupcije.

Zvanični siže Izvještaja EK prenosimo integralno.

Evropska komisija zaključuje da je zemlja napravila dalji napredak u uspostavljanju funkcionalne tržišne ekonomije, poboljšala mogućnosti da preuzme obaveze koji proističu iz članstva u EU i nastavlja da ispunjava političke kriterijume za članstvo u EU. Počeo je skrining proces za koji se očekuje da će biti gotov na ljeto 2013. godine. U pristupnim pregovorima biće korišten novi pristup za poglavlja o sudstvu i osnovnim pravima, i o pravu, slobodama i bezbjednosti, što će obezbijediti stalni fokus na vladavini prava i nepovratni proces promjena. Crna Gora će još morati da poradi na dokumentovanom praćenju u ovim oblastima, naročito u oblasti korupcije na visokom nivou i organizovanog kriminala.

Politički kriterijumi: Crna Gora nastavlja da zadovoljava političke kriterijume za članstvo u EU. Zakonodavni i institucionalni okvir je poboljšan, ojačane su funkcije parlamenta, sudstva, antikorupcije, ljudskih prava i zaštite manjina. Tekuće reforme Ustava i javne administracije se nastavljaju. Zakonodavna i nadzora uloga parlamenta je pojačana. Dokumentovano praćenje jačanja zakonodavstva je takođe poboljšano.

Crna Gora i dalje ima konstruktivnu ulogu u regionu i da poštuje međunarodne preporuke i uslove iz procesa stabilizacije i pridruživanja.

Dodatni napor treba da bude uložen u oblast vladavine prava, naročito u finalizovanu aktuelnih ustavnih reformi koje treba da obezbijede veću nezavnost sudstva, i da se dalje poradi na dokumentovanom praćenju implementacije, naročito u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Ekonomski kriterijumi: Crna Gora je napravila napredak u ustanovljavanju funkcionalnog tržišta. Makorekonomska stabilnost je potpuno ostvarena. Bankarski sektor se i dalje oporavlja, a depoziti banaka se povećavaju. Dalji napredak je napravljen u bankarskim procedurama na tržištu i oporavljanju od bankrota. Telekomunikacioni i energetski sektor je liberalizovan, a regulatorne agencije su dobile više na značaju.

Ipak, strukturalni problemi crnogorske ekonomije ostaju, a osjetljivost u odnosu na međunarodno finansijsko okruženje nastavlja da utiče na ekonomiju zemlje. Ostaje veliki uvozno-izlazni disbalans. Nezaposlenost je visoka. Inflatorni pritisak i javni dug i dalje raastu. Problematična ekonomska situacija sa proizvodnjom aluminijuma mora riješena. Zemlja mora privući još investitora koji će ulagati u razvoj infrastrukture. Odugovlačenje u rješavanju slabih tačaka vladavine prava i veliko sivo tržište negativno utiču na investicije i poslovno okruženje.

Zakonodavstvo EU: Crna Gora je napravila napredak u poboljšanju svojih mogućnosti da preuzme obaveze članstva. Dobar napredak je napravljen u oblastima javnog tužilaštva, transporta, statistike i nauke i istraživanja. Dakle, Crna Gora nastavlja da implementira obaveze koje su joj date Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.

Postoje velike razlike kada je riječ o mjerama kojima država podržava osjetljive sektore (poput proizvodnje željeza i aluminijuma).

Ograničen je napredak u oblastima slobodnog protoka rane snage, slobodnog protoka kapitala, privrednog prava, sigurnosti hrane, zakona iz veterinarske i fitosanitarne oblasti, poreza, zakona o preduzećima i industriji, životnoj sredini i klimatskim promjenama, i finansijskim i budžetskim ograničenjima. Ograničenost administrativnih kapaciteta Crne Gore predstavlja izazov u brojnim oblastima, pa moraju biti ojačani kako bi se osigurala efektivna implementacija zakona EU.

Portal Analitika