Kako je našem portalu rečeno iz izvora bliskih Evropskoj komisiji, u Izvještaju koji će sjutra predstaviti Štefan File, komesar za proširenje EK, najviše pažnje crnogorskoj strani biće skrenuto upravo na glavna pitanja koja pokrivaju Poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa EU. U tome neće biti bitnije razlike u odnosu na proljećni izvještaj, koji je objavljen krajem maja. Naime, i dalje se očekuje da će u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala istrage biti sprovedene na svim nivoima i presude donesene gdje je to potrebno. Uz to je, dodaje se, neophodno osigurati veću efikasnost i nezavisnost sudstva, jer u Evropi žele da vide konkretne rezultate na tom polju.
Čekajući skrining Poglavlja 23 i 24: U samom Izvještaju neće biti previše detalja o vladavini prava i sudstvu, već ćemo za to sačekati izvještaj o skrining procesu Poglavlja 23 i 24, na kome se sada radi. U njemu će biti date i konkretnije preporuke o usklađivanju sa acquis-om i kompletnom regulativom EU. Nakon objavljivanja rezultata skrininga, biće formirano zajedničko tijelo predstavnika crnogorske i evropske strane, koje će prvo napraviti plan aktivnosti po kome će se raditi.
Pohvale su upućene na račun uključivanja civilnog sektora, naročito nevladinih organizacija u sastav radnih grupa za pregovore sa Evropskom unijom. Ipak, podsjećaju da je pregovarački proces zahtjevan, pa je potrebno ustanoviti pregovaračku strukturu koja će odgovoriti zahtjevima koje će Evropa staviti pred nas u procesu svog proširenja.
Rigorozne finansijske kontrole: Kada je riječ o ekonomskim kriterijumima, Crna Gora će, kao i sve zemlje koje žele da se pridruže Evropskoj uniji, morati da ispuni određene kriterijume. Zbog krize koja je iz temelja uzdrmala mnoge članice EU, potrebno je stalno pratiti ekonomske prilike. Od nas, kao i od drugih, očekuje da se bavimo osjetljivim pitanjima fiskalne i budžetske politike, naročito onaj dio koji se odnosi na zdravstvena i socijalna izdavanja. Konkretnije preporuke u tom dijelu ne postoje, ali će u svakom trenutku biti kontrolisano stanje finansija - i državne kase, i bankarskog sistema.
Spriječiti medijske monopole: Crnoj Gori, kao i cijelom regionu, još jednom je skrenuta pažnja da prečice za Evropsku uniju ne postoje - pristupni proces je dug i podrazumijeva mnogo usklađivanja i prilagođavanja na kome će najviše morati da rede državna administracija i pravosuđe. Mora se učvrstiti socio-ekonomski status svake zemlje, jer Evropa ne želi nastavak ili produbljivanje krize. U Izvještaju se potcrtava da je u regionu neophodna kontrola vlasničke strukture medija (trenutno se smatra netransparetnom) kako bi se spriječili monopoli. Konačno, ističu i da u evropskih integracija jedna partija ne može imati monopol nad cijelim procesom, već je potrebno učešće cijelog društva, kako bi upravo društvo u cjelini shvatilo značaj ulaska u Evropsku uniju.