Društvo

Izvještaj MSS-a: Mediji objavljuju uvredljiv govor i preuzimaju ulogu cenzora

Izvor

Vujović je kazao da su crnogorski mediji kršili novinarski kodeks plasirajući uvredljiv govor ali je zabilježeno i kršenje novinarskih standarda neobjavljivanjem demantija. On je pojasnio da je izvještaj obuhvatio elektronske medije sa nacionalnom pokrivenošću, dnevne listove Dan“, „ Vijesti“ „Pobjedu“, i „Dnevne Novine“ kao i portale „Kafe del Montenegro“, „Vijesti“ i Portal Analitika“

- Pratili smo elektronske medije koji imaju nacionalnu pokrivenost, štampane medije sa tiražom većim od 3.000 primjeraka, i portale koji imaju dnevne posjete veće od 5000. Period od mjesec ipo dana bio je izrazito buran, i karakterišu ga pojave koje opterećuju odnose na crnogorskoj medijskoj sceni. Štampani mediji su se najčešće bavili drugima, koristeći uvredljiv govor da bi omalovažili drugu stranu, a to je doprinijelo snižavanju nivoa medijskog jezika i komunikacije - naveo je Vujović.

Kršeći princip novinarske nepristrasnosti i ravnopravnosti, uredništvo medija stavljalo se u neprihvatljivu ulogu cenzora, naveo je sekretar Medijskog savjeta za samoregulaciju.

- Događaji koji su analizirani ukazuju da se medijska scena nalazi pred velikim izazovima, novinarstvo koje je bazirano na lažima, manipulacijama i uvredama, te karatkoročnim političkim i ekonomskim ciljevima, ne može biti dugog daha. Ovakvo novinarstvo donosi veliku štetu, a sa ovako devalviranom medijskom scenom napredak društva nije moguć, naveo je Vujović. On je dodao da je takođe izražen uticaj finansijskih i interesnih grupa na uređivačku politiku crnogorskih medija te da je MSS smatrao neophodnim da se ti slučajevi pomenu u izvještaju, radi njegove potpunosti i sveobuhvatnosti.

sjednicamedijskogsokPrimjeri kršenja novinarskog kodeksa: Član Savjeta Gordana Borović navela je konkretne primjere u štampanim medijima gdje je došlo do kršenja kodeksa novinarstva.

- U dnevnom listu Pobjeda od 6. maja, u kojem je je objavljen prvi dio intervjua sa gradonačelnikom Podgorice Miomirom Mugošom, objavljen je i boks pod naslovom „Incestuozna familija“, u kojem su na neprimjeren i nedopustiv način iznesene teške tvrdnje na račun porodice književnika Jevrema Brkovića i njegovog sina, takođe književnika i urednika kulturne rubrike u Vijestima, Balše Brkovića. Sam naslov jasno govori o kakvim je tvrdnjama riječ. Riječ je o klasičnim uvredama što je u suprotnosti sa profesionalnim standardima – navela ja Borović dodajući da bi mediji trebali profesionalnije da se odnose prema poslu.

Borović je kao primjer kršenja profesionalnih novinarskih standarda navela i tekst objavljen u dnevnom listu „Dan“ pod neprihvatljivim naslovom „Homoseksualce treba mučiti“, uz koji je još publikovana fotografija deklarisanog homoseksualca Zdravka Cimbaljevića, iz LGBT Forum Progres, u kome je, kako je navela, takođe došlo do kršenja pravila novinarske struke.

„MSS smatra da se ovakvim naslovima tekstova, možda čak i bez jasne namjere uredništva, širi mržnja prema osobama drugačije seksualne orijentracije, te da je ovim prekršeno načelo 9 Kodeksa“, kazala je Borović.

Član MSS Miodrag Bubreško skrenuo je pažnju na slučaj vezan za dnevni list Vijesti i NVO UPIS, koji se, kako je kazao Bubreško, prema raspoloživim informacijama, može tumačiti i kao pokušaj da se mediji iskoriste kao sredstvo iznude. „Novinaru i uredniku ekonomske rubrike "Vijesti" poslat je mejl od strane direktora UPIS-a u kojem je bio tekst jedne pjesme, koji je protumačen kao prijetnja. Odgovor UPIS-a bio je kontratužba na račun "Vijesti", da su upravo novinari ovog dnevnog lista pokušali da dođu do iznude, a da je pjesma protumačena kao prijetnja, bila smo šaljivi način komunikacije, budući da su direktor UPIS-a i jedan od dvojice novinara u rodbinskim vezama" pojasnio je Bubreško.

Epilog tog slučaja je žalba NVO UPIS-a MSS-u, kojom se tom samoregulatornom tijelu sugeriše povreda Kodeksa novinarstva od strane dnevnog lista "Vijesti".

Naime, "Pobjeda" je, sredinom aprila, objavila faksimil mejla u kome novinar i urednik ekonomske rubrike u dnevnom listu "Vijesti", Zdravko Vučinić, otvoreno traži finansijsku pomoć u iznosu od 34.000 dolara od direktora Lutrije, Save Grbovića. Riječ je o mejlu koji je poslat krajem 2011. godine i čija vjerodostojnost nije demantovana.

"Vijesti" su neposredno prije izbijanja ove afere, objavile niz tekstova u kojima se direktor Lutrije optužuje da je sa još jednom osobom, koristeći prijateljske veze u vrhu vlasti, ostvario monopol u biznisu igara na sreću, kao i da je državu oštetio za dva miliona eura. MSS je nakon toga, primio žalbu UPIS-a na neobjavljivanje demantija ili objavljivanje djelimičnog demantija od strane "Vijesti" u predhodnom periodu. "Savjet je zaključio da su "Vijesti" djelimičnim objavljivanjem ili neobjavljivanjem demantija, prekršili Zakon o medijima, konkretno član 28. tog zakona", kazao je Bubreško.

Medijski savjet za samoregulaciju je konstatovao i da internet portali obrate više pažnje administriranju komentara jer se u njima, takođe često mogu naći uvrede, kvalifikacije, neprovjerene informacije, kao i otvoreni govor mržnje.

Portal Analitika