PARIZ 2024

Veliki balkanski okršaj u finalu olimpijskog turnira u vaterpolu pripao je Srbiji, koja je nakon izvrsnog izdanja savladala selekciju Hrvatske.

Izvrsno izdanje Srbije: Nadigrali su Hrvatsku i zasluženo stigli do trećeg uzastopnog zlata Foto: AFP

Na kraju je bilo 13:11 (5:2, 3:3, 3:3, 2:3). Ishod možda jeste iznenađujuć, ali samo za one koji nijesu gledali današnje finale.

Srbija je tako stigla do trećeg uzastopnog zlata nakon Rija i Tokija, pri čemu su prethodno osvojili i dvije bronze. Hrvatska je, sa druge strane, poražena u trećem od četiri finala OI - te sada uz jedno zlato imaju tri bronze.

Ne računajući uvodne momente meča, kada su suparnici postigli po dva gola, izabranici Uroša Stevanovića su bili izvanredni u ostatku prvog poluvremena.

Nakon borbe pune obrta i peteraca: Amerikanci osvojili prvo odličje nakon 16 godina
3
Nakon borbe pune obrta i peteraca: Amerikanci osvojili prvo…
11.08.2024 11:50

U finišu prve četvrtine, pogotkom Jakšića, Srbija je prvi put bila na plus tri (5:2), a u istom ritmu nastavili su i u drugom kvartalu. Hrvatska nije imala rješenje za ubitačnu igru suparnika, koji su sredinom druge četvrtine, golom Rašovića, stigli do čak četiri gola prednosti - 7.3.

Tek tada je uslijedio odgovor Hrvata. Prvo je pogodio Fatović, pa Marinić Kragić i bilo je 7:5. Da Srbija, ipak, prvi dio igre završi sa tri gola prednosti, pobrinuo se Dedović.

Vratila se Srbija na četiri razlike u trećem minutu trećeg kvartala, kada je Rašović savladao Bijača i tada je selekcija Ivice Tucka bila u velikom problemu.. Uspjeli su, ipak, hrvatski vaterpolisti do kraja tog perioda igre da smanje zaostatak na 11:8.

Nakon čitave vječnosti, Hrvati su prišli na minus dva na početku završne četvrtine - pogodio je Vrlić, bilo je 11:9. Međutim, tri minuta prije kraja, Dedović je pogodio i Srbija je bila veoma blizu novog zlata, koje je i uzela.

Ćuk je predvodio pobjednike sa tri gola, a dva su postigli Jakšić i Dedović. Marinić Kragić je u timu Hrvatske meč završio sa tri gola, a Harkov sa dva.

Bronzana medalja pripala je vaterpolistima Sjedinjenih Američkih Država, koji su nakon peteraca trijumfovali nad Mađarskom – 11:8.