Analiza DFC- a ukazuje da bi izmjene Zakona o državljanstvu značajno promijenile strukturu stanovništva u državi, a iz te nevladine organizacije su i u prethodnom period, kako kaže Jabučanin, ukazivali da neke ideje koje su radikalne i nezamislive postaju prihvatljive crnogorskom društvu.
“Kroz ovu analizu željeli smo da ukažemo na koji način zagovornici ove ideje žele da djeluju hibridno, odnosno da penetriraju crnogorski izborni sistem. Oni su to uradili kroz jedne emocionalne narative, prije svega narative koji gađaju stanovništvo u onom dijelu koji se tiče njihovih veza sa Srbijom, sa ljudima koji žive u Srbiji, njihovim rođacima, i na jedan hibridan način pokušava da se zamaskira ta ideja uvođenja dvojnog državljanstva, kroz te emocionalne manipulacije, sa kojima se oni služe”, rekao je Jabučanin u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E
Prepoznata je, dodaje on, hibridna agenda koja je od početka zastupljena kod prosrpskih proxy-ja, i ona se odnosila, kako kaže, na plasiranje narativa.
“Ti narativi su se ticali vraćanja rodnoj grudi, spajanje braće i sestara, svi ti narativi su služili da zamaskiraju jednu agendu, koja, u suštini, želi pravu i suštinsku raspravu o Zakonu o državljanstvu svede na neki minimalni nivo, a da sa druge strane crnogorskoj javnosti plasira narative koje će svu tu priču zamaskirati i dovesti građane u poziciju da o toj temi ne razgovaraju na racionalan način, već da kroz teme koje dijele crnogorsko društvo, prije svega, uđu u problematizovanje tog pitanja”, istakao je Jabučanin.
Izmjene Zakona o državljanstvu su, kako objašnjava, dio jedne šire prosrpske agende, a ona se dijeli na dva, kako kaže, vektora uticaja - prvi je dodatna polarizacija crnogorskog društva, a drugi odustajanje od EU agende.
“Vidjeli smo u prethodnom periodu da su državni organi Srbije konstantno odbijali da dijele informacije o državljanima Crne Gore, koji imaju državljanstvo, odnosno prebivalište u Srbiji, i to je bio jedan od jasnih načina kako Srbija želi da kontroliše izborni sistem u Crnoj Gori. Akobi se uveo taj zakon po mjeri srpskih proxy-ja u Crnoj Gori, svakako, bez ikakve kontrole i kontrolnih mehanizama, koji do sada nijesu postojali, crnogorsko društvo bi se trajno destabilizovalo i vezalo za neke autoritarne režime, prije svega za autoritarni režim u Beogradu, ali i za autoritarni režim u Moskvi, zašto ne reći, koji ima trajni cilj destabilizacije crnogorskog društva i podrivanja EU i NATO agende u Crnoj Gori”, naglasio je Jabučanin.
Poslije objavljivanja rezultata popisa stanovništva, ističe on, vidljiva je kampanja pogotovu medija i analitičara iz Srbije. Već se, podsjeća Jabučanin, zahtjeva da se srpski jezik uvede kao službeni, iako je prema Ustavu to jedan od jezika koji je u službenoj upotrebi u Crnoj Gori.
Crna Gora je, kako je rekao, mala država, sa malim brojem stanovnika i svako dodatno prelivanje birača iz Srbije moglo bi da je trajno uvede u podređenu poziciju Srbiji i Rusiji.
“To bi bio možda njihov najbolji dio agende, da Crna Gora kao članica Evropske unije, eventualno, ili članica NATO-a, dođe u poziciju da bude, na neki način, faktor koji djeluje protiv NATO- a i protiv Evropske unije, a dio je tih saveza. To je jedna agenda koja traje i agenda koju Rusija plasira na ovim prostorima već duži niz godina. Te hibridne aktivnosti Rusije su počele 2015.godine i one se nastavljaju preko proxyja iz regiona”, istakao je Jabjčanin.
U Crnoj Gori, dodaje on, ne postoji strategija u borbi protiv stranog malignog uticaja, a institucije su oslabljene i nemaju jasan cilj kako bi se borile protiv toga.
“Organizacije kao što su DFC i druge organizacije civilnog društva uporno ukazuju na te probleme, kroz svoje programe, kroz ono što rade, stalno pišu i šalju preporuke da bi trebalo da postoji neka strategija za borbu protiv stranog malignog uticaja u Crnoj Gori”, zaključio je Jabučanin.