Servadei je istakao da je reforma obrazovnog sistema od suštinskog značaja za napredak Crne Gore ka članstvu u EU, jer će uveliko doprinijeti obezbjeđivanju jednakih prava i mogućnosti svoj djeci, a posebno onoj koja žive u siromaštvu, djeci sa smetnjama u razvoju, romskoj i djeci iz drugih manjina.
„Reforma sistema obrazovanja je neophodna u digitalnom dobu. Svoj djeci i mladima treba da pružimo podršku da razvijaju životne vještine, a to podrazumijeva socio-emocionalno učenje, digitalnu pismenost izvan društvenih mreža, usmjeravanje pri izboru budućeg zanimanja i obrazovanje o klimatskim promjenama. UNICEF će, zajedno s EU, ubrzati napore kako bi podržao Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija da postigne ovaj bitan cilj“, poručio je Servadei.
Ministarka Jakšić-Stojanović je naglasila spremnost Ministarstva da aktivno realizuje inicijative koje promovišu prava djeteta, s posebnim akcentom na djecu iz najranjivijih grupa.
Sastanak je bio prilika za potvrdu zajedničke posvećenosti ka unapređenju sistema obrazovanja i dječje zaštite u Crnoj Gori, a postignuta je saglasnost o prioritetima dodatno je ojačala osnovu za buduću saradnju.
Šef predstavništva UNICEF-a je čestitao ministarki na poboljšanju školske infrastrukture i na povećanju broja medijatora za djecu iz manjinskih grupa. Servadei je saglasan s ministarkom da je za rješavanje problema transporta najugroženije djece neophodno dugoročno, sistemsko rješenje koje zahtijeva adekvatne investicije iz lokalnih i nacionalnog budžeta u budućnosti.