"Suština je u tome da je vlast u Srbiji dosta pasivna u ovom procesu (formiranja nove crnogorske vlade) i mislim da će oni vidjeti partnere u budućoj vladi, iz razloga što nisu vidjeli partnere u vladi (bivšeg premijera Zdravka) Krivokapića. Da li je to zbog Demokratske partije socijalista (Mila Đukanovića koja je podržala novu manjinsku vladu), zbog neulaska Dmokratskog fronta u vladu, ili nečeg trećeg, mogli bi o tome da posebno pričamo", ocjenjuje Janjušević za TV N1.
Podsjećajući da Krivokapić i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nisu mogli da pronađu zajednički jezik u prethodnih godinu i po dana, smatra da će se sada otvoriti komunikacioni kanal između Beograda i Podgorice.
Dodaje i da je ideja ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina o "srpskom svetu" kao jednom političkom i državnom prostoru "dobar ideološki narativ koji je najviše pomagao DPS da homogenizuje svoje biračko tijelo kroz priču o odbrani crnogorskog integriteta".
Poslije prethodnih parlamentarnih izbora 2020. i formiranja vlade Krivokapića parlamentarna većina u Crnoj Gori, prema riječima Janjuševića, ponašala se tako da je otvorila put DPS da se vrati na političku scenu, pošto je prethodno izgubio izbore prvi put poslije 30 godina.
Istovremeno, smatra on, postoji i određena vrsta političkog pritiska da se Đukanović povuče sa mesta predsjednika stranke i sa političke scene.
"To je verovatno jedan od dogovora da DPS uđe u proces reformisanja bez Đukanovića i da se nametne kao jedan od partnera poslije sljedećih parlamentarnih izbora", ocjenjuje Janjušević.
Upitan da li je za Crnu Goru dobro da se DPS vrati na ovaj način i na neki način drži u šaci novu vladu, on ukazuje da je DPS sa svojih 29 poslanika značajan faktor u ovom konceptu manjinske vlade, "oni prije svega žele da se pokažu međunarodnoj zajednici kao lojalni saradnik na putu evroatlantskih integracija, uprkos velikim personalnim problemima unutar te partije".
"Oni žele da pošalju taj signal ili sa povlačenjem Đukanovića i reformisanjem stranke sa jedne strane, a sa druge strane oni će sigurno biti podržavaoci manjinske vlade i koristiće svaku moguću priliku koja iskrsne u samoj vladi čiji članovi neće biti - da ubace svoje kadrove... kako bi profitirali i dobro se pozicionirali pred naredne parlamentarne izbore", kaže Janjušević i dodaje da DPS bez Đukanovića nema snagu, ali ima koalicioni potencijal.
Na pitanje da li je ovom novom vladom, u kojoj će biti SNP, URA, Civis, Socijaldemokratska partija i manjinske bošnjačke i albanske partije, iznevjerena izborna volja građana, on kaže da je ista argumentacija bila i kada se pravila vlada Krivokapića, jer je zahtijevano da to bude ekspertska vlada koja bi isključivala svakog ko je bio na izbornim listama u tom izbornom ciklusu.
U svakom slučaju, smatra da je pred novom vladom "ogromna količina obaveza", a da je ona "dobrim dijelom ograničena u svojim dometima".
"Abazović je pred još jednim velikim izazovom i odgovornošću... Zbog količine odgovornosti i težine konstrukcije koju nosi, Abazović je primoran da emituje optimizam kao mandatar koji je dva i po mjeseca proveo u formatiranju ove vlade. Crna Gora je pred još jednom vrstom izazova - poslije trodecenijske vladavine DPS potrošili smo šest mjeseci za formiranje dvije vlade, a ogromni su problemi", ocjenjuje Janjušević, aludirajući na tromjesečni period koji je bio potreban da se formira Krivokapićeva, pa sad i ova nova manjinska vlada.
A na to da li misli da je Abazović na današnjoj konferenciji za novinare, pri predstavljanju koncepta nove vlade, najavivši da će jedna od njenih tačaka biti sagledavanje regionalnih inicijativa, mislio na Otvoreni Balkan, kojoj je do sada Crna Gora odbijala da se pridruži, on kaže da je to "očigledno", dodajući da ta inicijativa u posljednje vrijeme dobija na zamajcu.