Sudan je pretrpio deceniju građanskog rata i socijalnog sukoba. Ciklus je to u kojem su postavljene prepreke razvoju njegove privrede. Najnoviji problem je odvajanje Južnog Sudana, naftom bogate regije, koja se otcijepila u julu prošle godine i pritom prisvojila 70 odsto državnih naftnih rezervi.
Uprkos bogatstvu resursa, Demokratska Republika Kongo, s najnižim dohotkom po stanovniku, borila se protiv nasilja, siromaštva i sistemske korupcije nakon sticanja nezavisnosti od Belgije 1960. godine.
Privreda te države raste relativno brzo, 6 do 7 posto godišnje, ali u kombinaciji s brojem stanovnika, koji premašuje 73 miliona, Kongo zauzima posljednje mjesto na MMF-ovu popisu BDP-a po stanovniku, sa samo 231 dolar po osobi.
Bjelorusija predvođena predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom ima problema s inflacijom.
Prema podacima MMF-a, inflacija će u Bjelorusiji dostići 65,9 odsto u 2012, no to je nešto manje nego lani kada je dosezala 109 posto.
Četvrta država na popisu MMF-a jeste Makedonija, koja ima najveću stopu nezaposlenosti. Doduše, MMF te podatke ne objavljuje za svaku državu, ali od onih s popisa Makedonija ima najveću nezaposlenost, koja iznosi 31,2 odsto, prenosi business.hr.
U većini privrednih statistika Japan prednjači pred drugim zemljama, ali najlošiji je kada je riječ o državnom dugu. Predviđa se da će japanski dug do kraja godine dostići 239 odsto veličine privrede. Ipak, mnogo duga imaju domaći ulagači, pa će kamatne stope vjerovatno ostati niske.
Uprkos padovima kreditnog rejtinga tokom proteklih desetak godina, prinos na 10-godišnje japanske državne obveznice još iznosi manje od jedan odsto.
foto: business.hr