Društvo

RTCG tvrdi da je emitovanje Svetosavske akademije u skladu sa programsko-produkcijskim planom, dokumenti govore drugačije

Javni servis je u obavezi da štiti sekularni karakter države

Umjesto odgovora na konkretna pitanja, iz RTCG su se javnosti obratili saopštenjem u kojem lamentiraju da kao javni servis svih građana, „pa i vjerujućih kojih je veliki broj, u skladu sa Programsko-produkcionom planom emitovan je snimak Svetosavske akademije u Bijelom Polju“.

Javni servis je u obavezi da štiti sekularni karakter države Foto: Screenshot
PobjedaIzvor

Parlamentarni kanal RTCG je zloupotrijebljen emitovanjem Svetosavske akademije održane u Bijelom Polju, ocijenili su sagovornici Pobjede, a dok je iz te kuće saopšteno da je sve urađeno u skladu sa Programsko-produkcijskim planom, iz Instituta za medije Crne Gore, Medijskog samoregulatornog tijela i Media centra ukazuju da dostupna dokumenta govore da to ipak nije slučaj.

Na pitanja Pobjede upućena Parlamentarnom kanalu - ko je donio odluku da se na na tom kanalu emituje snimak Svetosavske akademije; zbog čega su se prema ovom događaju odredili kao događaju od javnog značaja; na osnovu kojih uredničkih kriterijuma je donešena odluka da se taj sadržaj emituje na Parlamentarnom, a ne na nekom drugom kanalu, s obzirom na činjenicu da nema nikakve veze sa parlamentarnim životom; koliko je osoba bilo angažovano za snimanje događaja, te da ako nije bila riječ o produkciji RTCG, o čijoj produkciji se radi, iz Javnog servisa su ostali nijemi.

Umjesto odgovora na konkretna pitanja, iz RTCG su se javnosti obratili saopštenjem u kojem lamentiraju da kao javni servis svih građana, „pa i vjerujućih kojih je veliki broj u Crnoj Gori, u skladu sa Programsko-produkcionom planom koji to predviđa za najznačajnije vjerske praznike, emitovan je snimak Svetosavske akademije u Bijelom Polju“.

Potom objašnjavaju da je Svetosavska akademija emitovana na Parlamentarnom programu „u dijelu kulturno-umjetničkog programa“ zbog zauzetosti termina na Prvom i Drugom kanalu, što je, kako kažu, praktikovano i ranije.

"Emitovani sadržaj predstavlja prvi od tri vjerska događaja kojima će Televizija Crne Gore posvetiti posebnu programsku pažnju u narednom periodu, shodno interesovanju javnosti, a to su Tripundanske svečanosti u Kotoru kao i izvještavanje o odlasku vjernika islamske vjeroispovijesti iz Crne Gore na Hadž u Meku", saopšteno je iz RTCG.

No, kako ukazuju direktorica Instituta za medije Crne Gore Olivera Nikolić, sekretar Medijskog samoregulatornog tijela Ranko Vujović i direktor Media centra Goran Đurović, u Programsko-produkcionom planu Parlamentarnog kanala za 2024. godinu nema ni riječi o „pokrivanju“ vjerskih događaja i svečanosti.

"Kako Parlamentarni kanal RTCG sve više postaje crkveni kanal nije poznato, jer dostupna dokumenta Javnog servisa, kao i dozvola za taj program, upućuju na to da na njemu treba da se prenose isključivo parlamentarne plenarne sjednice, sjednice odbora i ostala dešavanja vezana za rad parlamenta. Kada se sjetimo koliko je godina trajala rasprava o uvođenju Parlamentarnog kanala i koliko je to značilo za transparentan rad Skupštine, prosto je neshvatljiva lakoća sa kojom se taj kanal ustupa različitim crkvenim događajima", kaže Vujović za Pobjedu.

Prema njegovim riječima, takođe je čudno da parlamentarne partije ne reaguju na ovu pojavu, s obzirom na to da su one bile te koje su najviše insistirale na tom kanalu da bi njihova vidljivost bila veća.

"Nijedan zvanični dokument RTCG ne upućuje na to da je planirano na tom kanalu prenošenje bilo kakvih vjerskih ceremonija bilo koje konfesije. Programski plan za 2024. godinu, koji je Savjet usvojio, na pominje na Parlamentarnom kanalu nikakve druge programe osim onih vezanih za rad Skupštine. Zato je pravo pitanje za menadžment RTCG-a - kako se to bez ijednog dokumenta Parlamentarni kanal ustupa vjerskim organizacijama. Posebna je priča šta se sve promovisalo u nedjelju veče na toj crkvenoj manifestaciji i koliko su se negirale vrijednosti građanske, sekularne i multinacionalne Crne Gore, a toga je bilo poprilično", zaključuje Vujović.

Olivera Nikolić iz Instituta za medije Crne Gore za Pobjedu kaže da emitovanje vjerskih sadržaja na Parlamentarnom kanalu Javnog servisa predstavlja njegovu zloupotrebu, jer taj kanal je namijenjen informisanju građana i građanki o radu Skupštine.

"Javnosti nije dostupan Produkciono-programski plan za 2024. godinu, ali u njegovom nacrtu nijesu predviđeni vjerski sadržaji na Parlamentarnom kanalu, zbog čega se emitovanje vjerskih sadržaja na tom programu može smatrati kršenjem plana", kazala je Nikolić.

Prema njenim riječima, vjerskom sadržaju svakako nije mjesto na parlamentarnom kanalu, a način na koji se on prezentuje u ostalim programima RTCG, morao bi biti uravnotežen, bez bilo kojeg oblika diskriminacije.

"Javni servis ima poseban značaj u društvu i zakonom je obavezan da proizvodi sadržaj koji „odražava različite ideje i religijska uvjerenja u društvu, radi jačanja razumijevanja i tolerancije i promovisanja multikulturalnog, multietničkog i multivjerskog karaktera Crne Gore“. Na takav pristup RTCG se obavezao i sopstvenim programskim strandardima, u kojima između ostalog stoji da se Javni servis „obraća cjelokupnom stanovništvu, bez obzira na društveni položaj, prihode ili bilo koje oblike različitosti“", navodi Nikolić.

Kako kaže, iz citiranih zakona, programskih principa, produkcionih planova, proizilazi da bi Javni servis morao biti servis svih građana, a ne jedne konfesionalne, etničke, jezičke većine.

"Ako bi se otvorio samo za jednu vjersku zajednicu i njene aktivnosti, a zanemario ostale, onda bi diskriminisao ostale vjerske zajednice. Ako bi se opredijelio da izvještava o vjerskom životu svih vjerskih zajednica u državi, a njih je 22, onda bi se pretvorio u vjerski, a ne javni servis i zanemario bi ostale potrebe građana i građanki", ističe Nikolić.

Ona je stava da je, imajući u vidu Ustav, zakone, programska načela, te misiju Javnog servisa, ta medijska kuća u obavezi da štiti sekularni karakter države, odvojenost crkve od nje, te da uravnoteženo servisira potrebe svih građana o svim pitanjama od javnog značaja, uključujući i vjerska.

"Religijske zajednice imaju prostor i druge resurse da slobodno informišu građane o svojim aktivnostima kroz medije čiji su osnivači i postojeći zakonski okvir im daje slobodu na ravnopravan pristup javnim medijima", zaključuje ona.

I direktor Media centra Goran Đurović je stava da je emitovanje na Parlamentarnom kanalu RTCG snimka Svetosavske akademije, održane u Bijelom Polju, suprotno Programsko-produkcionom planu RTCG za 2024. godinu, jer tim planom nije predviđeno prenošenje/emitovanje priloga sa vjerskih proslava i događaja.

"Nije, takođe, u skladu sa svrhom zbog koje je Agencija za elektronske medije svojevremeno izdala odobrenje za emitovanje Parlamentarnog programa. Programsko-produkcioni plan je ključni programski dokument kojeg na prijedlog generalnog direktora usvaja Savjet RTCG. Njime su određeni svi programski sadržaji koji se tokom kalendarske godine mogu emitovati na nekom od kanala RTCG. Ukoliko menadžment RTCG odluči da unese neke nove sadržaje ili izbaci one koje smatra nepotrebnim, mora prethodno predložiti izmjene Programsko-produkcionog plana koje treba da usvoji Savjet RTCG. Poštovanje realizacije Programsko-produkcionog plana je obaveza utvrđena Statuom RTCG, kao najvišim opštim aktom, i svako njegovo kršenje predstavlja i kršenje Statuta RTCG, što je jedan od osnova za razrješenje generalnog direktora RTCG", navodi Đurović.

On, u saopštenju, podsjeća na to da je zbog kršenja programsko-produkcionog plana i Statuta RTCG - bez promjene produkcionog plana i odluke Savjeta ukinuta emisija ,,Replika“ - novembra 2016. godine razriješen dužnosti generalni direktor RTCG Rade Vojvodić.

"Predstavnici političkih partija iz tadašnje opozicije - Andrija Mandić, Milan Knežević, Aleksa Bečić i Dritan Abazović veoma su entuzijastično pozdravili odluke tadašnjeg Savjeta RTCG i principijelnost u odbrani opštih akata RTCG i primjeni propisa. Danas, većina od njih je vlast i misle da sve što se dešava u RTCG ne zaslužuje njihovo javno oglašavanje", ističe Đurović.

Media centar podsjeća da su reagovali i u slučaju kršenja zakona i opštih akata u RTCG, kada je generalni direktor RTCG Boris Raonić organizovao iftar povodom Ramazana, u namjeri da se parama RTCG trguje i osigura podrška jedne vjerske zajednice.

"Trgovina se nastavlja i sa SPC, kao i sa svim političkim partijama koje zavise od podrške SPC, a sve u cilju da se osigura neprimjenjivanje pravosnažne sudske presude i omogući da nezakonito imenovani generalni direktor završi mandat", kazao je Đurović.

On ističe da je RTCG, uz podršku političkih partija, privatizovana i da već odavno ne ostvaruje zakonom utvrđene ciljeve, a da zarad zadovoljenja privatnog interesa generalnog direktora, Javni servis ne smije da kritikuje rad državnih organa, ministarstava i političkih partija.

"Političke i vjerske preferencije ne smiju biti opravdanje za nepoštovanje propisa u RTCG. Iskustvo je, valjda, pokazalo da se sve neprincipijelne odluke i ponašanja prije ili kasnije vrate svima kao bumerang. Nekad su zbog zloupotreba i privatizacije trpjele današnje partije na vlasti, a sada trpe oni drugi. U krajnjem, zbog pogubnog djelovanja političkih partija u odnosu na RTCG, gube svi građani i građanke kojima RTCG jedino pripada", zaključio je Đurović.

Portal Analitika