Za žrtvu je koban bio posljednji udarac koji je primila u kuhinji zbog banalnog razloga oko toga ko će skuvati kafu. Nikolić je osuđen za nasilje u porodici sa smrtnim ishodom, a presudu je izrekao sudija Višeg suda u Podgorici Veljko Radovanović.
Više državno tužilaštvo i punomoćnica porodice Nerda Jovana Pavlović su tražili maksimalnu kaznu zatvora od 40 godina, zbog svirepog ubistva.
Sud je, u prvostepenoj presudi naveo da Nikolić nije mogao biti optužen za krivično djelo teško ubistvo – jer nije moglo biti utvrđeno da je postojao umišljaj. Zbog toga mu je izrečena maksimalna kazna za krivično djelo nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici – 12 godina.
Nezaštićene žrtve
Ova presuda Višeg suda je izazvala oštre reakcije javnosti, uz osude da crnogorsko pravosuđe ne štiti žrtve od nasilja. Organizacije koje se bave ljudskim pravima su ukazale da ovakva kazna govori o velikim propustima unutar našeg zakonodavnog okvira i Krivičnog zakonika Crne Gore.
Zbog ovakve presude, Centar za građansko obrazovanje je juče pozvalo Više državno tužilaštvo da uloži žalbu, a kako bi se razmotrila ozbiljnija kazna koja će odražavati stvarnu težinu zločina i štititi žrtve nasilja u porodici.
– Čovjek koji je do smrti tukao trudnu suprugu u poodmakloj trudnoći u prisustvu maloljetne djece danas je osuđen na samo 12 godina zatvora. Ova zatvorska kazna ukazuje na velike propuste unutar našeg zakonodavnog okvira i Krivičnog zakonika Crne Gore – kazala je Pobjedi Bojana Jokić, predsjednica Upravnog odbora LGBT foruma ,,Progres“.
Iz CGO su takođe istakli da je presuda Višeg suda nepravedna i neopravdana, jer je – užasavajući akt nasilja u konkretnom slučaju odnio jedan život, a troje maloljetnika izložilo emocionalnoj patnji sa teškim i dugoročnim posljedicama. Iz te organizacije je saopšteno da sistem mora
pružati pravdu žrtvama i poslati jasan signal da se nasilje, posebno u porodičnom okruženju, neće tolerisati.
A nedostatnost pravosudnog sistema opisuje Jokić, koja je Pobjedi kazala da iako je Nerda ubijena na najmonstruozniji način, mučena i zlostavljana satima, naš pravni sistem to krivično djelo prepoznaje kao porodično nasilje sa smrtnim ishodom – jer nije bilo moguće dokazati da je postupao sa umišljajem.
– Ne samo da je zakazao cio sistem, već na samom početku nijesmo ni imali mehanizme da ga upregnemo, jer ako je maksimalna zatvorska kazna za ovo krivično djelo 12 godina, onda je jasno da je zakonodavac zakazao jer nije prepoznao potrebu da upodobi KZCG i za ovako monstruozne zločine iz porodičnog nasilja predvidi kaznu dugotrajnog zatvora – kazala je ona.
Neozbiljnost države i pravosuđa
Iz CGO su poručili da presuda koja ne priznaje težinu zločina i ne štiti žrtve od nasilja šalje poruku o nefunkcionalnosti pravosuđa i neozbiljnosti države da se efikasno bori sa nasiljem i slučajevima femicida, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
A najveći propust za blage kazne Jokić vidi kod prethodnih saziva Skupštine Crne Gore i kod predstavnika u parlamentu koji nijesu podigli donju kaznenu granicu za ovakva krivična djela.
– Takođe, propusti su i kod Ministarstva pravde i Ministarstva ljudskih i manjinskih prava koji godinama ne upućuju inicijative za pooštravanje kaznene politike kada je femicid i uopšteno nasilje nad ženama u pitanju, uprkos insistiranjima civilnog sektora – naglasila je Jokić.
Ističe da se propusti vide i kod sudija koji najbolje poznaju zakonodavni okvir, a koji nikad do sad, pa ni sada nijesu javnost upoznali sa ovakvim propustima u zakonodavstvu niti je Udruženje sudija CG ikad dalo stručni stav i mišljenje, uprkos ovakvim presudama.
– Neosviješćenost i nesenzibilnost naše stručne i pravne elite o potrebi za njihovim učešćem u javnom dijalogu i djelovanjem kroz udruženja se svodi samo i isključivo da se brane kada to smatraju neophodnim, ali nikad da preventivno djeluju za opšte dobro – kazala je ona.
Iz CGO su ocijenili da je izrečena kazna neadekvatna u odnosu na brutalno nasilje koje je trajalo duži vremenski period, a kulminiralo višesatnim prebijanjem i smrću trudne žene čemu su svjedočila maloljetna djeca.
– Presuda koja ne priznaje težinu zločina i ne štiti žrtve od nasilja šalje poruku o nefunkcionalnosti pravosuđa i neozbiljnosti države da se efikasno bori sa nasiljem i slučajevima femicida – saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Jokić ističe da je u članu Krivičnog zakonika, koji se odnosi na porodično nasilje sa smrtnim ishodom bila predviđena kazna drugotrajnog zatvora, danas ne bismo svjedočili ovoj nepravdi, nehumanosti i nemoći sistema i ovu raspravu ne bismo vodili jer bi za svirep zločin bila izrečena kazna od 40 godina zatvora, a pravda makar djelimično zadovoljena.
Presuda
Više državno tužilaštvo je optužnicom teretilo Nikolića za teško ubistvo, koje je izvršeno na svirep način i da je u pitanju ubistvo trudne žene. Sud je utvrdio da je optuženi kritičnom prilikom nanio pokojnoj oštećenoj Z. N. više lakih i teških tjelesnih povreda, te da joj je od udarca pesnicom u podočnom predjelu nanio još jednu tešku tjelesnu povredu, zbog čega je nastupila smrt.
Obrazlažući odluku da ne prihvati kvalifikaciju teškog ubistva, iz Višeg suda su kazali da, po mišljenju suda, nije postojao umišljaj za ovo krivično djelo, pa ni eventualni umišljaj, kako je stavljeno na teret izmijenjenom optužnicom.
– Ovo iz razloga što se odgovarajući vještak medicinske struke na jasan način izjasnio da su teške tjelesne povrede koje su zadate bejzbol palicom zadate u predjelu ekstremiteta, dok je ona teška tjelesna povreda koja je prouzrokovana na licu i koja je direktni uzrok smrti nanijeta pesnicom – piše u presudi Višeg suda.
U obrazloženju je napisano i da sud nije mogao sa sigurnošću izvesti zaključak da je ovaj udarac pesnicom zadat sa umišljajem da se izvrši krivično djelo teško ubistvo usljed čega je izvršio pravnu prekvalifikaciju krivičnog djela, i našao da su se u radnjama optuženog ostvarili svi bitni elementi bića krivičnog djela nasilje u porodici ili u porodičnoj zajednici iz čl. 220 st. 4 u vezi st.1, 2 i 3 KZ CG, koje opisuje situaciju kad primjena grubog nasilja prouzrokuje smrt člana porodice.
Nikolić je tokom 15. i 16. januara od 22 sata do šest sati narednog dana tukao trudnu ženu dok se troje njihove maloljetne djece (od 10, osam i četiri godine) nalazilo u porodičnoj kući.
Od posljedica prebijanja umrla je 22. januara u Kliničkom centru Crne Gore. Dalibor Nikolić iz Bosne i Hercegovine sa boravkom u Baru, uhapšen je na Graničnom prelazu Dobrakovo 17. januara, dan nakon što je ostavio pretučenu ženu u besvjesnom stanju i troje maloljetne djece ispred Opšte bolnice u Baru.