- Mi strateški razvijamo turizam, ugostiteljstvo, hotelijerstvo, poljoprivredu, građevinarstvo i sve te grane imaju sezonalnost u svojoj osnovi. U tom segmentu strana radna snaga je potrebna ali gdje je god moguće domaćoj radnoj snazi treba dati prednost. Domaću radnu snagu teba učiniti konkurentnijom u odnosu na strance kroz programe obuke, obrazovanja i osposobljavanja - rekla je Jelić.
Ti programi, kako navodi, rade se već godinama za ugostiteljska zanimanja kuvare, konobare, picamajstore i slično.
- I ove godine su rađeni ti programi ali u manjem obimu zbog nedostatka sredstava. Ove godine, takođe, imamo preko 28 hiljada oglašenih slobodnih radnih mijesta što je nešto više nego prošle. Već sada je preko zavoda zapošljeno 11500 a kao sezonci su angažovani 6400 lica – rekla je Jelić i navela da je takođe napravljen program zaposlimo mlade na sezonskim poslovima.
- Mislim da imamo veliki potencijal u mladima i to je praksa u svim turističkim zemljama. Mladi koji bi mogli da rade su studenti, maturanti i još dosta nih sa naše evidencije. To je jedan veliki potencijal koji bi mogao da bude angažovan. Želimo da sezonsko zapošljavanje maksimalno uvažimo jer vidimo da su tu veliki potencijali i da na maksimalan način iskoristimo domaću radnu snagu – poručila je Jelić.
Ona je pozvala da poslodavci „do kraja sezone u što većem broju zapošljava domaću radnu snagu i da se razbiju predrasude da naši ljudi ne žele da se bave sezonskim radom“.