Abiznis

Jelić: Od rada na crno država godišnje gubi 80 miliona eura

Izvor

U Uniji slobodnih sindikata Cr­ne Gore smatraju da su institu­cije sistema atrofirale, da ne rade profesionalno svoj posao i da to ostavlja ogroman prostor zacvjetanje sive ekonomije.

- Sve je to najdirektnije vezano za korupciju koja je okupirala naše društvo i to je model po kojem Crna Gora već duže vri­jeme funkcioniše. To mora hit­no da se promijeni, konačno to nam je postavljeno kao prvo poglavlje naputuka EU - poru­čuje generalni sekretar USSCG Srđa Keković.

On tvrdi da niko i nikad nije imao konkretan dokaz, ali Unija procjenjuje da se između 30.000 i 60.000 radnika tokom godine nalazi u tzv. faktičkom ili neformalnom radnom odno­su. Ti radnici, tvrdi Keković, nijesu zaštićeni, loš im je kvalitet života, a država ne ubira po­reze i doprinose piše Pobjeda.

Procjene Unije skoro da se po­dudaraju sa pretpostavkama nacionalne službe zapošljava­nja, čiji menadžment ističe da je siva ekonomija prisutna na svakom koraku, a posebno zabrinjava rad na crno veoma izražen u djelatnostima sezon­skog karaktera. Iz Zavoda za zapošljavanje tvrde daje u toku turističke sezone u ugostitelj­stvu, turizmu, poljoprivredi, građevinarstvu, trgovini i sao­braćaju 50.000 radnika zapo­sleno na divlje, među kojima je oko 30.000 domaćih, a 20.000 stranih. Kako se sezona primi­če zenitu, tih radnika je sve više. .- Ova pojava šteti i državi, i po­slodavcima, i zaposlenima. Budžet po osnovu rada na crno godišnje gubi oko 80 miliona eura - iznosi direktor ZZZ Zo-

ran Jelić za Pobjedu.

Na osnovu izvještaja Inspekci­je rada, Jelić zaključuje da i u ovoj zimskoj turističkoj sezoni, kao i za minule praznike, ima dosta zaposlenih na crno.

- U ovom trenutku oko 20.000 osoba radi u sivoj zoni i to je uglavnom domaća radna snaga- smatra direktor ZZZ. USSCG ističe daje nelegalan rad samo jedna dimenzija rada na crno. Radnici na određeno primorani su da rade prekovre­meno, vikendom i za praznike.

Portal Analitika