"Nadu bi moglo da predstavlja angažovanje investitora iz Evropske unije, SAD i Kine tako što bi u Srbiji poslovali u skladu sa dostizanjem ciljeva održivog razvoja, dakle u skladu sa opštim normama koje se podrazumijevaju u njihovim domaćim jurisdikcijama. Spoljni diplomatski uticaj na poboljšanje pravila poslovanja u Srbiji bi takođe mogao biti od pomoći“, rekao je Jeremić u diskusiji "Doprinos privatnog sektora održivom razvoju u EU i državama kandidatima za članstvo u EU u jugoistočnoj Evropi“.
Diskusiju održanu video konferencijskom vezom organizovao je prestižni američki Centar "Kozmetski“, u saradnji sa Univerzitetom Teksas u Ostinu.
Pored Jeremića, koji je i bivši predsednik Generalne skupštine UN, tokom čijeg mandata je 2012-2013. godine uspostavljen mehanizam pregovora ciljeva globalnog održivog razvoja do 2030. godine, na konferenciji o situaciji na Zapadnom Balkanu su učestvovali i predstavnici UN, profesori univerziteta u Bostonu i Atini, ambasadorka Crne Gore u UN Milica Pejanović Đurišić, ambasador Hrvatske u SAD Pjer Šimunović i gradonačelnik Tirane Erion Veliaj.
Jeremić je istakao da međunarodno priznate organizacije koje prate stanje demokratije širom svijeta Srbiju više ne svrstavaju u države sa demokratskim poretkom i podsjetio da je Fridom haus Srbiju svrstao u red “djelimično slobodnih država” i označio je kao "hibridni režim“, prvi put od 2000. godine i okončanja vlasti Slobodana Miloševića.
"Srbija je danas u očima demokratskog svijeta balkanska Bjelorusija. Mi smo, nažalost, jednopartijska država, i to nije pretjerivanje. SNS je po broju članova najveća stranka u Evropi. Stranka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ima 730.000 članova, što znači da je svaki deseti stanovnik naše zemlje sa pravom glasa njen član. Na drugom mjestu u Evropi je njemački CDU kancelarke Angele Merkel, koji ima oko 400.000 članova“, kazao je Jeremić.