Politika

Još bez dogovora o manjinama, stav SNP-a ključan

Izvor

Radna grupa nastaviće rad sjutra, kada bi konačno trebalo da bude jasno da li je moguće približiti stavove prije svega vladajuće koalicije i Socijalističke narodne partije imajući u vidu da su se predstavnici NOVE i PZP-a izjasnili da neće učestvovati u ''kozmetičkim'' izmjenama izbornog zakonodavstva.

Ustavom Crne Gore propisano je da je za izmjene izbornog zakonodavstva potrebna dvotrećinska podrška u parlamentu. Za izradu budućeg nacrta Zakona o izboru poslanika i odbornika u Radnoj grupi je dovoljna i natpolovična većina glasova.

Da postoji tanka nada za kompromis danas je nagovijestila SNP koja je nakon susreta predsjednika te partije Srđana Milića sa njemačkim ambasadorom Peterom Plateom saopštila da ''želi da pokaže da se može stvoriti ozbiljna i odgovorna Crna Gora spremna da se suoči sa svim izazovima u korist svih njenih građana''.

Predlog SNP-a kome je blizak i prijedlog SDP-a, prema kome u raspodjeli mandata manjinskih naroda učestvuju liste koje su dobile najmanje tri odsto ukupnog broja važećih glasova u izbornoj jedinici, uzet je kao model za usaglašavanje u Radnoj grupi. Prema predlogu SNP-a, izuzetno u slučaju da nijedna od lista koje na izborima učestvuju po osnovu prava na autentčnu zastupljenost manjinskog naroda ili manjinske nacionalne zajednice ne osvoji tri odsto glasova, sa najmanje 0,5 odsto osvojenih glasova, stiču pravo učešća u raspodjeli mandata sa zbirnom listom, odnosno ukupno osvojenim brojem glasova svih ovih lista.

Procjenjuje se da bi predlog SNP-a mogao eventualno biti tačka kompromisa.

"Dogovoreno je da članovi Radne grupe obave dodatne konstultacije o nekim detaljima pitanja koje se odnosi na autentičnu zastupljenost manjinskih naroda i predlože konkretna rješenja", saopšteno je iz parlamenta.

Portal Analitika