Episkopijom budimljansko-nikšićkom, umjesto Joanikija, rukovodiće episkop Metodije, koji je do sada bio vikarni episkop.
Crkva i političari
Izbor crnogorskog mitropolita pratilo je do sada nezapamćeno interesovanje javnosti koje je obilovalo nizom spekulacija i neprovjerenih informacija iz „pouzdanih izvora SPC“, plasiranih na portalima i društvenim mrežama. Proteklih pet dana zasijedanja SPC, javnost je kao nikada do sada bila svjedok koliko su isprepletani interesi političara i crkve. Vrhunac te veze je dolazak premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića u Beogradsku patrijaršiju gdje je izbjegao da potpiše već dogovoren temeljni ugovor SPC i Vlade Crne Gore, ali je, kako je rekao, patrijarhu prenio volju naroda Crne Gore da Joanikije bude novi mitropolit i predložio da se temeljni ugovor potpiše u Crnoj Gori 30. oktobra, na dan kada je umro mitropolit Amfilohije.
Zbog prolongiranja potpisivanja tog ugovora uslijedile su žestoke kritike na račun premijera, prvo od SPC koja tvrdi da o izboru mitropolita odlučuje samo Sabor, ali i od beogradskih medija naročito onih bliskih srpskoj vlasti i Krivokapićevih koalicionih partnera iz Crne Gore.
Ljut što nije potpisan temeljni ugovor, Joanikije je ovaj Krivokapićev prijedlog nazvao političkim manevrom i kazao da se „ne može podvesti pod dobronamjernim gestom koji bi vodio smirivanju dugotrajnih tenzija čije je rješavanje bilo isključivo prioritet Krivokapićeve Vlade“.
Joanikije ,,čisti“ Mitropoliju
Prema informacijama koje cure iz Sabora SPC, a objavljuje ih portal Vidovdan, novog mitropolita čeka ne baš lak posao. Trebalo bi da u narednih nekoliko mjeseci uredi smjene: rektora Cetinjske bogoslovije Gojka Perovića, sekretara Mitropolije Obrena Jovanovića, njegovog pomoćnika protu Igora Balabana i drugog pomoćnika protu Anđelka Boričića – odnosno da ih premjesti na neka druga mjesta. Oni su prema pisanju ovog portala označeni kao vođe „separatističke, autonomaške i ultracrnogorske struje“.
Prije izbora mitropolita Sabor je izabrao i članove Sinoda, crkvene vlade koje, osim patrijarha Porfirija, čine još četiri člana: mitropolit dabro-bosanski Hrizostom, episkop sremski Vasilije, episkop kruševački David i episkop zvorničko-tuzlanski Fotije.
Sabor nije izabrao prvog čovjeka Eparhije zagrebačko-ljubljanske, pa će njom administrirati patrijarh Porfirije koji je bio na njenom čelu dok nije postao patrijah. Na čelu Eparhije valjevske biće iguman manastira Kovilj Ishije, pošto je bivši episkop Milutin u martu preminuo od korone.
Reakcije
Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić čestitao je Joanikiju na izboru, navodeći da je uvjeren da su Mitropolija crnogorsko-primorska i vjerujući narod Crne Gore dobili dostojnog duhovnog pastira. On je poželio Joanikiju da mudra djela, poruke mira, ljubavi i tolerancije budu vodilja ,,kojima će, zajedno sa narodom Crne Gore, koračati u vremenu koje je pred nama“.
"Uvjeren sam da su MCP i vjerujući narod Crne Gore dobili dostojnog duhovnog pastira", napisao je Bečić na Tviteru.
On je čestitao episkopu budimljansko-nikšićkom Metodiju na izboru. Bečić je rekao da se nada da će Metodije dugovječno i posvećeno obavljati tu funkciju.
Premijer Zdravko Krivokapić čestitao je Joanikiju na izboru, navodeći da je uvjeren da će biti dostojan nasljednik mitropolita Amfilohija.
On je kazao da je srećan jer je Mitropolija crnogorsko-primorska dobila ,,mitropolita za kog smo se molili“.
"Vjerujem da će mitropolit Joanikije biti dostojan nasljednik mitropolita Amfilohija i da će hrabro hoditi njegovim putem pravde i istine. Dostojan! Na mnogaja ljeta", napisao je Krivokapić na Tviteru.
I potpredsjednik Vlade Dritan Abazović čestitao je Joanikiju, ističući da vjeruje da će svi zajednički sa svojih pozicija doprinijeti promociji i jačanju univerzalnih vrijednosti u Crnoj Gori.
"Ali i širiti ideju pomirenja, ljubavi i pravde", poručio je Abazović na Tviteru.
Reagovala je i poslanica SDP-a Draginja Vuksanović-Stanković, poručujući na Tviteru da Joanikije nije duhovni poglavar vjernih kćeri i sinova samostalne Crne Gore.
"Ništa novo, ni iznenađujuće. Ponovo je Beogradska patrijaršija, sada pod kontrolom predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, izabrala mitropolita Mitropolije crnogorsko-primorske SPC. Sadašnji izbor je episkop Joanikije Mićović, vjerni protagonista svetosavskog klero-nacionalizma", navela je Vuksanović-Stanković.
Prema njenim riječima, „jedva je u poznom životnom dobu u petoj deceniji okončao studije, ali je bio i ostao revnosni izvršilac ideologije protiv nezavisne, građanske, sekularne i evropske Crne Gore“. Kako dodaje, još jedna potvrda da Beograd gleda na Crnu Goru kao svoju koloniju.
"Ali Crna Gora će se odbraniti od novog velikosrpskog ataka. Novi mitropolit Joanikije nije duhovni poglavar državotvorno i nacionalno samosvjesnih Crnogorki i Crnogoraca, vjernih kćeri i sinova naše samostalne i građanske države Crne Gore", napisala je Vuksanović-Stanković.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ranije juče, prije izbora Joanikija, kazao je da se nije miješao u izbor mitropolita.
"Niti sam znao da oni (iz Crne Gore) posjećuju patrijarha niti sam ja rekao ko treba da bude mitropoliti ili episkop", rekao je Vučuć.
Biografija
Joanikije Mićović rođen je 20. aprila 1959. godine u Velimlju (Banjani). Gimnaziju je završio u Nikšiću. Diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu SPC u Beogradu 1990. godine. Zamonašio se u manastiru Ćelija Piperska 30. oktobra 1990. godine.
Hirotonisan je na Cetinju u čin episkopa od patrijarha srpskog Pavla, 3. juna 1999. godine. Sveti Arhijerejski Sabor na majskom zasjedanju 2002. godine izabrao ga je za episkopa budimljansko-nikšićkog, a ustoličenje je obavljeno 4. avgusta u manastiru Đurđevi Stupovi. Do sada je bio član Svetog Arhijerejskog Sinoda SPC od 2005. do 2007. godine i od 2012. do 2014. godine.
Joanikije je administrirao Mitropolijom crnogorsko-primorskom od smrti mitropolita Amfilohija.
Jovanović: Novi mitropolit će biti bespogovorno lojalan Beogradu
"Novi mitropolit će biti bespogovorno lojalan Beogradskoj patrijaršiji. Takođe, njegov izbor će donekle smiriti tenzije među parlamentarnom većinom", kaže u izjavi za Pobjedu publicista Slobodan Jovanović. Ističe da će, nakon izbora novog mitropolita, odnosi sa Vučićem ostati isti - ponižavajući za crnogorsku stranu i SPC u Crnoj Gori.
"Iako je Joanikije oštro kritikovao premijera Krivokapića zbog toga što nije potpisao temeljni ugovor on se sigurno neće okrenuti protiv njega, niti će DF srušiti Krivokapića. Demokrate će nastaviti da vode politiku - niti voda, niti vino i prilagođavaće se situaciji, dok će Abazović učiniti bukvalno sve da ostane na vlasti. Dritan je svjestan da je izgubio podršku u svom biračkom tijelu nakon odlaska četiri ključna čovjeka te partije i sigurno neće učiniti ništa da dođe do novih izbora", zaključuje sagovornik Pobjede.
Jovanović tvrdi da će odnos sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ostati isti - podanički.
"Vučić nije bio zadovoljan Joanikijem, ali je u zamjenu za lojalnost dopustio da ga izaberu. Isto tako, sigurno je bio veoma nezadovoljan time što je Krivokapić odbio da potpiše temeljni ugovor. Svakako će nastaviti da u potpunosti kontroliše situaciju uz Joanikijevu poslušnost i stalno nastojanje Krivokapića da mu se približi", zaključuje Jovanović.
Jovanović kaže da ovo neće donijeti ništa dobro crnogorskom narodu.
"Apelujem na crnogorski narod da shvati da se ništa neće samo od sebe razriješiti dok ne uzmemo stvari u svoje ruke. A potpisivanje temeljnog ugovora, koji se krije od javnosti, biće za Crnu Goru dalekosežno štetan", zaključio je Jovanović.
Mihailo: Ugovor sa SPC destabilizovaće političke prilike u državi
Temeljni ugovor Crne Gore sa SPC destabilizovaće političke prilike u državi, ocijenio je mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo.
Mihailo je rekao da na njega i sve razborite građane naročito snažan i dubok utisak ostavlja nečuven odnos Vlade prema CPC i crnogorskoj državi.
"Njen predsjednik ide na noge čelniku beogradske crkve, sa namjerom da joj potpiše pravo da neometano duhovno misionari na crnogorskome prostoru i Srbiji da upiše u vlasništvo 50 kvadratnih kilometara crkvenog zemljišta sa svom kulturnom baštinom", naveo je Mihailo.
Prema njegovim riječima, takav protivustavni i nedobronamjerni akt destabilizovaće političke prilike u državi.
"Crnogorce, posebno Cetinjane, neće ostavit ravnodušnim", dodao je Mihailo.
On je pozvao ,,razumne u Srbiji i Crnoj Gori da spriječe nerazumne, da braći po vjeri ne zabadaju prost u oko“, jer se, kako je rekao, to neće dobro završiti.
"Zato očinski molim sve koji mogu da utiču, da se založe da se spriječi da se crnogorska teritorija i kulturna baština upisuje u vlasništvo strane države, koja na Crnu Goru gleda krivim očima i da se ta ista kulturna baština stavlja u funkciju uperenu protiv svih crnogorskih interesa", rekao je Mihailo.