"To je isti ugovor koji je sastavio mitropolit Amfilohije", kazao je Joanikije.
Nije jasno, kako je izjavio, zašto se toliko pisalo o ovom ugovoru.
"Apsolutno se ne plašimo kritika. Bilo ih je, ali nijedna nije mogla da pokaže da postoje nejasnoće i nedostaci u tom ugovoru", naveo je Joanikije.
Vlada Abazovića imala sitne primjedbe
Vlada Dritana Abazovića je, dodaje, zamolila da se sastanu jer su imali primjedbe i nakon sastanaka postignut je dogovor.
"S obzirom koji su sve pravni eksperti radili na tom tekstu, uvjeren sam da ga nakon ovoga više ne treba dirati", kazao je on.
Kazao je i da se CANU nije oglašavala kad su potpisivani drugi ugovori, a sad se javlja.
Laž da se imovina prepisuje Beogradu
"Notorna laž je da se imovina prepisuje Beogradu, čista manipulacija. To je crkvena imovina", naveo je Joanikije i dodaje da je Temeljni ugovor urađen tako što su dvije strane sjele i dogovorile se.
Tekst je, objašnjava, morao biti usvojen na Sinodu, ali tekst je ovdje sređen.
"Nije trebalo davati tom događaju više značaja nego što ima, zato nijesmo najavljivali potpisivanje. To je samo dokument koji izražava dobru volju dvije strane o saradnji, nje svakako mora biti", kazao je Joanikije.
Neće tražiti, kako dodaje, ništa što im po zakonima pripada, ali da moraju tražiti nazad "oduzetu imovinu".
Ukoliko dođe do osporavanja ugovora, Joanikije kaže da bi to bilo nasilje nad crkvom.
"Ugovor je potpisan, ne može se mijenjati bez saglasnosti obje strane. Na to pitanje je stavljena tačka. Suštinski se ništa neće promijeniti, ali ako nam neko ospori prava borićemo se, kao i do sad", naveo je on.
Dugogodišnje vlasti htjele da se nakazni zakon primjenjuje samo na SPC
Podjele će se, kako je naveo, rješavati.
"SPC je bila diskriminisana, jedni SPC nije imala ugovor. Namjera je prethodne dugogodišnje vlasti bila da se ugovori primjenjuju na vjerske zajednice koje imaju potpisane ugovore, a da se onaj nakazni zakon primjenjuje samo na SPC", tvrdi Joanikije.
Mnogo se, dodaje, politika uplitala u pitanje crkve.
Zbog diskriminacije su, kako je istakao, izašli na ulice da životom brane svetinje.
"Jednostavno se dogodio narod. Uspjeli smo da odbranimo crkvu, ali to je imalo i političke posljedice. Drugog uplitanja u politiku nije bilo", tvrdi Joanikije.
Pogrešno je, kako kaže, protumačeno da je Crnu Goru zahvatio ustašluk.
"Ne ljutim se na Abazovića što je rekao da moja retorika ne doprinosi pomirenju, vjerovatno nije znao kontekst u kojem sam to rekao", kazao je on.
Vjerujem da ćemo vratit kapelu na Lovćenu
Pričao je i o obnavljanju kapele na Lovćenu.
"Vjerujem da ćemo je vratiti. Ne možemo da se odreknemo amaneta Njegoša. To je i želja pokkojnog Amfilohija", objašnjava Joanikije i dodaje da će na tome insistirati.
Ipak, dodaje, ne žele da ruše Mauzolej.
O parastosu Draži Mihailoviću: "koji je tu problem?"
"On je od strane zapadnih zemalja tretiran kao saveznik. On je pravoslavni hriščanin, nije se odrekao svoje mjere i ima pravo na parastos. Ne vidim u tome ništa sporno", naveo je Joanikije i upitao da li neko misli da može doći do pomirenja "dok se ne izvade kosti iz jama".
Ako se, kako dodaje, i dalje gledamo preko nišana i branimo sinovima stradalih da sahrane mrtve, teško može doći do pomirenja.
"Zar se na jamama može graditi budućnost", upitao je.
Blizu je, kako navodi, carstvo nebesko.