Iako je Joanikije Lipovac u Drugom svjetskom ratu, uz dočekivanje okupatora, sve vrijeme bio na suprotnoj strani u odnosu na antifašistički pokret, a za Trinaestojulski ustanak znao napisati da je "krvav", te da je "našem narodu nanio takve rane da ih decenije neće izliječiti", prema mišljenju aktuelnog mitropolita SPC, on je - "upozoravao svoj narod".
"I naravno, nije htio da popusti ni pod velikim mukama", rekao je Joanikije.
"Nosio breme svog naroda"
Sve je to govorio tokom obilježavanja, kako je navedeno u najavi, praznika Svetog sveštenomučenika Joanikija Lipovca, dodavši da je nekadašnji mitropolit SPC "nosio breme svog naroda u najtežim mukama".
"Sveti Joanikije je bio jedna blaga duša koja se stalno ispunjavala jevanđeoskim vrlinama, a ponajviše dobrotom i krotošću", istakao je Joanikije.
Naglasio je da je Lipovac u Drugom svjetskom ratu "spašavao svoj narod od svih bijeda, a naročito od smrti".
"Koliko je ljudi izbavio, koliko duša spasio izbavivši ih ropstva talijanskih zatvora ili ih ugrabio da ne odu na prijeki sud", dodao je, navodeći kako je Lipovac spašavao - "i antikomuniste i komuniste".
Kazao je o njemu i kako je bio "kao jagnje božje".
"Usprotivio se toj bezbožnoj ideologiji koja je bila zahvatila našu omladinu još i prije rata", zaključio je.
Joanikije Lipovac u toj se mjeri protivio komunizmu da je 12. jula 1941. godine prisustvovao Petrovdanskom saboru na kojem je proglašena kvislinška Nezavisna Crna Gora. Upravo su predstavnici SPC, na čelu sa Joanikijem Lipovcem, u aprilu 1941. godine dočekali italijanske fašiste na glavnom cetinjskom trgu, uvodeći ih potom i u Cetinjski manastir.
"Krvavi ustanak i blagi italijanski vojnici"
U Uskršnjoj poslanici 1942. godine, Joanikije Lipovac poručio je kako su komunisti "izveli moralnu pustoš" i da su "13. jula 1941. godine digli krvavi ustanak, koji je našem narodu nanio takve rane da ih decenije neće izliječiti".
Poručio je tada Lipovac i da su komunisti "ne samo iz zasjede napali na blage italijanske vojnike, već su i na neko vrijeme počeli pljačkati krvavo stečenu imovinu narodnu".
Italijane i četnike proglašavao oslobodiocima
U oktobru 1942. godine, u manastir Ostrog zajedno je vodio čelnika okupatora Pircija Birolija i jednog od vođa četnika Baja Stanišića.
Tamo je Joanikije Lipovac održao zdravicu na italijanskom jeziku, a kako je to nedavno objavljeno i u serijalu Centra za demokratsku tranziciju ("istorijski revizionizam"), kazao je "da su italijanske i nacionalističke snage zajedno oslobodile Crnu Goru od komunističkog pakla".
Samog Birolija tada je nazvao "pobožnom i herojskom dušom".