U vrijeme predizbornih aktivnosti nije baš najbolje pisati o onome što bi trebalo uraditi u narednom periodu u nekoj od opština, posebno kada je autor teksta odbornički kandidat. I, posebno, kada se radi o opštini kakva je Berane.
Zapuštenoj po svim osnovama. Jer se takav tekst može protumačiti kao dio kampanje, kada svi politički činioci obećavaju građanima sve i svašta. Moguće i nemoguće.
Svjestan svih tih ograničavajućih faktora, ali i obaveze prema gradu u kojem živim, spreman sam na rizik da ovaj tekst bude pogrešno shvaćen od strane pojedinaca, ali ipak želim da ukažem, na neophodnu i što bržu realizaciju nekih od, po mom skromnom sudu, neophodnih projekata kako bi se zaustavilo iseljavanje građana, pad broja stanovnika i konstantno starenje populacije koja živi u ovom gradu. Jer je možda i posljednji čas da se život u ovom gradu i sam grad pomjere sa mrtve tačke.
Umjesto megalomanskih obećanja, vlast da se usmjeri na realne projekte
Imajući u vidu rezultate sa posljednjeg popisa stanovništva, koji su dramatični za Berane, smatram da buduća lokalna vlast umjesto megalomanskih obećanja, tipa otvaranja aerodroma i sličnih projekata, treba da se usredsredi na realizaciju realnih projekata, koji će malim koracima početi da poboljšavaju život svih građana i da od Berana prave mjesto poželjno za ostanak i život u njemu.
Besplatan vrtić
Kao prva mjera, koja je realno ostvarljiva, a potrebno je samo malo dobre volje i manje partijskog zapošljavanja, jeste omogućavanje besplatnog vrtića za svu djecu predškolskog uzrasta u Beranama. Ovu mjeru pomoći građanima naše opštine sam predlagao još prije godinu dana, ali je ona voljom bivše skupštinske većine i kompletne lokalne vlasti ignorisana i nikad nije uvrštena u dnevni red Skupštine opštine, kako bi se odbornici izjasnili o njoj.
I prilikom podnošenja Predloga odluke, naveo sam da bi takvim rješenjem lokalna uprava ozbiljnom socijalnom politikom okrenutom prema najmlađima direktno pomogla mladim bračnim parovima, dovela bi do daljeg omasovljavanja upisa u vrtić i socijalizacije djece, a finansijsko opterećenje lokalnog budžeta izazvano takvom odlukom, ne bi predstavljalo prevelike izdatke ni ovakvog budžeta kakav ima beranska opštine. Taj beranski budžet se iz godine u godinu, umjesto za razvoj i stvaranje boljih uslova za život građanima Berana, krpi kako bi se bespotrebno zapošljavala vojska partijskih vojnika, političkih partija koje su prethodnih 10 godina činile vladajuću većinu; koje su iz godine u godinu trošile ogroman novac na putne troškove, reprezentacije, gorivo i plaćanje računa telefonskh računa… partija, koje su dovele Berane na mjesto na kojem se sad nalazi.
U beranskom vrtiću, sa područnim odjeljenjima, upisano je oko 800 djece predškolskog uzrasta. Treba napomenuti da djeca koja idu u područna odjeljenja Budimlja, Rženica, Vinicka i druga prigradska i seoska naselja ne plaćaju mjesečni iznos za boravak djece, jer su ona tamo četiri sata dnevno. Takođe, korisnicima materijalnog obezbjeđenja porodice troškove boravka djece u vrtiću plaća Centar za socijlni rad. Kada se to ima u vidu, dolazi se do brojke od 400 djece za koju treba subvencionisati po 50 eura za mjesečni boravak u vrtiću. Ukupno, 20.000 eura Opština bi mjesečno izdvajala za plaćanje boravka djece u vrtiću. Ili, za godinu dana subvencija bi koštala lokalni Budžet, ukupno, oko 240.000 eura.
Samo za putovanja lokalna uprava potroši 40.000 eura
E, sada, valja i pogledati gdje bi se mogla naći ta sredstva u, iz godine u godinu, loše krpljenim budžetima lokalne uprave, koji na prvom mjestu i skoro jedino, vodi računa o troškovima, da ne kažem bahaćenju političkih lokalnih moćnika.
Kako je predviđeno Budžetom, lokalna uprava je za 2024. godinu predvidjela da za službena putovanja (dnevnice, hotelski smještaj…), što u našem slučaju znači šetnju, jer nema nikakvih efekata od tih putovanja, potroši 39.600 eura. Reprezentacija je predviđena na 9.500 eura, a komunikacione usluge na 10.000 eura. Tome treba dodati i utrošak goriva za koje je predviđeno 70.000 eura, pa se dolazi do cifre od 129.100 eura iz džepova građana Berana koji se izdvajaju za uživanje i izigravanje političkih veličina lokalnih funkcionera. Znači, samo po ovom osnovu, dolazi se do finansijskog iznosa kojim bi se mogao subvencionisati boravak svih polaznika vrtića za pola godine.
O ugovorima o djelu, obavljanju privremenih i povremenih poslova, koji se od lokalne vlasti svojim glasačima dijele kapom i šakom, nećemo ni govoriti, ni računati koliko se po tom osnovu izdvaja iz budžeta, ali je svakome jasno da bi samo po tom osnovu, a potpuno bespotrebno, izdvaja mnogo više nego što je potrebno novca za još šest mjeseci subvencionisanja besplatnog boravka sve djece predškolskog uzrasta u beranskom vrtiću.
Tako bi lokalna uprava pokazala socijalnu odgovornost prema najmlađim stanovnicima Berana. Finansijski bi se direktno pomoglo porodicama koje imaju djecu tog uzrasta. Mladim bračnim parovima bi se pokazala volja za pomoć pri formiranju porodica i pospješivanju populacione politike, kako bi se zaustavio fenomen “bijele kuge” koji je prisutan u Beranama od 2017. godine.
Sredstva za bračne parove u procesu vantjelesne oplodnje
U tu svrhu, takođe, lokalna uprava bi morala da obezbijedi dodatna sredstva za neophodnu naknadu za bračne parove koji su u procesu vantjelesne oplodnje i duplirati naknade za svako novorođeno dijete.
A nakon što bi ova praksa zaživjela, buduća lokalna vlast bi morala da se odgovornom socijalnom politikom okrene i drugim slojevima građana. Prije svega, najugroženijim grupama – penzionerima, starim, osobama sa invaliditetom,…
Novi Dom za stare, podrška podstanarima i nezaposlenima
Tako bi se morao izgraditi sve potrebniji Dom za stare, ali i otvoriti sistem lokalne samouprave za zapošljavanje OSI, opredijeliti sredstva za realizaciju Programa podrške podstanarima…
No, o pomenutim i drugim projektima kojima bismo pomogli našim građanima, a od Berana počeli da pravimo mjesto koje bi, ponovo, predstavljalo jednu od prestižnih destinacija za život u Crnoj Gori, nekom drugom prilikom. I novim tekstom.
Autor teksta je kandidat za odbornika sa liste “Za Berane! I srcem i znanjem! dr Miro Nedić”, Branislav Jokić