"Državna tužiteljka, Bisera Hajdarpašić-Radonjić, u noći između 3. i 4. maja, kada ju je, navodno, prebio suprug, takođe državni tužilac Vukas Radonjić, obavijestila je o tom nasilju svog pretpostavljenog, rukovodioca Osnovnog državnog tužilaštvu u Baru Radovana Đurišića, rukovoditeljku Višeg državnog tužilaštva u Podgorici Lepu Medenicu, glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića i vršiteljku dužnosti vrhovne državne tužiteljke Tatjanu Begović, prema navodima medija. Kao aktivistkinja za ljudska prava i neko ko dugo vrši monitoring rada institucija u postupanju u slučajevima nasilja, mržnje i diskriminacije prema različitim društvenim grupama, želim da iskažem zabrinutost zbog činjenice da se tužilaštvo već tri sedmice nije oglasilo povodom ozbiljnih navoda o nasilju koje je prijavila tužiteljka Hajdarpašić-Radonjić za koje tereti svog supruga Vukasa Radonjića, tužioca SDT-a, niti vidimo bilo kakav epilog ovog slučaja navodnog nasilja u porodici", istakla je Jokić.
Podsjetila je da je Hajdarpašić-Radonjić iranije bila žrtva nasilja, zbog kojeg joj je ukazana i medicinska pomoć, prema pisanjima pojedinih medija.
"Što čini trenutnu situaciju dodatno zabrinjavajućom. Ako znamo da se u crnogorskom društvu čak dvije trećine žena ne usuđuje da prijavi bilo kakav vid nasilja, a da se ovdje radi o navodima jedne tužiteljke, jasno je da bi ovaj slučaj trebao da bude predmet prioritetnog postupanja", podvukla je Jokić.
Poručila da je da je poražavajuće da pune tri sedmice tužilaštvo na bilo koji način nije stalo u zaštitu koleginice koja je prijavila navodno nasilje i time poslalo poruku svim ženama u Crnoj Gori da se ovaj problem ne shvata ozbiljno i da mu se ne pristupa krajnje odgovorno.
"Kao pripadnica civilnog društva u Crnoj Gori, iskoristiću sve dostupne mehanizme, u koje spadaju i javni pritisak i formalno reagovanje kroz različite kanale kako bi zahtijevala konkretne akcije u ovom slučaju, jer je poruka koja se ovakvim odnosom tužilaštva šalje veoma negativna", poručila je Jokić.
Podsjetila je i da je državni tužilac Vukas Radonjić postupajući tužilac u mnogim predmetima koji se tiču nasilja, te da sama činjenica da postoje navodi ove vrste iziskuje urgentno postupanje po prijavi, kako bi se utvrdile činjenice, te u skladu sa njima dalje postupalo.
"Imajući sve navedeno na umu, želim da apelujem na tužilaštvo da reaguje i u najkraćem roku ispita navode o nasilju nad tužiteljkom Hajdarpašić-Radonjić, kako bi izbjeglo narušavanje povjerenja u tužilaštvo, koje je ključna institucija u borbi protiv nasilja", zaključila je Jokić.