Društvo

Vladina radna grupa za isplatu bivših radnika podgoričke fabrike još skuplja podatke

Još ne znaju koliko će koštati odlaganje isplate dakićevaca

Ustavni sud od maja 2019. do januara 2021. godine donio je 13 odluka o obeštećenju bivših radnika ,,Radoja Dakića“ zbog neopravdano dugog suđenja. U toku je postupak po još 28 zahtjeva.

Još ne znaju koliko će koštati odlaganje isplate dakićevaca Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Još nije poznato koliko će državu koštati namirenje bivših radnika fabrike ,,Radoje Dakić“, jer se i dalje čeka procjena međuresornog radnog tijela.

Vlada je još u februaru prošle godine najavila formiranje ovog tijela, koje bi napravilo realan prikaz obaveza države po pravosnažnim presudama i našlo najpogodniji model namirenja radnika, ali ga je osnovala tek u oktobru.

U radnoj grupi trebalo je da bude i jedan od advokata radnika Aleksandar Vojinović, koji je početkom oktobra obavijestio državnog sekretara MF Janka Odovića da otkazuje učešće u radnoj grupi na čije se formiranje čekalo osam mjeseci. Tada je predložio da umjesto njega izaberu nekog drugog, ali sudeći po podacima iz Ministarstva finansija, nije imenovan novi predstavnik radnika. Ovo radno tijelo, kako nam je rečeno, čine Vesna Simović (Ministarstvo finansija), Marijana Janković (Ministarstvo pravde) i Milanka Rakočević (zaštitnik imovinsko-pravnih interesa države).

Nijesmo dobili odgovor koliko tačno radnici potražuju niti kada bi taj novac mogao biti isplaćen, jer se ta pitanja, kako su nam kazali iz Ministarstva finansija, odnose na postupak stečaja.

"Aktivnosti radne grupe se, između ostalog, ogledaju i u saradnji sa Privrednim sudom u pravcu prikupljanja informacija o izvršenim isplatama prijavljenih i priznatih potraživanja bivših zaposlenih „Radoje Dakić“ u stečaju da bi se, shodno zaključcima Vlade, pripremila sveobuhvatna informacija o procjeni fiskalnih efekata", navode iz Ministarstva.

Na pitanje kako će biti organizovana isplata, rečeno nam je da bivši zaposleni namiruju potraživanja na osnovu odluka stečajnog upravnika nakon prodaje imovine po redosljedu upisa potraživanja, što nije u nadležnosti radne grupe. Nijesmo dobili odgovor ni da li je ovogodišnjim budžetom predviđena isplata radnicima, imajući u vidu da nije ostalo mnogo neprodate imovine.

"Što se tiče isplata iz državnog budžeta 2,5 hiljada eura po radniku zbog povrede suđenja u razumnom roku, ovo Ministarstvo je izmirilo sve obaveze u skladu sa odlukama Ustavnog suda. Po okončanju postupka koji je u toku pred Ustavnim sudom, znaće se kolika je eventualno obaveza države, a iz budžeta se obezbjeđuje novac za isplatu", kazali su iz Ministarstva finansija.

Njihove aktivnosti se, kako su naveli, odnose na praćenje i realizaciju odluka Ustavnog suda po ustavnim žalbama kojima je Vladi naloženo da isplate po dvije hiljade eura u roku od šest mjeseci od objave odluka u Službenom listu, a informacije prikupljaju i od Komore javnih izršitelja i advokata.

"Ustavni sud je, odlučujući po zahtjevima podnosilaca predstavki bivših zaposlenih - stečajnih povjerilaca „Radoje Dakić“, u periodu od 30. 5. 2019. godine do 28. 1. 2021. godine donio 13 odluka, u skladu sa kojima je Ministarstvo finansija izmirilo sve propisane obaveze iz svoje nadležnosti. Radna grupa je od Ustavnog suda dobila podatak da je u toku postupak po još 28 zahtjeva podnosilaca ustavne žalbe", navode iz Ministarstva finansija i dodaju da će nakon objedinjavanja svih podataka pripremiti informaciju za Vladu.

Stečaj u ,,Dakiću“ uveden je prije pet godina zbog poreskog duga od 10,8 miliona eura. Radnici, bez kamata, potražuju 40 miliona eura po pravosnažnim presudama. Većina imovine je u stečaju prodata, pa je do sada inkasirano oko 45 miliona eura, od čega je radnicima isplaćeno 10,5 miliona eura. Nijesu još prodate saobraćajnice, za koje je navedeno da bi ih jedino mogao kupiti Glavni grad, kao i parcela vrijedna 2,45 miliona koja se neće prodavati do okončanja spora koji se vodi za jedan dio. Nedavno je predstavnik radnika Milan Vukčević upozorio da će nedostajati 20 miliona eura da bi se namirila sva potraživanja te da će država to morati da obezbijedi.

Portal Analitika