Ovo je Pobjedi saopšteno iz Ministarstva pravde Crne Gore.
- Postupak po molbi Ministarstva pravde za izručenje Dejana Lakića još uvijek je u toku pred nadležnim organima Republike Srbije – navodi se u odgovoru koji je dostavljen Pobjedi.
Podsjetimo, Specijalno državno tužilaštvo u okviru akcije ,,Klap“, koju je pokrenulo u maju prošle godine, tereti više osoba, među kojima je i Lakić, da su počinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, krivično djela utaja poreza i doprinosa i krivično djelo prouzrokovanje lažnog stečaja.
On se tereti da je član četrnaestočlane kriminalne organizacije na čijem čelu su bili Bojan Petričević, jedan od vlasnika firmi ,,A Cop“ i ,,PS gradnja“ i Saša Jokić, vlasnik firme ,,Viner Co“.
Sedam dana nakon što su crnogorske vlasti rapisale potjernicu za Lakićem, on je uhapšen u Beogradu i tada mu je određen ekstradicioni pritvor.
Iz srpskog MUP-a je tada poručeno da je akcija hapšenja Lakića dokaz dobre saradnje sa kolegama iz Crne Gore i to je bilo sve što su tamošnje vlasti preduzele u ovom slučaju.
Podsjećamo, Lakić je sve vrijeme od pokretanja istrage u predmetu ,,Klap“ bio nedostupan crnogorskim policijskim i tužilačkim organima, ali je u obraćanju nekim medijima tvrdio da nema nikakve veze sa nelegalnim poslovima za koje ga terete crnogorske vlasti.
U brojnim medijskim istupima tvrdio je da je on ,,prevaren i da posjeduje dokumentaciju i snimke o umiješanosti osoba iz Poreske uprave koje su primale fiktivne fakture kojima se priznaje povraćaj PDV-a za nepostojeće poslove“.
Tada je otkrio da je državljanin Republike Srbije i da su tamošnji državni organi upoznati sa tom činjenicom.
Lakić je objelodanio da već tri godine ima dvojno državljanstvo Crne Gore i Srbije, kao i da mu je to odobrila Crna Gora.
Ustvrdio je i da je ostvario kontakt sa srpskom službom koja se zainteresovala za ,,neke stvari“.
Krajem avgusta ove godine, Lakić se uključio u lajvu na Instagram profilu Duška Kneževića, predsjednika Atlas grupe, lica sa potjernice koju su za njim raspisale crnogorske vlasti.
On je tada saopštio da je pušten iz ekstradicionog pritvora.
Vrijeme će pokazati da li ovaj potez srpskih vlasti ukazuje da Lakić uživa tretman koji u Beogradu ima i visoki funkcioner DPS-a Svetozar Marović, kojeg Crna Gora bezuspješno potražuje radi izdržavanja zatvorske kazne na koju je osuđen zbog milionskih malverzacija.
Crnogorske vlasti potraživale su i Svetozarevog sina, Miloša Marovića koji je iskoristio dvojno državljanstvo, zbog čega crnogorsko Ministarstvo pravde nije ni imalo osnova da ga potražuje od pravosudnih organa Srbije shodno Ugovoru između Crne Gore i Srbije o izručenjima.
Sredinom septembra nastupila je apsolutna zastarjelost izvršenja jednogodišnje kazne zatvora na koju je mlađi Marović osuđen septembra 2016. godine a u narednim danima kancelarija Interpola u Podgorici za njim će povući.