On je juče, na zasijedanju Odbora za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa, saopštio i da je u te tri opštine utvrđeno da su popisni podaci, i pored upotrebe sporne olovke, vjerodostojno prenešeni.
- Sa svim popisivačima koji su koristili ,,piši-briši“ olovke je raskinut ugovor – naveo je Pejović i dodao da u preostaloj 21 opštini u Crnoj Gori nijesu utvrđene bilo kakve nepravilnosti u vezi sa popisom.
NEPRAVILNOSTI
Prema pouzdanim informacijama Pobjede, četiri popisivača u Budvi su koristili sporne olovke, u Danilovgradu dva i u Tuzima jedan. Prema izvještaju Monstata koji je podijeljen poslanicima – za sada je ukupno isključen 21 popisivač i jedan instruktor.
Izvor Pobjede iz opozicije je rekao da obuhvat otkrivenih nepravilnosti znači da bi trebalo da se uključi i premijer Milojko Spajić.
- Odbor je tražio posebni izvještaj od Monstata povodom jedinog registrovanog problema u procesu popisa, a to je korišćenje olovaka ,,piši-briši“. Izvještaj treba da podrazumijeva broj otkrivenih slučajeva, uspostavljenu metodologiju za otkrivanje novih slučajeva i mehanizam otklanjanja ovog problema. Ne može to proći bez adekvatnog odgovora. Dakle, Monstat mora dostaviti Odboru izvještaj koji će podrazumijevati mehanizme za kontrolu. Potpisnici Sporazuma će kontaktirati premijera Spajića da prihvate ili odbiju mehanizme kontrole vjerodostojnosti podataka, saopštio je izvor Pobjede iz vrha opozicije.
Pejović je ispričao kako je bilo i slučajeva gdje su popisivači samoinicijativno prijavili i dali izjave.
Kada je riječ o Podgorici, gdje su ranije kod 16 popisivča i jednog instruktora pronađene „piši-briši“ olovke, Pejović je naveo kako su predstavnici Monstata u ponedjeljak održali sastanak sa predstavnicima Odsjeka za kriminal i korupciju.
Naveo je i da će od popisne komisije Glavnog grada zahtijevati da sve sporne slučajeve proslijedi Odsjeku za kriminal, a u krajnjem slučaju i tužilaštvu.
- Kako bi se utvrdilo da li je bilo loše namjere i hoće li neko odgovarati – rekao je Pejović.
Istakao je i da su svi popisivači na obukama dobili hemijske olovke od Monstata, te da je metodologijom propisano korišćenje tih olovki tokom popisa građana.
- Ovo su sporadični slučajevi koji meni djeluju malo predimenzionirano, ali svakako treba biti oprezan - rekao je Pejović.
Direktor Monstata je najavio i da će preuzeti punu odgovornost ukoliko postoji ijedan slučaj u kome je popisivač izjavio da je od Monstata dobio odobrenje za upotebu spornih olovki.
Pejović naglašava i da su od popisnih komisija zahtijevali da instruktori provjere svaki popisni listić što su, kako je naveo, oni i radili od početka.
- Državni instruktori su najopterećenije osobe u ovom procesu, jer imaju obavezu da svaki popisni listić provjere. I oni to rade – naveo je Pejović, ocijenivši i da se u tom dijelu ne može ugroziti legitimitet popisa.
Povodom objavljivanja imena popisivača iz Podgorice koji su koristili sporne olovke, Pejović je kazao kako je došlo do curenja informacija iz Monstata i najavio da će zbog toga biti pokrenut postupak pred nadležnim organima.
- Moramo napomenuti da svi članovi popisne komisije potpisuju izjavu o poštovanju principa povjeriljivosti što znači da čuvaju i garantuju podatke naših građana - rekao je Pejović.
BROJKE
U Crnoj Gori je od početka popisa 3. decembra do juče popisano 575.123 građanina, 184.817 domaćinstava i 318.340 stanova, a zabilježeno je i 69 konačnih slučajeva odbijanja učešća u popisu.
- U 119 slučajeva je neophodno da popisna komisija obiđe domaćinstva i pokuša da ubijedi te građane da učestvuju u popisu - rekao je Pejović.
Na situaciju u naselju Kuće Rakića gdje dio mještana svoja prava ostvaruje u Tuzima, a dio u Zeti, Pejović je najavio da će se to riješiti na osnovu dogovora između dvije opštine.
- Popisne komisije će dati svoj prijedlog kada je u pitanju taj slučaj - rekao je Pejović.
Kada je riječ o isplatama popisivača, direktor Monstata ističe da se one realizuju nakon završenog terenskog rada i da to nije do te instituciije.
- Moramo razumjeti da nije do Monstata, već do popisnih komisija koje Monstatu moraju dostaviti finansijski obračun kako bi se plaćanja izvršila ka popisivačima - naveo je Pejović.
U tom smislu je, kako je naveo, otežavajuća okolnost to što je popis produžen do 28. decembra kada će već biti zatvorena budžetska godina.
- Pojavile su se određene spekulacije u javnosti i medijima da će isplate popisivačima biti u februaru. Isplate će biti u narednoj godini odmah po otvaranju budžeta i odmah nakon što popisne komisije dostave Monstatu sređene finansijske obrasce - zaključio je Pejović.