Društvo

Namjerno prećutkuju činjenice kako bi targetirane dodatno klevetale i diskreditovale

Jovanović i Tomović obmanjuju sud, tvrde da nije bilo demantija BIRN-ove mape

Kao dokaz sudu je dostavljen imejl od 21. novembra 2022. godine upućen sa adrese novinarke Pobjede Kaćuše Krsmanović sa zahtjevom, pritužbom i pojedinačnim ovlašćenjima građanki i građana Crne Gore koji su se našli na mapi. I domaći i regionalni mediji izvijestili su da se devetoro građanskih aktivista i novinara iz Crne Gore tada obratilo BIRN-u tražeći da se njihova imena uklone sa mape

Jovanović i Tomović obmanjuju sud, tvrde da nije bilo demantija BIRN-ove mape Foto: UGC
PobjedaIzvor

Autorka skandalozne mape BIRN-a, u kojoj je kao krajnje desničare i vjerske ekstremiste označila devetoro crnogorskih građana, novinarka koncerna Vijesti Jelena Jovanović i, sada već bivša, urednica sajta BalkanInsight, na kojem je sredinom novembra 2022. godine objavljen taj crni propagandni uradak, Dušica Tomović, osim što u odgovorima na tužbe pokušavaju besramno targetiranje novinarki Pobjede i građanskih aktivista predstaviti kao vrijednosni sud, obmanjuju i Osnovni sud u Podgorici, tvrdeći da tuženi nikada BIRN-u nijesu uputili demanti.

OBMANJIVANJE SUDA

Tako u odgovoru na tužbu izvršnog direktora NVO Forum Luča Nebojše Mrvaljevića, koja je jedna od pet podnijetih pred Osnovnim sudom za povredu prava ličnosti na psihički integritet, čast, ugled i dostojanstvo, advokatica Jovanović i Tomović, Aleksandra Rogošić, navodi da „tužilac prikriva činjenicu da nije tražio da se ispravi neistina, nepotpuno ili netačno prenijeta informacija – što samo potvrđuje i osnažuje istinitost informacija pretočenih u predmetni izvještaj“.

No, činjenice ipak govore drugačije. Kako je Pobjeda već izvještavala, devetoro targetiranih se, osim mnogobrojnih pisama i reakcija upućenih odgovornima u BIRN-u koje su oni objavljivali u rubrici „pisma čitalaca“, još u novembru i decembru 2022. godine otvorenim pismima obraćalo i njihovim donatorima, ali i tadašnjoj regionalnoj direktorki BIRN-a Mariji Ristić koja je ubrzo, nakon skandala sa uratkom Jovanović, napustila tu nevladinu organizaciju.

U jednom od tih pisama devetoro targetiranih istakli su da je na toj mapi, kada je Crna Gora u pitanju, „napravljena gnusna obmana i plasirana neviđena laž prema međunarodnoj javnosti“.

Oni u tom pismu navode da su im zbog toga životi, kao i životi njihovih porodica, ugroženi, te da je pred međunarodnom, regionalnom i domaćom javnošću narušen njihov ugled, lični i profesionalni kredibilitet, kao i da je BIRN-ov izvještaj izazvao lavinu prijetnji i govora mržnje brojnih ekstremista upućenih direktno njima.

Potpisnici pisma tada su istakli da ih je BIRN, označavajući ih kao ekstremiste i članove desničarskih organizacija bez ikakvih dokaza, izložio i suprotstavio pravim ekstremističkim organizacijama, među kojima su ljudi sa krivičnim dosjeima poput ratnih zločina, šverca droge i ubistava.

Na ovo se u podnesku Osnovnom sudu, a na odgovor na tužbu novinarke Pobjede Kaćuše Krsmanović, osvrće i njena advokatica Marijana Laković-Drašković.

- Tužene svjesno iznose neistinu – i domaći i regionalni mediji izvijestili su da se devetoro građanskih aktivista i novinara iz Crne Gore zvanično pismom, 21. novembra 2022. godine, obratilo BIRN-u tražeći da se njihova imena uklone sa mape – navodi Laković-Drašković u podnesku, a potom citira dio pisma.

„Objavljivanjem imena kao pripadnika krajnje desničarskih i ekstremističkih organizacija narušen je naš ugled, lični i profesionalni kredibilitet, ugrožena bezbjednost kako naša tako i naših porodica i oklevetali ste nas“ - navodi se u pismu koje su potpisali Predrag Vušurović, Nebojša Mrvaljević, Tatjana Knežević-Perišić, Draško Martinović, Aleksandar Saša Zeković, Maja Miličković, Tijana Lopičić, Kaćuša Krsmanović i Tanja Pavićević.

„…Zahtijevamo i da uklonite imena neformalne feminističke grupe „Bogougodnice“, kao i nepostojeće organizacije „Komite i patriote Crne Gore“. Zahtijevamo i javno izvinjenje“ - zaključeno je u pismu, koje je objavljeno i na sajtu BIRN-a, u rubrici pisma čitalaca.

Kao dokaz sudu je dostavljen imejl od 21. novembra 2022. godine upućen sa adrese Krsmanović sa zahtjevom, pritužbom i pojedinačnim ovlašćenjima građanki i građana Crne Gore koji su se našli na mapi BIRN-a objavljenoj na njihovom sajtu

- To je činjenica koju tužene svjesno i namjerno prećutkuju, kako bi tužilju dodatno i u odgovoru na tužbu klevetale i diskreditovale – navodi se u podnesku.

LOKALNA EKSPERTKINJA

Laković-Drašković navodi i da su se punomoćnici tuženih u odgovorima na tužbu pogrešno pozvali na Zakon o medijima, te svoje odgovore uglavnom zasnivali na primjeni tog zakona, koji u konkretnom slučaju nije primjenljiv, iz razloga što je prvotuženu Jovanović angažovalo Udruženje Balkanska regionalna istraživačka mreža (BIRN) kao lokalnu ekspertkinju, odnosno istraživačicu, a ne u svojstvu novinarke, dok je drugotužena Tomović osoba koja je u to vrijeme bila na čelu BalkanInsight-a, koji je dio mreže BIRN-a.

Ona u podnesku navodi da je ono što čudi činjenica da punomoćnica tuženih čini nespornim da je Jovanović zaključila navedeni autorski ugovor sa BIRN-om, te da je riječ o NVO uopšte nalazi za shodno mogućnost primjene Zakona o medijima.

Laković-Drašković u podnesku ukazuje i na nesporne činjenice da je mapa povučena sa sajta BIRN-a nakon nepunih mjesec od objavljivanja, te da je ova NVO pokrenula proces provjere navoda iz dostavljenih izvještaja, te da se na platformi BIRN-a pojavila deset mjeseci kasnije, početkom oktobra 2023. godine, kao i da je od tada sekcija pod nazivom „Crna Gora“ potpuno prazna - do danas.

- Samo ove nesporne činjenice dovoljno dokazuju relevantnost istraživanja lokalne ekspertkinje - prvotužene (novinarke dnevnih novina Vijesti) i osobe zadužene za pregled i potvrđivanje materijala dobijenog od strane prvotužene - osobe koja je tada bila na čelu BalkanInsight-a – navodi ona u podnesku.

Ono na što još ukazuje je da Jovanović i Tomović u odgovoru na tužbu „serviraju“ i imena ostalih kolega i koleginica iz regiona koji su učestvovali u projektu, svjesno zaobilazeći činjenicu da su Jovanović u svojstvu lokalne ekspertkinje, a Tomović u svojstvu osobe zadužene za pregled i potvrđivanje dostavljenog materijala, bile angažovane za mapiranje ekstremista/kinja i radikalnih desničara/ki u Crnoj Gori, a ne nikako koleginice i kolege čija imena navode u odgovoru na tužbu, a koji su bili dio zajedničkog regionalnog projekta.

- Ovaj pokušaj da spasu sebe, izlažući druge, osim što je činjenično neutemeljen i etički je upitan i govori o profilu tuženih, jer prvotužena i drugotužena su svjesne da one stoje iza crnogorske mape i da nijesu, kako navode u odgovoru na tužbu, „nasumično“ tužene – piše u podnesku Laković-Drašković.

Osim navedenog, Jovanović i Tomović traže i prekid postupka pred Osnovnim sudom u Podgorici, do pravosnažnog okončanja postupka u Sarajevu koji se vodi protiv BIRN-a i Denisa Dzidića kao odgovornog lica.

- Ovome se izričito protivimo iz razloga što, kako sam i gore navela, BIRN nije medij, već NVO, te od ishoda postupka, koji se vodi pred Općinskim sudom u Sarajevu, ne zavisi ovaj postupak. Dakle, BIRN je tužen kao NVO koja je stala iza ovog skandaloznog „istraživanja“ – kaže Laković-Drašković.

„VRIJEDNOSNI SUD“

Jovanović je 17. novembra 2022. godine, nepuna 24 sata nakon što je mapa BIRN-a predstavljena u Sarajevu, gostujući u Jutarnjem programu „Boje jutra“ na TV Vijesti najavila da će biti „još mapiranih grupa, od onih koji šire ruski uticaj do usamljenih vukova“.

Novinarka koncerna Vijesti je potom kazala da spisak ekstremista nije kompletan, te da će biti biti proširen „kada se odrade završne provjere“, a da sve što se dešavalo, od kada je mapa predstavljena u Sarajevu, pokazuje da je „svima tu i bilo mjesto“.

- BIRN je imao jasnu metodologiju po kojoj smo mi koji smo sarađivali sa njima radili. To je prolazilo mjesecima provjere i mislim da je koleginica Dušica Tomović juče i objasnila to ljudima koji su je zvali i koji su se našli na tom spisku - i metodologiju i način na koji smo došli do svih njih... Naš subjektivni osjećaj je nešto drugo u odnosu na ono kakvo je naše djelovanje, koje zaista moramo uskladiti sa tim – kazala je tada Jovanović.

Tomović je nekoliko dana kasnije, 24. novembra 2022. godine u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti, kazala i da bi narednog dana trebalo da bude gotova procjena validnosti objavljene mape ekstremnih desničarskih i ekstremističkih organizacija, te da će sve nepreciznosti i faktografske greške, ako se utvrdi da ih je bilo, biti ispravljene.

- Konkretno, u ove dvije grupe u mapi („Bogougodnice“ i „Komite i patriote Crne Gore“ prim. aut) biće dodato mnogo više toga - fotografije, linkovi, izjave koji datiraju prije nekog perioda... To će biti u toj mapi - rekla je Tomović, navodeći da je mapa produkt istraživačkog novinarstva što, kako je kazala, podrazumijeva razgovor sa izvorima, ljudima koji su upućeni, članovima tih grupa koji nijesu stavljeni u sažetak.

Tomović je potom bila izričita: „Prilično smo se pripremali za rad na mapi. Ovo je proizvod istraživačkog novinarstva“, i najavila da mapa nije konačna.

- Samo ove dvije izjave, a bilo ih je mnogo više, dovoljno ukazuju na činjenicu da se ne radi o „nasumičnom“ izboru Jovanović i Tomović da budu tužene, jer su same saopštavale da one stoje iza mape i prijetile njenim proširivanjem. Pokušaj tuženih da u odgovoru na tužbu istraživanje i mapu predstave kao vrijednosni sud je svjesno bježanje od njihove nepobitne odgovornosti i klevete kojoj su izložile tužilju – navodi Laković-Drašković.

Protiv Jovanović i Tomović, osim Mrvaljevića i Krsmanović, tužbe za naknadu štete zbog povrede časti, ugleda i dostojanstva podnijeli su još Martinović, Pavićević i Miličković.

Početak ovih procesa obilježila su brojna odgađanja, a odbrana je koristile sve „trikove“ kako bi se postupak odugovlačio.

Posebno je interesantna ona od 28. marta, kada je punomoćnik novinarke Pobjede Tanje Pavićević, a koji je zahtjevom tražio od Osnovnog suda u Podgorici ubrzanje postupka po tužbi iz marta prošle godine u kojem do sada nije preduzeta nijedna radnja, od predsjednice tog suda Željke Jovović dobio rješenje kojim se njegov zahtjev odbija kao neosnovan jer sud, ali i policija, navodno ne mogu da lociraju novinarku Vijesti.

Početkom februara iz jednog drugog rješenja, ovoga puta o izuzeću iz predmeta koji se vodi po tužbi Miličković, dalo se zaključiti da je sudija Dragan Babović svjesno opstruirao proces i kršio pravo na suđenje u razumnom roku.

U predmetu tužilje Miličković u kojem je pripremno ročište bilo zakazano za 25. januar, iako je predmet zadužio još 13. aprila 2023. godine ono nije održano jer je sudija Babović tek tada podnio zahtjev za izuzeće predsjednici Osnovnog suda Jovović zbog poznanstva sa Dušicom Tomović, koja je duži niz godina bila koleginica njegove sestre Dragane, bivše novinarke koncerna Vijesti, sada državne sekretarke u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija.

Portal Analitika