Svijet

Jovićević: Kamala Haris naglasila da Palestinci imaju pravo na samoopredjeljenje

Novinarka o predizbornoj kampanji u SAD


Jovićević: Kamala Haris naglasila da Palestinci imaju pravo na samoopredjeljenje Foto: Gradski portal
TV EIzvor

Povlačenje Roberta Kenedija Juniora iz predsjedničke trke u Sjedinjenim Američkim Državama djelimično će imati uticaja, jer su njegovi simpatizeri bliži Donaldu Trampu, zbog agende koju ima, teorije zavjere, antiestablišment retorike, antivakserske, te će oni vrlo vjerovatno glasati za Trampa - kazala je za 24 sata dugogodišnja novinarka Biljana Jovićević.

“Kamala Haris je uspjela da podigne svoj rejting, u odnosu na onaj koji je imao američki predsjednik Džozef Bajden, ali to je još tijesno u svim državama, u takozvanim swing states, u kojima se odlučuju izbori, može biti značajno” - rekla je Jovićević.

Sve što dešavalo prethodnih sedmica, smatra Jovićević, pa i sama nacionalna konvencija Demokratske stranke u Čikagu, znači povratak demokrata u politički život.

“To je povratak šansi da prve sedmice u novembru zadrže Bijelu kuću, s tim što bi ovoga puta prvi put Sjedinjene Američke Države imale ženu predsjednicu, azijsko afričkog porijekla. Dali su sve od sebe da to izgleda mnogo drugačije, nego što je bilo na ranijim demokratskim konvencijama. Mnogi ocjenjuju da je nacionalna konvencija Demokrastke stranke bila holivudska predstava. Energija je bila nevjerovatna. Od samog starta, od kad je predsjednik Bajden odustao i otvorio prostor za Haris, energija je rasla i kulminacija se prenijela na sva četiri dana konvencije” - naglasila je Jovićević.

Završni govor Kamale Haris je bio na nivou očekivanog, kaže Jovićević, jer je rekla sve ono što treba da kaže, u smislu politika koje će impletirati i braniti. Jovićević naglašava da se Haris obratila svim onim biračkim kategorijama koje su joj potrebne da mi imala šanse da uđe u Bijelu kuću. Vjeruje da tim Kamale Haris radi izvanrednu kampanju ali joj, kako kaže, tek predstoji ozbiljan posao i prva naredna debata, zakazana za 10. septembar.

“Haris nije bila dobra u intervjuima. Nijedan intervju do sada nije dala. Stalno se pritiska, i od strane rivalske kampanje, i od strane medija, kad će dati intervju jedan na jedan, i kada će politike, koje vrlo elokventno predstavlja u kampanji na posjećenim skupovima, braniti pred medijima jednako elokventno” - istakla je Jovićević.

Jovićević vjeruje da bi za globalnu politiku mnogo bolje bilo da se zadrži kontinuitet vanjske politike, koju je predsjednik Bajden sprovodio. Pod tim podrazumijeva vanjsku politiku koja se odnosi na podršku NATO-u, podršku saveznicima i Ukrajini.

“Ono što je na potpresjednici Haris da ispravi, ako postane predsjednica, je veoma loša politika koju je imala Bajdenova administracija prema bliskoistočnom sukobu, u Gazi, i na ono što je uslijedilo nakon terorističkog napada Hamasa na Izrael. Imala je vrlo jasne izjave od momenta kad je preuzela štafetu od gospodina Bajdena, ponavljala da odmah treba da dođe do prekida vatra, vraćanja svih otetih, dostavljati humanitarnu pomoć. Ono što je posebno važno, i što je Kamala Haris naglasila u govoru, to je da Amerika i dalje, u kapacitetu njene administracije, ostaje pri tome da Palestinci imaju pravo na samoopredjeljenje, odnosno da imaju palestinsku državu, što je izuzetno važno” - zaključila je Jovićević.


Portal Analitika