- Svi stručnjaci su manje-više saglasni u tome, uključujući i oko 80 posto američke biznis zajednice, da ovo što radi Tramp će vrlo brzo proizvesti i recesiju i inflaciju u samim SAD-a, a domino efekat od svega toga, od najsnažnije ekonomije na svijetu svakako će se preliti i na ostatak svijeta - istakla je Jovićević.
Ona navodi da je američki predsjednik, uprkos pritiscima, odlučio dodatno povećati carine na robu iz Kine sa 104 na 125 posto, dok je za ostale zemlje, uključujući i države članice EU, odlučio da „pauzira” carine na 90 dana.
- Sve zemlje Evropske unije donijele su danas odluku, izuzimajući Mađarsku, jer gospodin Orban je tradicionalni Trampov saveznik, a sve ostale zemlje su podržale recipročno uvođenje carina od 25 posto. Te carine bi, kako su procijenili stručnjaci za ekonomiju, gađale direktno oko 21 milijardu američke robe, i to robe, što je vrlo zanimljivo, koja se proizvodi u republikanskim državama, riječ je bilo o poljopriprednim proizvodima.- kazala je Jovićević.
Govoreći o tenzijama koje su dodatno destabilizovale Trampov tim, Jovićević naglašava da se radi o ozbiljnom ekonomskom i političkom sukobu.
- Izuzetno opasan trgovinski rat koji je predsjednik SAD-a uveo kao mjeru razračunavanja sa državama za koje on smatra, ali prije svega se to odnosi na Kinu, da su nefer i nepošteno se odnose prema SAD-u, je mogao izazvati, a svi stručnjaci su manje više saglasni u tome, uključujući i oko 80 posto američke biznis zajednice, da ovo što radi će vrlo brzo proizvesti i recesiju i inflaciju u samim SAD, a domino efekat od svega toga od najsnažnije ekonomije na svijetu svakako će se preliti i na ostatak svijeta – ponovila je Jovićević.
Komentarišući dešavanja u Bijeloj kući, Jovićević navodi kako je ekonomski tim predsjednika SAD-a podijeljen, a spor između Ilona Maska i savjetnika Pitera Navara dodatno komplikuje situaciju.
-Teško je ekonomistima da shvate logiku Trampovih postupaka,” objašnjava Jovićević, „a sukob dva glavna ekonomska savjetnika američkog predsjednika, Ilona Maska i Piter Navaro, predsjednikov savjetnik, kako podsjeća, za ekonomske odnose, dodatno je eskalirao -
Podsjeća i da je Navaro ranije bio osuđen zbog uloge u događajima od 6. januara 2021. godine, ali da su svi učesnici tih događaja naknadno amnestirani.
- U svakom slučaju, znamo da su se Mask i Navaro žestoko konfrontirali. Ilon Mask je dao intervju evropskim medijima sinoć i rekao da se nada da ovo što predsjednik radi neće poremetiti odnose EU sa SAD. On je čak rekao da želi da vidi Evropsku uniju i SAD kao jedinstveno tržište i saradnju - ističe Jovićević.
Maskova izjava, dodaje, dolazi u kontekstu velikih izazova za Teslu i njegovu ulogu u Trampovoj administraciji.
- Naravno, on to govori zbog ozbiljnih problema u kojima se našao. Vi znate da je zbog preduzimanja te para-državne funkcije koju mu je američki predsjednik dao, takozvani DOGE, jer najveći dio američke javnosti, uključujući i birače samog predsjednika Trampa, onu takozvanu MAGU, oni su počeli da se bune. Vi ste vidjeli jedan talas paljenja Teslinih automobila, bijes i nezadovoljstvo iskazivano na tome. Onda je predsjednik Tramp pokušao da ga spašava zajedno sa svojim medijima – vidjeli ste da je ispred Bijele kuće doveo čitavu seriju Teslinih automobila i mediji su nagovarali građane da treba da kupuju Tesline automobile, a prethodno je opšte poznato da republikansko izborno tijelo nijesu bili oni koji kupuju Tesline automobile, to je bilo osviješćeno demokratsko biračko tijelo – zaključila je Jovićević.