Abiznis

Južnjaci “protresli” euro

Izvor

Prvi dan Ministri finansija zemalja eurozone savjetovali su Atini da, ukoliko je potrebno, uvede oštrije ekonomske mjere i smanji javni dug kako bi prebrodila krizu koja ugrožava stabilnost ostalih članica eurozone. Predsjedavajući sastanka ministara finansija EU Žan-Klod Junker, premijer Luksemburga, rekao je da će Grčka obnarodovati nove mjere ukoliko do sredine marta ne bude uspjela da smanji javnu potršnju na projektovani nivo. On je naglasio da ne bi bilo pametno u ovom trenutku javno saopštavati detalje o novim mjerama grčke vlade, ali je podvukao da ostale zemlje eurozone neće mirno stajati i dozvoliti da Grčka na međunarodnim berzama bude "iscjepkana na komade". Glavna tema razgovora je Grčka, odnosno načini da joj se pomogne da prebrodi ekonomsku krizu koja ugrožava jedinstvenu evropsku valutu, euro. Lideri EU razmatrali su taj problem na samitu, kada su izrazili političku podršku Atini. Ministri finansija dobili su zadatak da razmotre najavljene grčke mjere štednje, i da se dogovore u pogledu konkretnih mjera koje mogu da se preduzmu kako bi se ekonomske i finansijske prilike u Grčkoj stabilizovale.

Da li je prikrivan obim duga?Evropska komisija je zatražila od Grčke da objasni zašto su se pojavili izveštaji da je Atina koristila složene finansijske sporazume da bi prikrila stvarne razmjere svog duga. Prema tim izveštajima, vlada u Atini je navodno koristila sporazum sklopljen sa jednom američkog investicionom bankom početkom decenije da bi pozajmila velike sume novca, ne prikazujući pri tom razmjere svog duga. Kako saznaje list Handelsblat, Evropska centralna banka (ECB) je zatražila od ministara da zahtijevaju od vlade u Atini da izvrši još dublje budžetske rezove i podigne stopu PDV-a, jer jedino tako, smatra se, može da ispuni obećanje da će tokom godine budžetski deficit smanjiti za četiri procenta. Pred ministarski sastanak u Briselu, najčešće se čulo pitanje: šta ostatak Evropske unije može da učini kako bi pomogao Grčkoj?

okgrckavijestNe plaćati dugoveBivši italijanski ministar finansija Tomazo Padoa Skiopa je bio jedan od šest članova prvog izvršnog odbora Evropske centralne banke: "Mislim da Grčku ne bi trebalo prepustiti sudbini. To ne znači da treba plaćati Grčke dugove - to znači da EU raspolaže sredstvima koja su potrebna da se pojača disciplina grčke vlade na način koji će joj pomoći da preduzme neophodne korake", kaže on. Dezmond Lakman iz američkog Enterprajz instituta misli da je disciplina važna, ali da sama po sebi ne rješava problem, naprotiv:"Mislim da će biti prisutno veliko protivljenje ideji da Grčku treba stalno izvlačiti iz dugova. Ako Grčka nije u stanju da spušti deficit u pravcu dozvoljena tri procenta propisana soprazumom iz Mastrihta, svakako da se ne može očekivati od Njemačke, na primjer, da plaća ceh grčkog rasipništva. S druge strane, ne vidim kako Grčka može da svede deficit u prihvatljive okvire bez strašne ekonomske depresije i ogrmone deflacije. Zato nisam siguran kako će se to završiti", kaže Lakman. Problem je u tome što Grčka ne može samostalno da izvrši devalvaciju zajedničke valute, što je uobičajeni put za izlazak iz krize ove vrste, dodaje on: "To je bilo iskustvo, na primjer, Švedske, koja je 1992. bile opterećena ogromnim budžetskim deficitom. Švedska je mogla da uvede mjere štednje i da istovremeno izbjegne smanjenje ekonomskog rasta, jer je izvršila devalvaciju krune od 30 procenata i na taj način podstakla pravi izvozni bum. Grčka nije te sreće."

Ali najveći problem za eurozonu je nedostatak političke koordinacije - monetarna unija je teško sprovodiva bez političke unije, kaže u razgovoru za BBC Tomazo Padoa Skiopa: "Jedinstvena valuta je definisana kao novac bez države. Očigledno je, međutim, da je jaz između valute i države trebalo suziti. Mislim da se upravo to i dešava - da EU uviđa da je problem Grčke problem cijele Unije - ne iz velikodušnosti, već zbog toga što je reč o jednom krajnje međuzavisnom prostoru. Videćemo kako će problem konkretno da bude riješen, ali u poslednjih nekoliko dana sazrelo je saznanje da je Unija zaista unija, i da problem Grčke mora da se rešava jedinstveno", kaže on na kraju razgovora za BBC.

Portal Analitika