Politika

Kacin: Bilo bi dobro da je povjerenje u EU zemalja članica kao u Crnoj Gori

Izvor

Poslanik Evropskog parlamenta Jelko Kacin za radio Antena M kaže da bi u EU bili zadovoljni kada bi poverenje u zemljama članicama bilo na nivou na kojem je sada u Crnoj Gori.

- Crna Gora je favorit, odnosno barjaktar evropskog pokreta na zapadnom Balkanu. Kada bi mi imali takvu podršku u zemljama članicama sada u vrijeme krize i dugovanja, bili bi presretni, tako da ja tu ne vidim nikakvog razloga za strah od bilo čega čak i obrnuto. To vidim kao jedan odgovoran i realističan pristup - skoro dvije trećine podrške. To je samo dokaz da građani Crne Gore, bilo kojoj političkoj opciji da pripadaju, vide svoju budućnost u ekonomskom razvoju, rastu i socijalnoj sigurnosti, a u ovom momentu je jedino EU ta koja daje nadu da je to moguće ostvariti na realan način - zaključio je Kacin.

Bivša ministarka za evropske integracije i profesorka na Univerzitetu Crne Gore Gordana Đurović u razovoru za podgorički radio kaže da, iako konstantno opada, povjerenje građana je i dalje na visokom nivou, posebno ako ga uporedimo sa zemljama regiona. Što je proces složeniji, tako bilježi i pad povjerenja ocijenila je Đurović, ali dodaje da je za to kriva najviše kriza.

- Prvenstveno je to odraz i djelovanje ekonoske krize, ali treba napomenuti da je podrška i dalje velika i stabilna. Naravo, nije mi drago da vidima da otkad se rade ta istraživanja imamo podršku manju od 60 odsto. U svakom slučaju, mislim da se radi o kombinaciji više faktora, od kojih je svakako najznačajniji duboka ekonomska kriza u EU. Kada bi ekonomska situacija počela da se oporavlja, što se u EU očekuje od 2013. onda bi i to uticalo na podršku prema Evropi.

Istraživanje je pokazalo i da je opalo povjerenje građana u institucije EU i to sa 49,5 odsto u julu, na 41,3 odsto u septembru. Đurović smatra da građani ne poznaju dovoljno institucije EU.

- Teško biste danas našli građane Crne Gore koji bi pobrojali koje su osnovne institucije EU tako da mislim da su ta pitanja suvišna sada kada institucije nijesu nama direktno nadređene. Trebalo bi da se bavimo svojim institucijama. EU institucije su kod nas više percepcija, nego samo poznavanje njih.

Momčilo Radulović iz Evropskog pokreta za Antenu M kaže da je trend koji se kreće 10 odsto manje ili više normalan, te da na povjerenje i raspoloženje građana ne utiču samo spoljašnji faktori već i unutrašnji.

- To je stvar koja zavisi vrlo često i od medijskih, javnih i drugih prilika u zemlji. Tu je naravno i kriza tako da je u ovom trenutku potpuno razumljivo da imamo određeni pad i to nije ništa zabrinjavajuće. Podrška zavisi od više unutrašnjih i spoljašnjih faktora, a uvijek imamo stabilnu podršku, 5 do 10 odsto gore-dolje.

Portal Analitika