Kacin je na razmjeni mišljenja sa Komesarom za proširenje Štefanom Fileom sinoć u Evropskom parlamentu, povodom objavljivanja strategije proširenja Evropske komisije, čestitao svim građanima Crna Gora i Vladi na pozitivnom mišljenju Komisije o kandidaturi za članstvo.
- Ova vijest je dobrodošla i dragocena ne samo zato što je znak napretka zemlje već predstavlja i važan podsticaj za ostale zemlje Zapadnog Balkana i susjedima Crne Gore koje teže članstvu u EU. U nekim aspektima, Crna Gora je primjer kako država treba da započne i sprovodi reforme, rekao je Kacin u govoru koji je proslijeđen Portalu Analitika.
Govoreći o ostalim državama Zapadnog Balkana, Kacin je pozdravio napredak koji su Vlada Srbije i Srbija postigle u proteklih godinu dana, a posebno spremnost Beograda da počne dijalog sa Prištinom.
- Sada kada je Savjet EU zatražio od Komisije da izradi mišljenje o kandidaturi Srbije za članstvo u EU, Beograd ima priliku da razmisli o aktuelnoj političkoj i ekonomskoj situaciji. Ne smije da bude izazova i napora koji su previše teški da bi se dobilo pozitivno mišljenje Komisije.
Pored pitanja Haškog Tribunala i Kosova, naša glavna briga je reforma pravosuđa. U Srbiji mora biti uspostavljena vladavina prava, i kopenhaški kriterijumi moraju biti ispunjeni. Kada Visoki savjet sudstva konačno bude izabran, biće potrebno preispitati cjelokupnu reformu, rekao je slovenački poslanik u Evropskom parlamentu.
On je ocijenio da mnogo više treba da se uradi za nezavisnost i slobodu medija.
- Glavne prepreke za ostvarenje ovog cilja su monopoli u vlasništvu nad medijima, feudalizacija medijskih kuća od strane političkih partija i snažno prisustvo žute štampe. Sve to ima ozbiljne implikacije za politiku i za šire prihvaćanje demokratske kulture, kaće Kacin.
- Tri susjeda Srbije su kandidati. Mislim da bi morali da koristimo sva oruđa kojima možemo da ubrzamo proces evropskih integracija svih zemalja u regionu. Poslije odluke o ukidanju viznog režima za BiH i Albaniju, Kosovo i Turska ostaju zemlje čiji državljani i dalje moraju imati vize za ulazak u šengenski prostor. Liberalizacija viznog režima podstiče na dalje reforme u ovim zemljama i donosi veoma pozitivnu poruku od naše strane. Priština i Ankara bi trebalo da dobiju plan za liberalizaciju viznog režima što je prihe moguće. Kosovo dijeli određene izazove sa ostalim zemljama Zapadnog Balkana. Borba protiv krijumčarenja droge i ljudi mora da ostane prioritet naredne vlade. Takođe, uspjeh i napredak u dijalogu sa Beogradom zavisi od obje strane. Prištine bi trebalo da ispune svoje obaveze, rekao je Kacin.
- Države Zapadnog Balkana su na dobrom putu, ali je potrebno da urade još više. Svoje instrumente i oruđa moramo da koristimo oprezno kako bi bismo im pomogli na njihovom putu, zaključio je Kacin.