Politika

Poslanik PES-a odgovorio na “komičnu pljuvačinu”

Kad Evropska komisija postane – neimenovani ekspert Savjeta Evrope

Priča o izmjenama Zakona o Radio i televiziji Crne Gore, usvojenim u junu, ovih je dana iznova aktuelna.

Kad Evropska komisija postane – neimenovani ekspert Savjeta Evrope Foto: Ilustracija
Autor
MPAutor
Portal AnalitikaIzvor

Zapravo, već uobičajeno, kontroverzne teme vezane za javni servis – od optužnog prijedloga ODT, preko otkaza Siniši Adamoviću, sve do Montesonga – ovih dana gotovo sustižu jedna drugu, da su zakonske izmjene tek jedna od njih.

A za to je ovog puta zaslužan poslanik Evrope sad Vasilije Čarapić, koji je u emisiji Načisto na televiziji Vijesti ‘branio’ odredbu prema kojoj je uslov za kandidate za generalnog direktora RTCG volšebno prepolovljen sa 10 na pet godina radnog iskustva.

Ipak, to što iz vlasti brane pomenuto rješenje, kojim je otvoren put za novi izbor Borisa Raonića za RTCG, a zbog čega su svi ostali kandidati bojkotovali Savjet, nije ništa novo.

Spajić govorio kako kritičari “optužuju Evropsku komisiju”

No, Čarapić je juče javnost upoznao sa jednom novinom, zbog koje se najprije treba vratiti u ljetnje dane. Na optužbe o tome kako je većina ‘nacrtala’ zakon u Raonićevu korist, pri čemu je dio izmjena bio prezentiran na memorandumu javnog servisa, premijer Milojko Spajić tvrdio je da iza svega stoji – Evropska komisija.

“Mislim da oni optužuju Evropsku komisiju (EK) da stoji iza svega toga. EK je bila ta koja je u mnogome predložila i savjetovala i negdje korigovala sva zakonska rješenja”, kazao je tada Spajić.

Pritom, treba podsjetiti kako je upravo PES predložio amandman vezan za godine radnog iskustva.

Nešto kasnije, kroz reakciju ambasade EU u Crnoj Gori, ispostaviće se kako se Brisel nije miješao u to koliko godina iskustva treba biti uslov za poziciju generalnog direktora RTCG – logično, riječ je o pitanju kojim treba da se bavi nacionalno zakonodavstvo.

“Komična pljuvačina” i organizacija koja - nema veze sa EU

I onda, prošle noći, Čarapić je opet kazao kako je Evropska komisija dala pozitivno mišljenje na amandman PES-a. No, kako će se ispostaviti, sve što je priložio u korist te tvrdnje jeste – mišljenje eksperta Savjeta Evrope. Koji je, doduše, ostao anoniman. A koji je motivisao PES da predloži pomenuti amandman i da pritom zanemari stav resornog ministarstva u Vladi Crne Gore.

Treba istaći kako sam Savjet Evrope niti je institucija Evropske unije, niti ima bilo kakvog uticaja na rad Evropske komisije. Posrijedi je međunarodna organizacija u potpunosti odvojena od sistema EU, čija je članica i Crna Gora.

Što se Evropske komisije tiče – u posljednjem izvještaju o Crnoj Gori oni su već sasvim jasno predočili stav o situaciji u javnom servisu.

Čarapić nakon svega danas poručuje kako je PES izložen “komičnoj pljuvačini”, pri čemu na “lažne navode o amandmanima PES-a” odgovara time da su na amandman dobili saglasnost “naših evropskih partnera”.

Dakle, sada to više nije Evropska komisija, već “evropski partneri”. Koji, doduše, direktno nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa EU.

“Ova tehnička promjena ne pokreće bilo kakva pitanja koja se tiču standarda Savjeta Evrope”, jedino je što stoji u mišljenju koje navodno pripada ekspertu Savjeta Evrope.

I dalje, pritom, nije poznato koji je ekspert u pitanju.

Zbog gimnastike idu na sud

Podsjetimo, tokom proteklog vremena – koje se sada već mjeri godinama – nadležne pravosudne institucije donosile su niz presuda povodom kršenja zakona u slučajevima izbora Raonića za generalnog direktora RTCG.

Nije to, ipak, uticalo na Savjet RTCG, koji bi često pribjegavao ad-hoc gimnastici kako bi Raonić ostao na mjestu direktora.

Međutim, sada je podignut i optužni prijedlog koji se odnosi na zloupotrebu službenog položaja prilikom jednog u nizu Raonićevih izbora – onog koji se dogodio prošle godine. Jedan je član Savjeta RTCG već javno istupio – Predrag Miranović kazao je kako je njegov glasački listić prilikom Raonićevog reizbora bio prazan.

I on i još četvoro članova Savjeta tim će povodom biti sasluani 27. januara u Osnovnom sudu.

Portal Analitika