Piše: Mihailo RADOJIČIĆ
Vlada Crne Gore je budžetskim sankcijama prema CANU dosad najviše doprinijela da na površinu isplivaju godinama gomilane činjenice u koje se dosada niko nije miješa.
Povodom sankcija, predsjedniku CANU dr Momiru Đuroviću, se otrgla riječ poslije koje bi ova omiljena ustanova mnogih vlada CG, mogla bez riječi da završi u nevladinom sektoru. Dotični je izjavio, ili mu se omaklo da neki njeni naučni činioci primaju jedva po - 150 eura penzijske nadoknade. Na ovaj podatak - koji je već arhiviran kao dokaz - javnost nije odreagovala a većina glasila ga nije ni prenijela. Šteta. Navedeni podatak govori više od riječi u redovima i između redova: ovo je naveće ''naučno'' otkriće koje je CANU prikrivala do sada a provalila ga je neradeći...

Kad akademici putuju kroz prostor i vrijeme: I tako, kad počne davljenje, nad glavom se nadodaju ruke. Dotični dr Đurović je još izjavio kako je on Vladi ''pružao ruku'' koja nije prihvaćena. I opet – tras! Na vrh glave.
Ne topi se Vlada, jatko, no se CANU davi s tobom zajedno...nazdravlje ostatku. Ne umije čoek da se izrazi pa da ga ''ubiješ''. Ubitinja! Vlada bi valjda trebala njemu da pruži ruku, a ne obrnuto, ali kad nešto neće, neće. Kako da mu je pruži kad se CANU nestručno i nepismeno legitimiše uporno i nepopravljivo. Svoju reprezentativnu stručno-naučnu knjigu ovako je naslovila:
Crnogorska Akademija Nauka i Umjetnosti. Posebna izdanja (monografije i studije), knjiga 72. Odjeljenje društvenih nauka, knjiga 20. Milica Kostić (autor) ''NAUKA I RAZVOJ NAUKE U CRNOJ GORI KROZ VRIJEME''. Podgorica, 2011.

Bezimeni naučnici: Mada ova knjiga nema recenzenta, iza nje stoji CANU, uređivački i izdavački i niko nije primijetio elementarnu nepismenost već na koricama, ove svoje reprezentativne knjige, koja treba da, monografski i studiozno, prikaže pregled naučne misli i istraživačkog učinka u Crnoj Gori. Elementrna nepismenost kreće od naslova, a za analizu unutrašnjeg sadržaja potrebna bi bila još čitava jedna nova studija.
Ilustracije radi navodimo neke primjere. Na 160-oj stranici autorka kaže: ''Prošlost Crne Gore istraživalo je više naučnika... najpoznatiji su Dušan Vuksan i Risto Dragićević.''

Biti protiv svoje zemlje: „Institut za jezik Srpske kraljevske akademije'', navodi autorka, bavio se osobenostima crnogorskih govora pa napominje: ''Neki istraživači su bili porijeklom i rođeni (opet udvajanje značenja) u Crnoj Gori, ali oni nijesu iz nje mogli biti podstaknuti za takav rad.'' Autorka se pita (?) mada je i običnom čitaocu sve jasno oko ''podsticanja''.
Kako da ih Crna Gora podstakne kad oni - iako su rođeni - davno su odrođeni od nje i plaćeni su protiv nje!? Zato ih angažuju samo na ispitivanju osobenosti crnogorskih govora koje smatraju srpskim, ali ne i crnogorskog jezika koji je u međuvremenu, s obnovljenim suverenitetom, ustanovljen. Navedena naučnica kao i njena akademija o tome pojma nemaju niti žele da znaju za Crnogorski institutu za jezik, crnogorski pravopis, gramatiku itd.

U ovoj predizbornoj kampanji jedna parlamentarna partija se pozvala na snagu svog programa utemeljenog na programu CANU. Nećemo je imen(t)ovati da joj ne ugrozimo rejting... Već je postigla dovoljno čim se oslonila na CANU... Fali joj samo bolovanje.